200 entry daha
  • "kardeş pardon da, lgbti olduğunu söylemek ne zamandan beri türkiye'de olumlu anlamda bir şeyleri (misal kitap satışlarını) arttırmaya yaradı?" sorusunu aklıma getirendir.

4 kitabını okuduğum kadının, siyasi-sosyal anlamda neredeyse hiçbir görüşüne katılmasam da, "iyi ki söylemiş lan!" dedim duyduğumda. konudan bağımsız primci bir insan.
  • elif şafak, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir ted konuşmasında biseksüel olduğunu açıklamış: https://www.ted.com/…_of_diverse_thought/transcript (18:18) millet de işi gücü bırakmış, bu konuyu tartışıyor. cinsel eğilimler konusu, türkiye'de halen yeterince anlaşılmış değil. bu nedenle, birkaç noktanın altını çizeceğim:

1. cinsiyet, yaygın olarak zannedildiği gibi ikili (binary) bir kategori değil. yani konu sadece herkesin heteroseksüel olmamasından ibaret değil. dahası da var: her erkek aynı derecede "erkek" olmadığı gibi, her kadın da aynı derecede "kadın" değil. zira, (diğer konular bir yana) hiçbir iki insanın beyin kimyası ve hormonal yapısı aynı değil. yani, cinsiyetleri grafiğe aktaracak olsaydık, 0 ve 1 noktalarından ibaret olan bir histogram elde etmezdik. kabaca, ters çan (ya da çanak, ya da kesişim içeren iki tepe) formasyonuna karşılık gelen bir dağılım gözlerdik.

2. her heteroseksüel/biseksüel/eşcinsel, aynı derecede heteroseksüel/biseksüel/eşcinsel değil. ek olarak, aynı kutuplar birbirini itse de, bu durum cinsler arasında eşit derecede geçerli değil. eşcinsel ilgi/sevgi, heteroseksüel kadınlar için çoğu zaman heteroseksüel erkekler için olduğu kadar rahatsız edici değil. belki daha doğru bir ifade ile, biseksüel eğilim, kadınlar arasında çok daha güçlü. yani bir kadının biseksüel olduğunu açıklamasının aslında haber değeri bile yok. ama geleneksel kategorilerin hakim (yani reel eğilimlerin gizli kapaklı) olduğu toplumlar, insan tabiatı ile bu denli iç içe olan bir eğilimin yaygınlık derecesinden dahi halen haberdar değiller.

3. her toplumun aşağı yukarı %15'i, geleneksel heteroseksüel kalıba sığmıyor. bu konudaki rakamlar, ülkeden ülkeye olduğu gibi, aynı ülke içindeki bölgeler ve şehirler arasında da farklılık gösteriyor. ancak rakamlara yansıyan bu farklılık, büyük ölçüde toplumsal baskılardan kaynaklanıyor. örneğin, ülke içi farklılıklarda, şehirlerdeki oranların daha yüksek olduğunu görüyoruz: https://en.wikipedia.org/…ics_of_sexual_orientation bunun da (birbiriyle bağlantılı olan) iki nedeni var: (1) şehirlerde yaşayan insanların cinsel kimliklerini daha kolay ifade edebilmeleri, (2) cinsel kimlikleri nedeniyle yaşadığı bölgede ayrımcılık görebilecek olan insanların şehirlere göç etmesi.

4. ünlülerin ya da genel manada toplum içinde şu ya da bu derecede etkili olan insanların geleneksel olmayan cinsel kimliklerini açıklamaları önemli. zira, bu yöndeki açıklamalar, tarih boyunca hemen her toplumda ayrımcılık görmüş olan söz konusu ~%15'e yapılmış büyük iyiliklere karşılık geliyor. zira bu insanlar, böylelikle konunun (ve ilgili ~%15'in) normalize edilmesine katkıda bulunuyorlar.

5. geleneksek toplumlarda, çoklarının, kadim ayrımcılıklar konusunda söyleyecek iki çift lafı bile yok. aksine, söz ve davranışlarıyla, hakim önyargıları pekiştiriyorlar. bu insanların, elif şafak ve diğerlerinin bu konudaki açıklamalarını sansasyon ya da reklam arayışı ile açıklamaları gayet çirkin. niyet okuyor, yani yanılıyor olup olmadıklarını hiçbir zaman bilemeyecekleri bir konuda temelsiz iddialarda bulunuyorlar. insanları iki yüzlülükle, yalancılıkla, çıkar peşinde olmakla itham etmek, türkiye'de maalesef çok yaygın. bu gibi tavırlar çok sıradan olduğu için, pek ayıplanmıyor bile.

belki de, ortalama hayat standardının düşük olduğu, yani insanların maddi manada daha büyük beklentiler içinde bulunduğu ülkelerde, kişisel menfaat için ilkesiz davranışlar sergileme düşüncesi insanlara daha makul geliyordur ve böyle insanlar herkesi kendileri gibi zannediyorlardır.

tema:
    (bkz: türkiye politikaları/@derinsular)
  • samimiyetsiz,sırf gündem de kalmak için söylenmiş bir söz.
  • toplumun lgbt kalıbı ile ilgili bakış açısı belli; haliyle yazarın gerekçesi her ne olursa olsun bakın tekrar yazayım sebebi her ne ise bile biseksuel kelimesinin anlamını bile sorgulayacak üç beş fazladan kişi olacaksa diye "süper açıklama" diyorum ve destekliyorum çünkü böyle böyle normalleşecegiz başka yol yok.

ayrıca kimsenin cinsel yönelimi ile ilgili açıklamasina karışamazsıniz, hakkiniz yok, istediğini açıklar. bunu kişisel hak olarak göremeyenlerle birlikte medeniyet yoluna düşmüş olmak da büyük keder be bize, valla yazık be bize!
  • boş yargılamalardan kaçınılamayacak açıklama. iyi de (bkz: size ne? bize ne?) . ayrıca da neden zaman gazetesi değil de ted. kişinin cinsel tercihleri kendine özeldir, pardon reklam oldu sayın shafak.
  • trendleri bu kadar iyi takip eden bir ismin şaşırtıcı olmayan açıklaması.

bakın daha o açıklamadan ben söyleyeyim; aynı zamanda vegan ve organik tarım dostudur, şehrin karmaşasından kaçıp yakınlarında köy bulunan bir eve taşınma hayali vardır çünkü çocuğunun toprağa basarak ve domatesi tanıyarak büyümesini istiyordur.
  • beni resmen şok eden açıklama. açıklamayı dün gördüm hala tam olarak kendimi toparlayabilmiş değilim. hemen en yakın arkadaşımı aradım ''olm elif şafak biseksüelmiş lan'' dedim, o da bana ''kaç?'' diye sordu. yarın işyerinde de durumu yönetici arkadaşlara anlatıp acil bir toplantı set etmelerini rica edeceğim.
  • kadınmıdır erkekmidir gitmiş amerikaya ya ne işin var senin amerikada *
  • bu ne cesaret yiğidim ya :(
79 entry daha
hesabın var mı? giriş yap