şükela:  tümü | bugün
 • dün gece aklıma takılan olay. büyük oyuncunun önemli filmlerinde karşımıza çıkan bir durum. williams çoğu filminde hayat doludur ancak; insanlar, mutsuz, sorunlu, intihara meyilli olabilir. bu ikilik üzerine olan filmleri merkeze aldım. yaşam ve ölüm animasyonlarda ele alınan bir konu ama ironik olarak kendisi filmlerinde intihar etmeyen ve insanlara yaşam sevinci aşılayan williams gerçekte intihar ederek aramızdan ayrılmıştır. filmlerinde de tam tersi olarak insanlar yaşamak istemez ve direkt olarak da williams'ın kurgu hikayelerinde dönüşüm yaratacak olaylara imza atarlar (katliam ve sonrası intihar).

  izlemeyenler için spoiler içeren bir içerik olabilir.

  --- spoiler ---
  robin williams'ın özellikle 4 filminde karşımıza çıkar ve bu intihar vakası oyuncuyu filmdeki kurguda dolaylı ya da direkt olarak etkiler.

  what dreams may come

  dante'nin ilahi komedyası'nı anımsatan filmde ölümden sonraki dünya ele alınır. burada williams cennette yer alırken kocasının ölümüyle baş etmeye çalışan bir ressam eş yer alır. william'ın ve oğullarının ölümüyle karısı baş edemez ve intihar eder, inferno'ya gider. williams karısının intiharına çok üzülür. cennette yanına geleceğini bekleyen williams karısı için cennetten bile vazgeçecektir.

  the fisher king

  terry gilliam'ın olağanüstü filminde yine williams'ın eşi ölmüştür (öldürülmüştür) ancak bu sefer intihara meyilli bir hastaruhlu radyo dinleyicisinin önce katliam yapıp sonra kendini ölürmesi dolayısıyla williams'ın hayatının dolaylı yolda mahvolması ele alınır. bu felekate neden olan dj de benzer şekilde intihara meyillidir.

  patch adams

  hayata hep pozitif bakan tıp öğrencisinin gerçek aşkı bulması ve yine intihara meyilli bir hastanın önce williams'ın eşini sonra kendini öldürmesi gibi bir sahne yer alır. insanlara her zaman yardım etmeli düşüncesi ile iyimser olan williams için bu olay yıkıcıdır. hatta williams intihara çok yaklaşır.

  dead poets society

  ölü ozanlar derneği filminde williams aykırı bir öğretmen portresi çizer. bu filmde de ister istemez bir öğrencisinin intihar etmesinde küçük de olsa bir rol oynar williams. baba otoratisinden çıkamayan öğrencisinin özgürlük umutlarının babası tarafından baltalanması, hayalkırıklıklarının öğrencilere verdiği zarar üzerine bir eleştiri içerir film.

  --- spoiler ---
1 entry daha