şükela:  tümü | bugün
  • #90147682 numaralı entry, bugüne kadar hiçbir yerde bulamadığım bilgileri içeriyor.
    kaynak olması dileği ile paylaşmak istiyorum.

--- spoiler ---

normalde belli başlı krallıklar (her ne kadar 7 krallıktan bahsedilse de daha fazla var) şunlar:
    1. stark
    2. baratheon
    3. tully
    4. martell
    5. lannister
    6. targaryen
    7. tyrell
    8. greyjoy
    9. wildlings
    10. arryn
    bunları kısaca değerlendirecek olursak:
    1. stark: genelde dürüst ama inatçı bireylerden oluşan bir aile… karakter olarak en kuvvetli üyeleri rahmetli lyanna stark ile arya stark idir…eddard stark her ne kadar iyi bir lider olsa da inatçılığu ve düz akıllı biri olması nedeni ile henüz ilk sezonda hayatını kaybetti..sansa stark başlangıçta şımarık bir velet olsa da zamanla olgunlaştı ve taht oyunlarını öğrendi, gene de ruh hali karışık ve tehlikeli bir karakter..kardeşi bran stark hüviyetini kaybetti ve 3 gözlü kuzgun oldu..jon’un ise stark kanı taşması ile beraber targaryen genlerine de sahip olduğu ortaya çıktı..robb iyi bir savaşçı ve taktisyendi fakat verdiği evlilik sözünü tutmayarak hayatını kaybetti..catelyn stark ise gereksiz dikbaşlılığı ve jon snow’a olan kötü davranışları nedeni ile ortalamayı düşürmekte… (notum 9/10)
    2. baratheon: robert, renly, stannis ve gendry…genelde hep farklı özelliklere sahip olan bir aile..biri içkici olur, diğeri eşcinsel, öbürü aşırı disiplinli..robert gereksiz yere isyan etmiştir zamanında, gene de mad king sanırım hak etmişti bu sonu..stannis bu ailede özellikle işlendi, kızını yakması ve kardeşini büyü ile öldürtmesi menfi olaylar idi…gene de lannisterlara karşı mücadele etmiş olmaları sempatilerini biraz arttırıyor..(notum 6/10)
    3. tully: bu aile eddard stark’ın eşi catelyn’in ailesi… dolayısı ile stark çocuklarının dayı tarafını teşkil etmekteler…edmure tully iyi niyetli ama beceriksiz bir karakter..büyük dayı olan blackfish ise son derece değerli bir üye..red wedding sırasında stark ailesi ile beraber kıyıma uğradılar..aslında freyler tully’e bağlılık yemini etmiş olan bir sülale idi… (notum 6/10)
    4. martell: oberyn martell sayesinde oldukça sevilen bir aile olmuştu..lakin eşinin ve çocuklarının fevri hareketleri nedeni ile gözden düştüler..westeros avrupa ise bunları endülüs ispanyasına benzetiyorum biraz..got serisine çok damga vuramadılar..mad king’in oğlu rhaegar’in eşi olan elia da bir martell idi.. (notum 5/10)
    5. lannister: tyrion dışında sevilecek bir karakterleri yok..tywin çok zeki ve acımasız idi..jamie kafası karışık ama doğru yolu bulamamış bir zat..2 saf kötü olan cersei ve joffrey bunlara ait, daha ne olsun.. (notum 2/10)
    6. targaryen: mad king’i belki de yeni çekilecek spin-off’larda göreceğiz, keza rhaegar’ı da…tanıdıklarımız arasında dany başta iyi iken dış etkenler ve genetik kombinasyonu nedeni ile çıldırdı…viserys zaten saf kötü idi..jon snow en iyi targaryen olarak ortalamayı yükseltmekte..(notum 7/10)
    7. tyrell: bu sülalede loras, margaery, babaları mace ve büyükanneleri olenna göze çarpmakta…büyükanne olenna benim favorim..özellikle joffrey’nin öldürülme eyleminde direkt olarak aktif rol oynadığından not ortalamasını yükseltmekte..tyrell sülalesi zengin ‘reach’ bölgesinin hakimi ve westeros’un besin ihtiyacını karşılamakta önemli bir role sahip.. (notum 7/10)
    8. greyjoy: öne çıkan karakterleri yara, euron, theon ve balon…kitaplarda çok daha güçlü kişiliğe sahip olan üyeleri de var lakin dizide yer almamış bu isimler..sadece yara greyjoy benim için değerli..diğer isimlerin menfi yönleri ağır basmakta.. (notum 4/10)
    9. wildlings: mance rayder önderliğinde bir sürü farklı özelliklere sahip olan klanlar birleşmişti..mance rayder kendi çapında düzgün bir insandı..keza halefi olan tormund da öyle..jon snow’a yardım etti sürekli ve oldukça da neşeli bir isimdi..sam’in sevgilisi olan gilly de bir wildling idi..özellikle özgürlüğe olan düşkünlükleri de benim hoşuma gitti..(notum 8/10)
    10. arryn: vadi’nin şövalyeleri arryn sülalesine bağlı idi..daha ilk bölümde rahmetli jon arryn’in cenazesini gördük ve kendisi robert baratheon’un eli idi..jon’un karısı ise catelyn stark’ın kızkardeşi idi ve kafayı çizmişti..oğulları robin de çok zayıf bir karaktere sahipti ve hatırlarsınız ileri yaşta bile annesinin memesinden süt emiyordu..arryn’lerin tek faydası battle of bastards’ta sansa stark’ın ricası ile jon snow’a yardım etmek oldu ve bu durum ortalamalarını yükseltmekte..(notum 6/10)
    görüldüğü üzere benim için en kötü üçlü: lannister, greyjoy ve martell sülaleleri...
    --- spoiler ---