• geçen gün arkadaşlarla gittiğimiz bir odadan kaçış oyunu.

daha önce bu tür oyunlara çok gitmediğim için karşılaştırma olanağım yok ama; duyduklarıma göre iyisine gitmişiz.
    benzer oyunlara yapılan eleştiriler genellikle özensizlik, kirli oyun alanları ve olayı ucuza kapatıp bir an önce dükkan işletmeye başlayalım düşüncesine yönelikti.
    bu oyunda da bunların hiç biri yoktu.

çalışanlar da çok düzgün elemanlar.

gidecek arkadaşlara spoiler vermeden sadece şunu söyleyebilirim ki, oyunda her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

bir de mükemmel yere yerleşmiş adamlar.
    alex heykelinin hemen karşısında.

tek sıkıntı internet siteleri biraz yavaş açılıyor.

http://www.escapeistanbul.com.tr/
  • dün akşam ben ve kaçış ekibim ile birlikte toplam 4 kişi olarak gittiğimiz ev. daha önce 3 farklı oyuna gitmiş biri olarak bunu profesyonel modda hiç ip ucu almadan 42 dakikada bitirdik. bulmacalar çok güzeldi lakin bizi kesmedi. pro mod buysa normal mod nedir diye düşündük. kaliteli pek oyun kalmadığı için yine de istanbul'da ki gidilebilecek en iyi oyunlardan biri diyebilirim. biz beyin yakan bulmacalardan hoşlanıyoruz galiba. önerisi olan varsa yeşillendirirse mutlu olurum.
  • kadıköy'de bulunan, güzel bulmacalara sahip bir gerçek kaçış oyunu.

nedense burası bende, vasat bir yer izlenimi bırakmıştı. belki de üstteki yorum yüzünden olmuştur. ama aksine beklentimin çok üstünde, çok güzel bir aksiyon-görev oyunuyla karşılaştım. keşke ziyaretimizi bu kadar ertelemeseymişim diyorum. son günlerde yaşadığımız 'kaliteli oyun bulma' sıkıntımız yüzünden, escape istanbul'un bulmacalarını görünce cennete düşmüşüz gibi hissettik.

mükemmel bir moderatörünüz var oyunda. sizi, bürünmeniz gereken karaktere alıştırıyor yavaş yavaş. kendinizi ona teslim edin gerisi gelecek. sizinle birlikte pür dikkat bir şekilde o da oynuyor aslında. iletişim stili, teknik olarak daha önce rastladığımız bir durum olsa da bu kadar güzel icra edildiğini daha önce hiç görmemiştik.

bulmacalar ise üzerinde kafa yorduracak seviyede ve çok özgündü. rezervasyon yapılan aşamada pro ve normal mod seçebiliyorsunuz. biz kendimize güvendik ve pro modu seçtik, iyi ki de öyle yapmışız. yerinde ipuçları alarak eğlenceden mahrum kalmadan güzel bir zamanda bitirdik. zaten ipuçları öyle tak diye verilmiyor, gayet profesyonelce keyif kaçırmadan çıtlatılıyor. ek olarak benim hayran kaldığım bir şey yapmışlar bulmacaları hazırlarlarken. point and click tabanlı room escape oyunlarında rastladığım gibi bir bulmaca koymuşlar. gerçekten bayıldım o detaya, düşünce tarzına.

dekor, hayran bırakacak bir özelliği olmamasına rağmen ortalamanın üstünde, hikayeye uygun ve gayet keyifliydi. teknolojik aksamlar da hoşumuza gitti. çoğu yeni açılan ev şifreli kilitlerin demode olduğunu düşünerek daha çok teknolojik kilitlere yöneliyorlar. haklılık payları var ama ben eski tip kilitlerin de ayrı bir tat verdiğini düşünüyorum. dekor eskimediği sürece ve bulmacalar özgün kaldığı sürece kilit tipinin pek bir önemi kalmıyor. bu oyunda iki türlü kilitler de mevcut.

fazla yok ama bir de olumsuz yönlerinden bahsedelim. oyunda biraz havalandırma, klima sorunu var ama bezdirecek kadar da değil. bir de oda ve geçiş sayısı fazla değil. mevcut haliyle dolu dolu oynuyorsunuz o ayrı ama 'çok oda olsun sürekli geçişlerden akalım' takıntısı olan kişiler biraz üzülebilir.

ev sahibinin misafirperverliği de artık tüm oyun sahiplerinden beklediğimiz şekildeydi. güzel güzel çayımızı içtik keyifli muhabbetimizi ettik. kendisine çok teşekkür ediyoruz ilgisinden ötürü.

patronn oyununa gidip sevdiyseniz, hemen üst katındaki bu oyuna da yerinizi ayırtın. iki oyun da aynı tip oyunculara hitap ediyor. özgün bulmacalar çözüp 1 saat boyunca keyifli vakit geçirmek istiyorsanız ikisine de gitmenizi öneririm.

benim bu oyun için puanım: 8.8/10

diğer incelemelerimin de olduğu liste
  • ilk oyununa hayran kalmışken yeni oyunu ekipçe hiç beğenmedik.
    ekip olarak çok tecrübeliyiz. kaçış oyunları zirve yaptığında ekipçe 15 civarı oyuna gitmişizdir. o nedenle bize basit gelmiş olabilir ama yeni oyunda özensizlik var.
    bazı eşyaların durumu çok kötü. (detaya giremiyorum spoiler kırıntısı bile olmasın diye.)son oda daha iyi değerlendirilebilirdi.

bizi açıkçası tatmin etmedi ama ayakta kalan 3-5 yerden biri olması nedeni ile başarılarının devamını dilerim.
  • orta düzey bir oyundur... yeterince özgünlüğü bulunmamaktadır...
hesabın var mı? giriş yap