• esat cavit başak, mügsf entas (endüstriyel tasarım) mezunu, 1991'de naki tez ile birlikte türkiye'nin ilk ve baba fanzini mondo trasho'yu çıkarmış grafik sanatçısı. ruhu şâd olsun. mondo trasho'nun orijinal ilk sayılarını, geçen sene salt'taki 90'lar sergisinde bulup sevindirik olmuştum. mondo trasho, yani yalan dünya'dan sevdiklerimizle dolu birkaç görseli anısına paylaşayım: mondo tıraşo

ilgilisi hatırlar, naki tez de 2012'de istanbul'un kuşçuları belgeselini yapıp rahmetli arnavut şevket'i ve çipetpet'i meşhur etmiş, aynı okuldan ecb'nin dönem arkadaşı ömrüne bereket dostumuz. (bkz: çipetpet/#32747968)
  • sıraselviler eski izmir sahafında, eğer isim benzerliği değilse eski okul kitaplarına rastladığım kült, fanzin adamı.
  • turk fanzin tarihinin baslangic furyasi olarak gosterilen mondo trasho'nun fikir ve zikir babasi olmakla yetinmeyip ayni zamanda turkiye fanzincileri sevelim, onlara koyu cekelim dernegi baskani olarak gosterilen zat-i muhterem.
  • tanırdım esat abiyi yakınlarının başı sağolsun. insan yaşıyor ve ölüyor işte geriye yaptıkları ,bıraktıkları kalıyor.

neşeli, güzel ve kibirsiz insan. bir gün ona alındığımı söylediğimde özür dilemişti benden. etrafındaki kibirli ve kindar insanlara ders gibiydi.
  • fanzinler öksüz! 91 yilinda türkiye´nin ilk fanzinlerinden biri olan mondo trasho´yu yayinlayan ve harika bir sanatci olan esat c. basak´in vefat haberini bugun edindim. cok uzgunum. yeri doldurulamaz , oldukca özgün bir sanatciydi. huzur icinde uyusun!
  • 90larda ülkenin kültürel gelişimi için ciddi emeği olan birisiydi. önemli bir karakterdi.

kültürünü ve inancını her verdiğimiz nefesle yaşatacağız.
  • (bkz: nova kozmikova)

ergen zamanlarımda facebook'un altın çağlarıydı ve bir şekilde karşıma nova kozmikova mahlaslı bir profil çıktı. retro çizgiroman editleri, obje artlar, kolajlar baya ilgimi çekmişti ve ekledim. güzel sanatlar öğrencisi olduğum için içeriklerle ilgili ara ara mesaj atar, soru sorardım. gayet denyoca sorduğum en saçma şeyi dahi cevapsız bırakmazdı sağolsun. ben tabi onun daha ne gerçek adını ve ne de fanzin kültürüne katkılarını bilen biriyim, emmioğlu gibi yazıyorum buna, geyik yapıyorum falan.

neyse efendim gel zaman git zaman bu abi kaz dağlarından bir fotoğraf albümü paylaştı ama şile bezi kıyafetler, rastalar, piercingler havada uçuşuyor. malum ortamlarda dönen şeyler de aşırı marjinal geliyor bana ve benim olay ufkumun çok ötesinde... abi dedim napıyon ya, nasıl bir tarikatsınız siz xd gibisinden. bu alaycılığıma bile cool cevap verip davet etti beni oraya, sıfır ego. gitmeye fırsatım olmadı, olamazdı da.

çok sonraları öğrendim kendisinin esat cavit başak olduğunu, buraları okuyorsa selamlar.

edit: huzur içinde uyu güzel abim…
  • yıllardır beklenen sergisi galeri non'da 29 mayıs'a kadar gorulebilir.
  • (bkz: mondo trasho)
  • fanzin tarihinin sıfır noktası “mondo trasho”nun yaratıcısı namıdiğer “nova kozmika”…
    yeraltı kültürünün neferiydi… retro çizgi roman editleri, obje artları, kolajları ve fanzinleriyle hep ruhumuzda yaşayacak. galatasaray meydanı’na yakın bir galeride karma bir sergiye katılacağını beyan edip açılış partisi esnasında polise bomba ihbarı yaptıktan sonra, dışarıdan bir sigara yakıp olanları izlemişliği vardır.
hesabın var mı? giriş yap