şükela:  tümü | bugün soru sor
449 entry daha
 • türkiye'nin yakın tarihinde kendini gösterebilmiş önemli entelektüellerden biri. efendim, konuşma tarzının çok vurgulu ve biraz da yüksek sesli olması; sonra, ukalalık gibi algılanan bir üslubunun olması falan, zaman zaman eleştiri konusu yapılır. bazı insanlar itici bulur, hoşlanmaz, sevmez, vs...

  halbuki üzerinde durulması gereken başka önemli ayrıntılar da var: kongar, her şeyden önce, belli ki ortalama zekanın üzerinde ve çok çalışkan bir adam. sosyoloji de dahil olmak üzere, çok farklı alanlarda epeyce yazdı. bunların bir kısmı harcıalem şeyler de olabilir. ama yazdı, okundu, ciddiye alındı. eleştirisi yapılabilir ve yapılmalıdır da.

  sonra, gazete yazarlığında bir üslup getirdiği çok açık. rahat yazıyor, derdini çok net biçimde ifade edebiliyor; az sözle çok şey anlatabilmenin mucizevi sırrını keşfetmiş mutlu azınlığa mensup olduğunu görmek gerekir. konuşmalarında ise aynı şey geçerli değil; bütün çok bilenler ve çok anlatmak isteyenler gibi, lafı uzatıyor ve en çok kendisi konuşmak istiyor. ama kabul etmek gerekir ki kendisini dinletiyor. son derece parlak bir diksiyona, ilgi çekici jest ve mimiklere sahip.

  düşüncelerinde bir iç tutarlılık var ve bunu bıkıp usanmadan tekrar ediyor. bazen sabit fikirli olduğunu düşündürse de bu tavrı, kendi düşünce evreninde anlamlı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

  son olarak: bir tarzı var. bu, kesinlikle böyle. saçı sakalı, giyimi kuşamı, gözlükleri, elinde tuttuğu birbirinden güzel kalemleriyle bir tarz sahibi. bu nedenle ilgi çekici. insanlar onu görmekten ve dinlemekten zevk alıyorlar.

  entelektüel derinliğini sorgulayanlar var ve belli ölçüde haklı da olabilirler. ama saydığım bu ayrıntıları yadsımak da mümkün değil, diğer taraftan.
10 entry daha