• 6 mayıs 2010'dan evvel ilçe ve illere göre puan verilirken bu tarihten itibaren okul okul zorunlu hizmet puanları belirlenmiştir. puan ve zorunlu hizmet süresi şu şekilde:

14 puan altı ---> zorunlu hizmet içerisinde değil.
    14 puan ---> 7 yıl zorunlu hizmet. örnek: aydın - kuyucak - taşoluk ilköğretim okulu
    18 puan ---> 6 yıl zorunlu hizmet. örnek: artvin - şavşat çok programlı lisesi
    22 puan ---> 5 yıl zorunlu hizmet. örnek: kastamonu - cide - çakırlı ilköğretim okulu
    26 puan ---> 4 yıl zorunlu hizmet. örnek: hakkari - şemdinli - altınsu köyü incesu mez. ilköğretim okulu
    30 puan ---> 3 yıl zorunlu hizmet. örnek: van - erciş - ulupamir ilköğretim okulu

türkiye'de ilçe merkezi olup da 30 puan veren tek yer bahçesaray'dır.
  • milli eğitim için konuşacak olursak gözden geçirilmesi gereken bir sistemdir.

doğu ve güneydoğu'daki öğretmenlere çok daha fazla puan verilmeli. öyle 30 puanla falan olmuyor.
  • hizmet puanı, öğretmenlerin bölgeler ve hizmet alanlarına göre 1 yıllık çalışmalarının sonucunda aldıkları puana denir. öğretmenler yer değiştirirken hizmet puanı üstünlüğüne bakılır. hizmet puanlarının eşit olması durumunda hizmet süresine bakılır.
    hizmet bölgesi ve hizmet alanlarına göre öğretmenlerin hizmet puanları

a) birinci hizmet bölgesinde bulunan illerin;

1. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 10,

2. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 11,

3. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,

4. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14, (7 yıl zorunlu)

5 . hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16, (6 yıl zorunlu)

6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18, (5 yıl zorunlu)

b) ikinci hizmet bölgesinde bulunan illerin;

1. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,

2. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 13,

3. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,

4. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18, (6 yıl zorunlu)

5. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 20, (5 yıl zorunlu)

6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22, (4 yıl zorunlu)

c) üçüncü hizmet bölgesinde bulunan illerin;

1. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,

2. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,

3. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,

4. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22, (5 yıl zorunlu)

5. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 26, (4 yıl zorunlu)

6. hizmet alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 30 (3 yıl zorunlu)

hizmet puanı verilir.

ayrıca ;

yatılı bölge ortaokullarında görev yapan kadın öğretmenlerin hizmet puanlarına her yıl için 12, erkek öğretmenlerin hizmet puanlarına ise her yıl için 6 puan eklenir.

destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir.

*

düzeltme: bilgi yanlışı.
hesabın var mı? giriş yap