• merak ediyorum hilafet türkiye ye özel bir durum mu. dünyada bir sürü müslüman ülke var. onlar niye hilafeti kurmak için adım atmıyor da bizim sikikler niçin bu kadar götlerini yırtıyor. mesala gitsin sudi arabistan ilan etsin. bunlarda onun dediklerini yapsınlar.
  • işe yarar bir kurum olmadığındandır
  • resmî olarak hilafet en son, osmanlı’da olduğu için. tabi günümüzde arabistan kendini lider görüyor, hilafetin götürüsü, getirisinden fazla olacağı için araplar tınlamıyor.
  • çünkü getirisi yok. ayrıca senin halife'ni kim kabul edecek. hadi edildi diyelim müslüman ülkelerin büyük çoğunluğu 3.dünya ülkesi sürekli kıtlık vb sorunlarla karşılaşıyorlar. senden sürekli para talep edeceklerdir.
  • başlığı açan yazarın ve bu konuyu merak eden diğer kişilerin işine yarayabilecek bir kaynak: müthiş kaynak
  • ölen isid lideri de kendini halife ilan etmişti, sanırım tunus da bir halifeye sahip. herhangi bir ülkede halifelik ilan edilebilir. mesele bir daha herkesin tek bir halifeye biat etmeyeceği. türk bir halifeye ne suudlar, ne emirlikler, ne afrika müslümanları ne de son ana kadar bağlı kalmış hint müslümanları bağlılık bildirir. altinda lüks aracıyla diyanet işleri başkanından hallice biri olur kalır başımıza
  • politik bir makam olduğundan. mevcut sistemlerde işlevsel değil. dolayısıyla diğer devletler bu boş beleş işlerle meşgul olmak istemez.
  • yanlış soru.

geçen yıllarda irak ve suriye sınırlarını kapsayan bir alanda ebubekir el bağdadi halifeliğinde hilafet kuruldu.

he sonra puzzle gibi aradılar "benim kolum nerede bacağım nerede" diye ama neyse.
  • son 100 yılda islam dünyası öyle karışmış batmış cahillik sefalet fakirlik tembellik yobazlık içine girmiş ki hiç bir güç bu durumu düzeltemez.
  • çünkü dünyanın en çok sik kafalı insanı bu ülkede yaşıyor.
hesabın var mı? giriş yap