kaedeoky

  • 198
  • 8
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

westworld

--- spoiler ---

yaratıcı ford göndermesiyle cesur yeni dünyaya atıfta bulunmuş dizi. ayrıca daha da ince bakacak olursak karakterlerden biri shakespear'den alıntı yapıyor ve son sözü bu oluyor.
cesur yeni dünyada da shakespeare yasaklı yazarlar arasındaydı.

westworld evreni de huxley'in evrenine benziyor: cinsellik, eğlence ve sınıflandırma üstüne kurulu yapay bir dünya.
benim tahminime göre westworld dizisinde de bir hiyerarşi var. alfa, beta, gama, delta ve epsilon gibi cesur yeni dünyada olduğu gibi uykuda şartlama sistemiyle roller veriliyor. bozulanlar, hata verenler depoya (yeraltına ) kapatılıyor. burada ağlayan baba karakterinin bir fotoğraftan hüzünlendiğini gördük. geçmişle ilgili bir bağ olması kesin. bilinç önceki yaşamlardan alınıyor olabilir. bir de dikkat ettiyseniz bernard çocuğunun fotoğrafına bakıp keşke biz de unutabilsek gibi bir şey söylüyor. fotoğrafına baktığı çocuğu, dolores'e sen gerçek değilsin diyen çocuğa benzettim.

dolores'ten bahsetmişken hiç yalan söyler misin kısmına hayır demesi üstüne hiç bir canlıya zarar vermeyi düşündün mü soruna hayır demesinden sonra sineği öldürmesi gibi paradokslar kilit karakterin dolores olacağını gösteriyor. zaten bilinçlenmeye başlıyorlarsa türün ilklerinden olan dolores kadar farkındalık sahibi başka karakter de yoktur.

benim kişisel fikrim sürü lideri örneği olsun, evde çocukların isyan çıkarma örneği olsun çoğu yazarların da tahmin ettiği gibi dizide büyük bir isyan başlayacağı. artık ölmekten sıkıldım diyen süt içen haydut ve kurşun işlemeyen the man in black bu ayaklanmanın iyi örneklerinden. ancak the man in black karakterine neden müdahale edilmiyor onu anlayamadım. başıboş yakalayamayan bir karakter gibi. replikleri misafirleri rahatsız edecek türden. bunu önceden yaşamıştık diyerek bilincinin açık olduğunu kolayca anlıyoruz. açık beyin ameliyatı ile iyice varoluşunu sorguladığını düşünüyorum.

geçmişte ne yaşandı ve bu karakterler nereden esinlendi gibi sorular sordurtmuştur. gizemi önplanda tutması bakımından hbo yapımlarını hep sevmişimdir.

umarım simulasyon olayına daha çok girerler. diziden beklentim gerçeklik ve yanılsama gibi konularda ters köşe yapmaları. yaratıcıların da aslında robot olması onları da programlayan üstyapının olması gibi güzel sürprizler bekliyorum (aslında bunun da sinyalini verdiler theresa karakteri yönetenler idareciler hakkında ne kadar şey biliyorsun ki diyor. )

ayrıca yapay karakterlerin gerçek insanlardan değil de sineklerden daha çok etkilenmesi güzel bir detay.

atıfta bulunulan kitaplar:

shakespeare

kral lear:

“when we are born, we cry that we are come / to this great stage of fools.” — peter abernathy

henry ıv

“by most mechanical and dirty hand…” — peter abernathy

romeo ve juliet

“these violent delights have violent ends.” — peter abernathy

fırtına: “hell is empty and all the devils are here” – peter abernathy

arthur conan doyle

“…deep and dreamless slumber.”

yuhanna: “call forth lazarus from his cave.” — dr. ford

“to sir henry wotton”

“you’re in a prison of your own sins.” — peter abernathy

diğerleri için bkz:
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
04.10.2016 09:55