şükela:  tümü | bugün
  • küçükçekmece yanyolun hemen başlangıç noktasındadır. içeride kaldığı için e-5 ten görünmez. aslında burası garip dede dergahıdır. yalnızca türbe yok yemekhane, hediyelik eşya dükkanı, kurban kesimhanesi, cem evi, dershane falan var. özellikle cuma ve haftasonları bol bol lokma dağıtılır. lokma sahiiplerinin isimleri ve saati bildirilir.

    komşusu açken tok yatmayan insanlar burada paylaşımlar yapar. yemekhanenin haricinde, bahçede ikramlarda bulunanlar olur.

    bence camilerde de bu tip halkı bütünleştirme, kaynaştırma çalışmaları yapılmalı. yalnızca kuran kursu ve bunun yatakhanesi olmamalı. cumayı veya bayram namazını kılıp çıkıyoruz. pek çok camide kütüphane, kuran haricinde bir kurs, evsizler için yatakhane yada aş evi gibi bir olay yok.

    amerika'da olduğum dönemde de gördüm. kiliseye gidip gece yatabiliyor, mutfağından yararlanıyor, bağışçıların bıraktığı yiyecekleren ve giyeceklerden alıyorsunuz. duş bile var. kilisenin bu durumunu camilerde de yapalım dediğimde "onlar misyoner" deniyor. iyi de vatandaşa hizmet de sağlıyor. biz de islamiyet misyoneri olalım o zaman.