derinsular

  • 3157
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kişilik

bireyselliğe saygının olmadığı ortamlarda gelişmesi zor olan insani özelliktir.

bir fikir vermesi amacıyla, nihan kaya'nın twitter hesabından alıntı:

--- alıntı ---

"amerikalı arkadaşımın beş yaşındaki kızı izlediği filmden sonra vejetaryen olduğunu açıkladığından beri, evde ona özel menü hazırlanıyor. / aynı şeyi bizde bir çocuk yapsa saçmaladığı söylenir, kale alınmazdı. türk, orta doğu, vb çocuklarının batı'dakilere kıyasla daha şımarık olması, söylendiği gibi fazla ilgiden değil, batı'da çocukların erken yaştan itibaren birey olarak ciddiye alınmasından. / çocuğumuzun bireysel tercihlerine gösterebildiğimiz saygı, birey anlayışımızın önemli bir göstergesi."

--- alıntı sonu ---

bu tekil örneğin batı kültürü içerisinde yaygın olup olmadığı sorgulanacak olursa, the simpsons'taki ailesinin küçük kızı olan lisa simpson'ın da vejeteryen olduğu, ancak ailesinin hiçbir şekilde bireyselliğini hiçe sayarak ona zorla et yedirmeyi düşünmediği ve çocuklara yönelik bu gibi diğer tavırların batıda sıradan olduğu hatırlanabilir.

bu noktada ister istemez akla gelen bir diğer konu da, bireyselliğin belli bir kibir ve bencillik duygusunu da beraberinde getirmesinin mümkün olduğudur. ancak ne var ki, hiç kimsenin "sen belki sonra kibirli ve bencil olursun" diye başkalarının kişiliğine müdahale etme hakkı yoktur. dahası, kişilikli olan bir insanın, alçakgönüllü ve fedakar olmayı da öğrenmesi pekala mümkündür. yani kişilikli olmak, bu gibi özellikleri kategorik olarak ortadan kaldırmaz. diğer yandan, dünya üzerinde pek çok artı, ister istemez kimi eksileri de beraberinde getirir. (bkz: trade off/@derinsular)

kaldı ki, kişilikli ve kibirli olmanın, karaktersiz olmaktan daha iyi olduğunu söylemek de zordur.

(bkz: türk kültürü hastalıklı birey üretir)

(bkz: insan hakları/@derinsular)

devamını okuyayım »
18.03.2011 11:10