• bugün duyurulmuştur link

edit: piyasaya çıkmasının hemen ardından edindim ve yaklaşık bir yıldır kullanıyorum.
    titreşiminde problem başladı, sinir bozucu bir ses yapmaya başladı saat titrediğinde. yurtdışında olduğum için garmin avrupaya mail attım, hızlı bir dönüş yaparak posta yoluyla değiştirdiler. bakalım yeni tur yeni şans.
  • garmin'in yeni saati.6s,6,6x olmak üzere üç model olarak sunulmuş ama bu modeller daha da dallandirilabilir.600$'dan başlayıp 1150$'a kadar giden bi fiyatı var opsiyonlara bağlı olarak.en farklı özelliği güneş enerjisiyle şarj. 21günlük bataryaya güneş enerjisi ekstra 3gun daha destek veriyor.sitelerinde bir sürü kayış imkanı var ve bu cihazı satın alsam kesinlikle ekstra 3tane de mayıs falan alırdım,her biri ayrı guzel.yeni modelde ekranı biraz daha gwnisletmisler,full gps 21 saat ömrü var.grafikleri ve verileri iyileştirilmesi söyleniyor.bircok ekstra özelliği var ancak benim için esas önemli olanı nabıza ilgili sunduğu verileri.ayrica irtifa ölçümlerini daha da iyilestirmisler ki beni daha da etkiledi.
    her şeyi iyi güzel ancak maalesef ki kur farkı dolayısıyla bizim piyasaya en az bir 8000 liraya girer ki işin en üzücü noktası da bu.
  • solar olan versiyonunun iki modeli var birisi normal olanı diğeri titanium olanı en pahalısı da zaten titanium olan modeli.

ekran kasa oranını ciddi oranda düzeltmişler , 3 gün ilave solar ile sarj durumu güzel bir artısı olmuş . eksi olarak garmin pay türkiye'de çalışmıyor ki bu onların değil bizim sorunumuz kredi kartını tanımlayıp temassız ödeme yapılabilirdi.
  • daha fenix 5'i mefta edememişken 6'sı icat olan saat. heralde fenix 8 çıktığında benim 5 anca geberir.
  • bugün satın aldım gayet güzel cihaz.
  • yaklaşık 2 yıldır 6x pro sapphire modeline sahip olduğum saattir.
    öncesinde fenix serisinin 3.modelini kullanmıştım 3-4 yıl kadar. araya bir kaç apple watch modeli girmesine rağmen tekrar dönmemin nedenlerini yazmak farz oldu.
    artıları diyelim;
    -öncelikle bu “hayvan” dayanıklı! öyle dayanıklı ki apple watch’ı ekran koruyucusuz, hayvani rugged kılıflarla kullanmanıza rağmen benim gibi pata küte kolunuzu çarpabileceğiniz bir işte çalışıyorsanız çizilmeden, çatlamadan kullanmanızın imkanı yok. ancak fenix’in (sapphire glass sayesinde de) ne ekranında bir çizik ne de bezelinde bir çizik bırakamazsınız.
    -gps alıcısı gerçekten çok hassas. haritaları balkanların en son nazi tankları gezmiş yollarında da anadolu’nun en ücra köşelerinde bile size arazi ve yollar konusunda yeterli veriyi sağlayabilecek kadar gelişmiş.
    -yine harita konusu; benim gibi hem sporumu yapayım hem de macera olsun diye bilmediğiniz dağlara tepelere ovalara kendinizi vuracaksanız arkanıza bakmanıza gerek bırakmayacak “trackback” özelliğini barındırıyor. bosna hersek’te normal yoldan çıkıp “guca gora” tepesine doğru köylerden, mahallelerden , araziden yardırdığım bir gün “trackback” ile beni hem emniyetli hem de kısa yoldan başlangıç noktama götürmüştü , ki yer-yön algısı gerçekten zayıf bi insanım, onsuz başaramazdım:)
    -batarya; her sabah kalktığımda saatim , telefonum , powerbank’im full şarja sahip olmazsa kendini eksik hissedenlerdenim. sağolsun garmin normal şartlarda em az 12-16 gün arası dayanan bir batarya-yazılım-donanım kombinasyonu sunmuş. ha bir de saat zaten sana 20 farklı ayarı teker teker sorup ona göre bir batarya profili de sunuyor.
    -performans ölçümleri; bilekten nabız ölçmesi zaten bahse değer bir konu değil ancak kandaki oksijen miktarını da ölçerek bunu diğer metriklerle birleştirip stres seviyenizi ortaya çıkarması, bir önceki aktiviteden sonra beklemeniz gereken “recovery” zamanınızı vs takip edip, planlı ve yoğun bir antrenmana başlamadan önce “ abi sktrt biraz daha dinlen istersen” demesi yaptığı ölçümlerin bence ne kadar tutarlı olduğunu gösteriyor.
    tek eksisi;
    fiyat: şahsen bir apple watch’a o kadar para döküp iki sene sonra sıkılacağıma tekrar garmine dönmek benim için yeterli bir sebepti. bir de üstüne sarajevo’da kumarhanede bir gecede 1000 euro kazanınca ve vergisiz almak gibi bir avantajım olunca o zamanlar (usd:5.75 tl) 700 usd vermek bana koymadı. ha şu an 18.000 tl verilir mi? mmmehhh, bilemedim.
  • az önce pro modelini sipariş verdiğim saat.

benim beş yıllık fenix 3, 7.000 km'de rahmetli olunca yaptığım hayvani araştırmalar sonucunda piyasadaki en iyi ürünün bu olduğuna karar verdim.

