şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mitokondri ve kloroplast organellerinin aslında ilkel prokaryotlar olduğu ve ökaryotların evrimiyle birlikte ortaya çıkan yüksek enerji ihtiyacını karşılamak için hücre içine alınmalarını açıklamak için ortaya atılmış teori.

  teoriye göre kendi halinde yaşayan bir mitokondri mezozomlarıyla ürettiği enerjiyle ancak kıt kanaat geçinebilen bir prokaryot tarafından yutulur. bilirsiniz mitokondrilerin kendi dna'ları vardır. zamanla bu dna'nın bir kısmı koparak ayrılır ve içine girdiği hücrenin dna'sına eklenir. bu arada eski prokaryot hücremiz kendi dna'sını da zardan bir duvarla çevreler ve çekirdek yapısını oluşturur. böylece bir mitokondrinin tam olarak oluşabilmesi için gerekli olan genlerin bazıları çekirdekte kaldığı için artık hücreden ayrılamaz. o gün bu gündür mitokondri ökaryotun can yoldaşı, enerji kaynağıdır. bir rivayete göre de ökaryot mitokondriyi şu tatlı sözlerle bağlamıştır:
  ö- "ben de senden alıyorum yaşam gücümü"
 • prokaryot hücrelerinin evrimi konusunda en tatmin edici teoridir.

  hayvan hücrelerinde mitokondri, bitki hücrelerinde ise kloroplast başka bir ökaryot hücre tarafından yutulmuş ya da iki ökaryot hücre birleşmiştir. kloroplastın kökeninin siyanobakteriler olduğu tahmin edilmektedir.
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/endosimbiyoz_kuramı

  adresinden kendisi hakkinda turkce bilgiye ulasabilirsiniz.
 • biyolog lynn margulistarafından 1966'da ortaya sürülmüştür. endosimbiyotik teori hakkında yazdığı makale neredeyse 15 farklı dergiden red almıştır. hatta bazıları dalga geçer gibi tekrar göndermeyin falan demiştir. en sonunda bir dergi yayınlamıştır.

  daha sonra 1978'de robert schwartz ve margaret dayhoff tarafından bu teoriyi doğrulayan deneysel kanıtlar elde edilmiştir.