şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hepimizden kasıt sözlükteki yazarlar.

  sol tandanslılara bakıyorsun, konu din ya da başörtü oldu mu içinde olan tüm öfkeyi kusuyor dünyada tüm kötülüklerin kaynağı başörtüymüş gibi.

  sağa bakıyorsun; solu dinsiz olmakla itham eder sürekli, kendisi vatanını en çok seven geri kalan herkes ihanet içinde.

  umarım bu iki kategoriye de girmem hiçbir zaman.

  demem o ki birbirimize karşı hoşgörülü olalım dostlar.
 • sözlükte özellikle suriyeli göçmenler temalı hemen her başlıkta çakma hümanistlerinin takındığı anlamsız nefret içeren faşizan tavırları görmemle açıklığa kavuşmuş realite.

  hümanistim diye geçinen hemen her yazar her fırsatta svihs temalı entryler girmekten kendilerini alamıyor aslolanın insan olduğunu unutuyorlar.

  zamanım olursa bir kaç örnek entry de alıntı yapar bu realiteyi açıkça gözler önüne sererim.
 • sözlüğün durumu ülkenin yansıması zaten, tek fark sol'un faşisti burada çoğunlukta.
  ülkede 80 ihtilali sonrası eğitimden, yargıya, gazetelerden televizyona her alanda insanlara faşist bakış açısı iyice, hiç çıkmayacak gibi yedirildi. sonra herkes kendi faşizminin bayraktarı oldu gücü eline aldığında. asker devleti olduğumuz zamanlar muhafazakarlar, esaslı solcular ve kürtler sistematik şekilde eziliyordu. bu konularda en cesur konuşan parti yönetime geldi 16 yıl önce şahsen ben de yaklaşık 8 sene öncesine kadar bu partiye oy verdim ama faşist ve popülist muhalefete kaybetme riski doğunca çoğulculuk yine çöpe gitti. işte buradan anlaşılıyor ülkenin çoğunluğunun faşist olduğu, muhalefet faşist söylemlerle güç topluyor, hükümet faşizm'e manevra yapıp kendisini kurtarıyor. adamlar asker devleti gibi bir gücü yıktılar ama hukuk devleti yerine parti devleti kurdular. bunu da faşizmden ve kutuplaşmadan aldıkları güçle yaptılar. şuan asker devletinde olduğu gibi parti devletinde de dalkavukluk zorunluluk. ayrıca faşistler bir şekilde birbirine de çok dokunmuyorlar, sadece güç savaşı var ama mağdurlar her dönemde aynı, ezilen hep aynı kesimler. ama şu kazanım var ki bir sonraki gelen muhafazakarları ezmemesi gerektiğini öğrenmiş oldu. umarım zamanla kimsenin ezilmemesi gerektiği bir konjonktür ortaya çıkar, yoksa her gelen gücünü muhafaza etmek için tabanına uyup diğerine faşizm uygulamaya devam edecek ve toplumda bu kafayı terk edemeyecek.
  esaslı solcuların ve kürtlerin de ezilemeyeceği günlerin gelmesi ümidiyle..