şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 4 yıl üst üste zarar ettiği için kayyım tehlikesiyle karşı karşıya kalan galatasaray'ı yakın gelecekte bekleyen tehlike.

    yıldız futbolcu transferlerine, anadolu takımlarını yenerek elde edilen şampiyonluklara sevinip avrupa'da sürekli bir başarı elde edemeyen üç büyüklerin hepsini böyle bir tehlike beklemektedir. zira futbolcu maaşlarının dövize endeksli olması dolayısıyla artan döviz maliyetlerini karşılayacak gelirden mahrum kalınması son derece olası. alt liglerde kapanan kulüplerin akıbetinin üst liglere sıçramaması işten bile değil. olmaz demeyin samsunspor örneği ortada. iktidara yakın kişilerin yönetimine geldiği osmanlıspor, başakşehir, aytemiz alanyaspor gibi yapay takımların çoğalmasıyla beraber bir başka tehlike ise futbolun basit bir spor olmasının ötesinde faşist rejimlerde olduğu gibi güç gösterisine dönüşmesidir. başakşehir gibi takımların neden var olduğu sorgulanan yazı ile entry'i bitirelim:

    --- spoiler ---

    belki 5 yıl sonra süper lig; hükümetin tam kontrolündeki taraftarsız takımlar, yalnızca hükümet lehine oy kullanan kentlerin takımları ve bir de zorunlu bir şekilde 3 büyüklerin yer aldığı siyasi propaganda ligi haline gelecek. borçlarını ödeyemeyen 3 büyük kulüp de “kayyum” yolu ile belki hükümete devredilecek. bunlar çok mu uçuk öngörüler? zamanın diktatörü kenan evren de 1981’de verdiği emirle kanunu değiştirtip ankaragücü’nü süper lig’e çıkarmış, “bu ülkede kanun benim!” mesajını vermemiş miydi?
    --- spoiler ---