baytekin ve elcobil'deki fiyatlar arşa çıkınca da* sporcusaatleri.com'dan aldım ama bakalım umarım çiftlikbank olayına dönmez.*
    duruma göre editlerim.

edit:
    siparişten 1 gün sonra paket kargoya verildi ve ondan 1 gün sonra da sorunsuz olarak elime ulaştı. paketleme oldukça iyiydi. güvenlik bandı açılmamış kapalı kutuda faturası ve garanti belgesiyle geldi ürün. site* güvenilirmiş. herhangi bir çizik vs. yok; üzerinde jelatiniyle geldi zaten. açtım ve kurulumunu yaptım kısa sürede.

saatin özelliklerini anlatmama gerek yok, profesyonel sporcu değilseniz ihtiyacınız olmayan bir saat. (saat değil aslında, yol bilgisayarı diyelim.) profesyonelseniz de zaten youtube videolarını ezberleyip gelmişsinizdir bu başlığa yorumları okumak için.

sensör keskinlikleri açısından değerlendirebilirim.
    bilek nabız sensörünü garmin hrm run nabız bandı verileri ile karşılaştırayım fikir vermesi için.

nabız bandı 44 ölçerken bilek sensörü 45 ölçüyordu. bence bilek sensörü için oldukça başarılı. tabi durduğum yerde ölçmesi kolay. antrenmanda değerlendirmek lazım. yakında yine editlerim.

şarjı geldiğinde yüzde 60'tı. garmin express'e filan bağladım ettim derken yüzde 80'e kadar şarj oldu. şu an telefonla eşleştirilmişken 12 gün, eşleştirmeyi kaldırdığımda 17 gün batarya ömrü veriyor. power modes olayını ayarlayıp 50-60 güne kadar da uzatabiliyorsunuz. *

şimdilik bu kadar. alacaklara faydalı olur umarım. bu arada youtube videolarında ağır mağır diyorlardı ama eski fenix 3'ten sonra tüy gibi geldi bana. yükseltisi de azalmış daha estetik hale gelmiş. gövde ağırlığı 60 gr. (60 gr taşımaya üşenen de spor saati almasın bi zahmet.) *

edit 2: saati aldığımdan beri ilk kez antrenman yapma fırsatım oldu. elime ulaşalı 8 gün olmasına rağmen halen şarjı bitmedi. üzerine 10 km lik bir koşu yaptım ve henüz 3 gün daha batarya ömrü kalmış görünüyor. yani yüzde 80 şarjla 11 gün kullanmış olacağım üç gün sonunda. bu süreçte geceleri yatarken saati deneme amaçlı takarak uyku ölçümleri yaptırdım. bilek nabız sensörü de aktifti doğal olarak. tüm bunlar göz önüne alındığında bataryası eski saatim fenix 3 kadar başarılı diyebilirim.

antrenman sırasındaki gps ve nabız ölçüm keskinliklerine gelince, koşucular manyaktır bilirsiniz. evlerinin yakınlarındaki birçok şeyin kaç km uzakta olduğunu küsüratına kadar bilirler. işte bu saatle de 2.05 km uzaklıktaki ilk dönüş noktamdan dönerken ölçümü kontrol ettiğimde tam olarak 2.05 km gösteriyordu. yani eski saatim ve strava ölçümü ile birebir uyumlu. gps sensörünü çok başarılı buldum.

nabız sensörüne gelince, antrenmana çıkmadan önce connect ıq store'dan saate bir uygulama indirdim. ismi smart heart rate monitor. bu uygulama ile saatiniz hem bilek sensörünü hem de göğse takılan nabız bandının verilerini eş zamanlı olarak gösteriyor. ancak garmin connect ve strava kayıtlarına sadece bilek sensörünün kayıtları geçiyor. yani göğüs bandınınki sadece eş zamanlı ve kontrol amaçlı olarak kullanılabiliyor. işte koşu boyunca gözüm hep bilek sensörünün ve nabız bandının alt alta gösterildiği ekranda idi.

ben eski kafalı bir koşucu olarak bilek sensörlerine önyargılı yaklaşırdım ve bilek sensörlerinin asla nabız bandı gibi kesin veriler sağlayamayacağını düşünürdüm. ancak bu koşuda gördüm ki yaklaşık 10 km'lik koşu boyunca bilek sensörü ile nabız bandı neredeyse hep başa baş gitti. çok küçük farklar olmasa (+-1 civarında) "lan bu uygulama beni kandırıp iki ekranda da bilek sensörünün verilerini gösteriyor." diyecektim. yani kendimi bu konuda halen huzurlu hissetmesem de bilek sensörü teknolojisinin mükemmelleştirildiğini ve artık göğüs nabız bantlarına gerek kalmadığını kabul etmem gerektiğini fark ettim.

sonuç olarak batarya, gps ve nabız sensörü konusunda fazlasıyla tatmin edici bir cihaz. tek dezavantajı fiyatı diyebilirim. alma imkanınız varsa hiç tereddüt etmeden albilirsiniz. daha uygun fiyatlı olsun derseniz aynı özelliklerde ancak metal değil de plastik kasalı forerunner 945 var onu da düşünebilirsiniz. saatlerce video izleyip inceledim iki saat de aynı. tek fark plastik kasa ve forerunnerdaki ekran 1.2 inç iken fenix 6 pro'nun ekranı 1.3 inç.
hesabın var mı? giriş yap