şükela:  tümü | bugün
 • sağlıklı bireylerin kronik hastalık riskini minimuma indirmek için uygulaması gereken günlük fiziksel aktivite. iyi bir pedometre (adım sayar) alıp sabah kalktığınız andan gece yatana kadar attığınız adımın kaydını günlük olarak tutuyorsunuz. amaç, 10,000 adım/gün değerini aşmak. böylece hem sağlıklı kilo veriyoruz, hem de "hareketsizlik-kas zayıflaması-daha fazla hareketsizlik" kısır döngüsünü bozacak bir girişimde bulunuyoruz.
 • tempolu şekilde ve birazda koşarak 1 saatte 7km mesafe katederek 8000 adım atılabilmektedir. yani 1 saat 12 dakika sonunda 10000 adım atılabilmektedir. ayrıca 8000 adımda ortalama 500 kalori yakıldığına göre 10000 adımda da 600 kalori yakılması mümkündür. ama gel gör ki tek yürümek ve koşmak çok sıkıcı.
 • selülitten kurtulma yoluna doğru gider.
 • sağlıklı yaşamın sırrı. aslında araştırmalar 35 yaşa kadar 12 bin civarında adım atmanın daha sağlıklı sonuçlar vereceğini gösteriyor. yine sağlıklı olanı bütün adımları aynı zaman diliminde atmak yerine bölümlere ayırmak örneğin yürüyüşleri 2 adet 30 dakika ile günün ayrı zaman dilimlerinde gerçekleştirmek...
 • iş yerinde hiç bir özel çaba harcamadan gün içi temponuzla bunu başardığınızda akşam pert oluyorsunuz...
 • abartılı bir eşik.
  her gün 5000-7500 arası adım yeterli.
  zaten normal şartlarda 10 bin adım, aşağı yukarı 1,5 -2 saat yürüyüşe bedel. hele ki çalışan bir insanın her günü bu kadar egzersize ayırması mümkün değil.
  40 dakika postacı hızında yürüsen 5000 adım atarsın. 10-15 dakika da taksit taksit orta hızda yürüyüş eklesen 1000-1500 de oradan, 6000-6500 eder.
  bu da yeterli. bokunu çıkartmanın lüzumu yok.
  tabii homini gırtlak yememek koşuluyla.
 • çalışırsam egzersiz yapamadan tamamladığım yürüyüş değeri.
  8km falan ediyor. ama tempo önemli tabi.
 • vakti zamaninda fitbit hr ile surekli adimlarimi sayarak ilk basta zor gelen adim miktari. daha sonralari haftada 3 bin arttirmak suretiyle en son 30 bin adima ulastim.

  tavsiyedir kilo vermek ve saglikli olmak icin en az 10 bin adim. ne kadar fazla okadar cok kilo kaybi.
 • velev ki sağa sola takılmadan, arkadan kurulan oyuncaklar gibi sırf rotaya kilitlenip gerçekleştirildiğinde insanı fazlasıyla kendisiyle buluşturup kavuşturan, iç sesle ne sohbetler ne sohbetler yapılmasına imkan veren ya da tam tersi görüş alanınıza giren herkes ve her şey ile ilgili daha dikkatli bir gözlemci olmayı sağlayan eylem. ama satırlarımdan da anlaşılacağı üzere tek başınalık ile mümkündür bu, yanınıza bir arkadaş aldığınız anda büyüsü kaçar. tatsız.

  örneğin, bu sabah 10.12-10.57 arası 45 dakikalık normal bir tempoda, deniz kenarındaki yürüyüşüm 5009 adım tutmuş benim akıllı bıdık'ın gösterdiğine göre. ki bir anda 1.5 - 2 saatlik yürüyüşle 10 bin adımı tutturacağım diye helak olmaktansa, sabah ve akşamüstü olarak iki kısımda gerçekleştirmek daha mantıklı. bir de sakın ilk defa yürümeye başlayacaklar birden yüklenmesinler. kademeli olarak süreyi ve adımı artırmak doğru ve sağlıklı olanı.

  ilk kez yürümeye 2005 yılında göztepe stadı içinde başlamıştım. benim malum '9' sevgimin bir tezahürü olarak, ilk başta 2 saat içinde 9 tur atabiliyorken, bir iki ay sonra ise aynı 2 saatlik sürede 27 tur atacak hale gelmiş ve artık stadın dışına çıkma isteği oluşmuştu bende. sanki sığamamıştım ve küçücük gelmeye başlamıştı gözümde fıldır fıldır turlarken orası:)

  2006-2010 arasındaki dönem sessiz geçti, yürüyüşü ve aslında koşuşturmayı metazori yapmak durumunda kaldığım çok farklı bir zaman dilimiydi.

  2010 yazından itibaren, şu ana kadar günde ortalama 5000-8000 arası adım atıyorum. haftada bir -her ne kadar bir süredir aksatmış olsam da- göztepe köprüsünü başlangıç alırsak, inciraltı kent ormanı içinden özdilek'e kadar yürüyerek gidip, aynı güzergahtan geri dönüyorum son iki-üç yıldır da. haliyle 10 bin adımı bayağı bir geçiyor. yeterli.

  yalnız birkaç kez hızımı alamayıp 4-4.5 saatlik bir yürüyüş yapmıştım. biri 2010 yılındaki efsanem -hangi akla hizmetse- güzelyalı'dan narlıdere şehitlik'e kadar yürümüştüm 3.5-4 saat tutmuştu (15 kilometre sırf gidiş) ve o zamanki telefonumda böyle bir uygulama bulunmuyordu; 29 ekim günüydü, yağmur yağmaya başladığından dönüşü otobüsle yapmak zorunda kalmıştım.

  diğeri de 7 aralık 2016 tarihinde gerçekleştirdiğim evladiyelik olanı. göztepe köprüsünden konak'a kadar deniz kenarından yürüyüş, oradan kemeraltı'na dalış ve geri dönerek vapurla karşıyaka'ya geçip, bostanlı iskelesine kadar yürüyüş. tekrar vapurla üçkuyular vapur iskelesine varış, kent ormanına şöyle bir fazla ilerlemeden ucundan göz atıp geri dönüş ve pestil kıvamında akşamın sekizinde uyuyakalış. normal:) kaç adım attığıma gelince: 20.762.