• (bkz: zamanının ötesinde entry'leri)

vardı ama kaldırıldı tabi. facebook’ta dislike butonu olmaması gibi popülist bir düşünce sonucu.
  • aslında ayrı bir liste olarak olmasa da hala mevcut olan veri. en beğenilenlerin sonundakiler en beğenilmeyenler oluyor doğal olarak. görece meşakkatli tabi yararlanmak ama kafaya takınca yapılıyor. işsizim, yaptım. gözlemlerimi aktarıyorum.

0. listenin pek güvenilir olmadığı kesin. bir kere aynı entry farklı sıralarda tekrar tekrar listelenebiliyor. ayrıca farklı linklerden ulaştığınız listelerde entry sıraları farklı olabiliyor. zaten liste bütün entrylerinizi de içermiyor. seçme kriteri bir yerde belirtilmemiş ama belli bir etkileşim sayısına ulaşmak olduğunu sanıyorum. olduğu kadar artık.

1. sözlükte geçirdiğiniz süre, entry başına etkileşimi arttırıyor ama doğrusal olarak değil. bunu nereden anladım? "en beğenilenleri" listemin en üstünde de, en altında da yeni entryler ağırlıkta. ama bu eğilimi gösteren tek entry grubu yeniler değil.

2. doğal olarak sıralamada tek etmen etkileşim değil çünkü, öncelikle, "en beğenilenleri" toplam etkileşim sayısını değil artılarla eksilerin toplamını gösteriyor. son dönemde yazdığınız bir entry, iki farklı gruptan iki karşıt tepki çekerse, orta sıralarda yer alabilir. bunu bilmek için listeyi incelemeye de gerek yok tabi ki.

3. listeyi inceleyince fark edilebilen diğer bir etmen de entry yazma sıklığı. daha sık entry yazdığınızda etkileşim artıyor. sanırım bunun açıklaması, bir entrynizi beğenenlerin ya da rahatsız edici bulanların yakın zamanda yazdığınız diğer şeyleri de okuma eğilimi göstermesi.

4. sözlükte, sürü davranışı gösteren en az iki grup var. kim olduklarını burada söylemeyeceğim. merak edenler yeşillendirebilir. eğer bu grupların sevmediği bir şey yazarsanız o entry listenin dibini boyluyor. tabi farkına varırlarsa... bazen aynı doğrultudaki entrylerin bazıları sürünün gözünden kaçabiliyor. muhtemelen sürülerin hoşuna giden entryler için de tam tersi söz konusudur. ben deneyimleme fırsatı bulamadım.

5. sürüler ekseriyetle ironiden pek anlamayan bireylerden oluşuyor. aşağı yukarı aynı anlama gelen iki entryden biri en dipte, ironik olanı görece yukarıda olabiliyor. burada şans faktörü de etmen olabilir ancak bir eğilim söz konusu.

6. din hakikaten çok satıyor. en azından eksilenme yönünde. diğer yönde benim deneyimim olmadığı için bir şey söyleyemem. aslında debeye filan bakarak bir fikir edinilebilir ama onu da siz yapın. debe entryleri genelde boktan olduğu için ben bakmıyorum.

7. politika, futbol ve abazanlık diğer çok satan konular ama abazanlar daha farklı bir grup. sürü halinde değil münferit çalışıyorlar. o yüzden de davranışları öngörülebilir değil. sayıları çok fazla olduğu halde iletişim eksikliğinden örgütlü davranamıyorlar.

8. ideoloji, cinsel eğilim, yaş, kıl ve tüyden bağımsız olarak, kullanıcılarda kesif bir yobazlık söz konusu. herkesin kendi tabuları olduğu gibi oldukça fazla genel kabul gören tabular da var. farklı düşünceye de tahammül yok. öte yandan trolluk gayet seviliyor.

9. kısa ve vurucu entryler genel olarak beğeniliyor. ekşi sözlük klişeleri diyebileceğim sık kullanılan bakınızlar bilhassa revaçta ama bunlar da dönemsel değişiyor. popülaritesini yitiren bir bakınızı kullanmak genelde pek meyve vermiyor.

10. bazen entryler yalnızca sizin tarafınızdan yazıldıkları için tepkiye maruz kalabiliyorlar. en beğenilmeyen entrylerimden biri, hiçbir sürüyü kızdırması mümkün olmayan bir biyoloji entrysi. aynı şey pozitif yönde de gerçekleşiyor olabilir. ben gözlemleyemedim.

11. kimsenin tepkisini çekmeyen nötr konular var. buralara yazdığınız entryler, kimse eksilemediği için, zaman içinde yavaş yavaş tırmanarak en beğenilen entryleriniz olabiliyor.

12. parayla entry eksileyen (ya da belki likelayan) irice bir grup olma olasılığı oldukça yüksek.

bir de önerilerim var. numaralı liste yapacak kadar değil o yüzden düz yazıyorum. twitter'da ya da facebook'ta olduğu gibi etkileşimin bütün ayrıntılarıyla incelenebileceği bir araç kan yapar. ama cahillik ya da korku nedeniyle yapılamıyorsa, hiç olmazsa "bu hafta dikkat çekenleri" kategorisi tüm zamanları kapsayacak biçimde genişletilebilir.
  • sözlükte hala bulunmayan, merak edilen/olması istenen bölüm.
hesabın var mı? giriş yap