şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • roma seyahati yapacak yazarlar için güzel bir amme hizmetidir. kendi çapımda aldığım notlar ve değerlendirmeler aşağıdaki gibi.

  baffetto

  turistik mekanlara yakın, içerisi her daim kalabalık ve girmek için sıra beklediğiniz mekan. fiyatlar ortalama, 7-12 euro arasında değişiyor. 2 gün üstüste gidip farklı pizzalarını denedim. hepsi de bizim alıştığımız pizza lezzetinin çok üzerinde, italya ortalamasının da gayet üzerinde lezzetlerde idi. içerisinde dört peynir, füme eti ve roka olan pizzaları kesinlikle favori. sadece nutellalı pizzalarını çok beğenmedim. ankara'daki pizza il forno nutellalı pizzayı daha iyi yapıyor. 2 pizza, bir tiramisu ve yarım litre ev şarabına 31 euro verdik.

  li rioni

  turistik mekanlarda gezerken rasgelecek bir pizzacı değil, özellikle arayıp bulmanız gereken, yabancı bloggerlar tarafından tavsiye listelerinde yer alan, guardian'da yer alan bir yazı sonrası ünlenen pizzacı. kolezyum'dan aventino boyunca yürürken sağ taraftaki ara sokaklardan birinde kalıyor. açılış saati olan 19.00 da gittiğimizde 4-5 masa vardı. marinara, buffola mozarella-bacon ile birlikte bir de calzone olmak üzere 3 adet pizza denedik. 2 tiramisu ve yarım litre ev şarabı ile birlikte 45 euro hesap ödedik. lezzetlerden oldukça tatmin olduk. baffetto mu burası mı diye sorsanız, ki kendi kendimize çok sorduk. hanım baffetto derken ben kararsız kaldım.

  il barroccio

  pantheon'a çıkan ara sokaklardan birinde yer alıyor. pantheon'a öğlen gibi gidecekseniz yemeği burada yemenizi tavsiye ederim. roma'da yediğim en iyi makarnayı burada yedim. bütün makarna çeşitleri taze. ozellikle spaghetti carbonara, gerçekten yedikten sonra orgazm olacak kadar zevk veren bir tat idi. yazarken bile ağzım sulandı şu an. lezzetli ekmekleri ile yaptıkları bruschetta da oldukça iyiydi. 4 dilim bruschetta, 3 tabak makarna(carbonara-bolognese-mantarlı), kola ve bira için 43 euro ödedik.

  re basilico

  hem yerel insanların gittiği yer olsun, turist olmasın, tüm gün gezdikten sonra otelime yakın bir yer olsun diyorsanız, terminin'nin çok yakınında olan bu restaurant tam da aradığımz yer. floransa'dan saat 21.00 de döndüğümüz, yorgunluktan şehre gitmeye üşenip otel çevresinde aranırken, kocaman odun fırınını görüp daldığımız restaurant. ustelik napoli pizzası yapan bir yer olması da artısı. denediğimiz iki pizza da napoli pizzası gibi kenarı kalın ve çıtır, ortası incecik idi. bir porsiyonda karışık deniz ürünleri tabağı denedik. içerisinde jumbo karides, baby ahtapot ve kalamar olan tabak 14 euro fiyatı ile türkiye'deki restaurantlara selam çaktı. 2 pizza, 1 deniz ürünleri tabağı, 1 şişe ev şarabı, 1 tatlıya toplam 45 euro ödedik.

  bunların dışında dondurma için giolitti, ayaküstü makarna için pastificio, tiramisu için pompi denenebilir. giolitti ününün hakkını en çok veren yer bu üçlü arasında. pompi'nin tiramisusunda ayırtedici bir tad göremedim. pasitificio'nun makarnası da lezzetli, ama 4 euro gibi bir fiyatı olması en çekici yanı.
6 entry daha

hesabın var mı? giriş yap