• eğer dışarıda, bilimum tütünlü mütünlü ortamlarda, yazı yazmak gibi muhtelif aktiviteler peşindeyseniz güzel makinadır. son versiyonları windows 10 ile geliyor. ve klavyesi ipek gibi arkadaş. insan yazı yazarken keyifleniyor.

şimdi ben size biraz olsun kendi durumumdan bahsedeyim. bu aleti alma sebebim, en başta da belirttiğim üzere, yazı yazmak. elimde zaten pahalıcana şeklinde ifade edilebilecek bir makina vardı. fakat bu makinayı oraya buraya götürmek hem işkence, hem de risk. işkence çünkü performans makinası dediğiniz alet daha "per" derken siz "abi ben ağır olurum" diye çıkıyor ortama. hem de risk çünkü üstüne su gelecek, nargile dumanı foslayacak, beraber kahveleştiğiniz hanımefendinin kahvesi dökülebilecek gibi fani sebepler olduğundan ötürü bu türden dışarısal aktiviteler için bir adet daha alet almanın nedenli ve gerekli olduğunu düşünerek kendimi sa bancının teknoloji konusunda özelleştirdiği dükkanlarından birisine attım. warum? çünkü en yakındaki oydu.

stadyum kapıları gibi devasa olan kendinden açılmalıkapanmalı kapıların arasından hızlıca geçip spot altında böyle sanki beni beklermişçesine duran arkadaşı en f onaltısal kilitleme ile kerterizleyerek yanına gittim ve beylik tabancadan çıkan kurşun misali
    "monşer benim hafif, 14 inçten küçük, bozulsa da içimin yanmayacağı açparantez hafiften ucuz yollu kapaparantez bir daktilo makinaya ihtiyacım var. yüksek şahsiyetleriniz ne gibi şeyler önerirlerler"
    sözlerim yankılandı ortamda.

tam olarak ne istediğimi ilk etapta çözümleyemese de monşer, parantez ve şahsiyetler gibi gereksiz ve sanatsal ek kelimeleri cümleden düşünce arkadaş zeus'un elinden çıkan yıldırım hızından daha yıldırım biçimde laptopların yanına götürdü.

"buyrunlar! işte bu muhteşem makinalar sizin istediğiniz makinalar!" diyerek bana matrixteki silah sahnesini hatırlatan çoklukta bir seçenek sunmasını istesem de ortaya çıkan şey "abi şu ve şu makina var senin istediğin gibi" iki tercihli bir test oldu. olsun! nolcakmış canım diyerek makinalara baktım. biri lenovo'nun (lenovo yazılır, linova okunurmuş der benim rusça hocam) 11 inçlik yoga serisi, diğeri de bu aletti. şimdi ben 11 inç konusuna süper gıcık gidiyorum, çünkü neden, çünkü 2 defa 11 inçlik laptop alıp kendini kapatan kaplumbağa misali klavyede debelendiğimden ötürü (evet malım, niye ikincisini de 11 inç alıyosun derler değil mi? sarhoştum, hatırlamıyorum memur bey) kafadan elendi dokanmatikli ekranlı yoga.

bahsettiğim ve yazdığım üzere aletin klavyesi rus revü kızı güzelliğinde. ekran o kadar muhteşemlikler yaratacak kalitede değil, pil 6 saat gidiyor ve ince. ipince bir alet. dolayısıyla bahsetmeye bile gerek duymadım hafif. lakin bu aletten o kadar performans beklemeyeceksiniz, turbolanınca 2.1'e çıkabilen bir işlemcisi var, oyun demeyin bile (gerçi maynkraft oynanıyormuş deeyorlar ama ben denemedim).

şimdiii böyle ofissel, yolda tablet gibi kullanırım bunu internetlere girerim diyerek aldıysanız yapmanız gereken ilk iş program ekle kaldır'a gidip muhtelif hp tarafından iyi bir bokmuş gibi size yüklenmiş olarak gelen uygulamaları kaldırmak. mesela ben cart diye bonjour'u gördüm, "boncorno canım" diyerek uninstall'a bastım. hp'nin uygulamaları, mcaffee gibi kıçında başında driver yazmayan herşey nanaykent'e tayinlendi. sonra alet yağ gibi kaymaya başladı arkadaş hastası olursun. ama yine yeni yeniden belirtiyorum, bu alet ana makina olmaz. tüm işlerini bunda yapamazsın ey potansiyel alıcı. caveat emptor

ha paran varsa, bu klavyeyi übersonik bir makinayla kullanmak istiyorum diyorsan adresin belli hp envy (hakkaten kıskandım bu arada lan, çok güzel makinaymış. fiyatı da bir o kadar tatlıştı zaten.)

iyi laptoplamalar!
  • 2 seneden daha fazla kullanıyormuşum, sözlük sayesinde bunu da öğrendim. gerçi 2 sene önce yazdığım entry'e şimdi bakıyorum bir boka benzememiş en ufak bir bilgi kırıntısı yok.

neyse. bu aletin, istisnalar haricinde, oldukça sağlam ve stabil olduğunu söyleyebilirim. bende standart versiyonu var (1.6 ghz, 2gb ram, 32 gb hdd alanı) ve eğer piyasada bulursanız alır almaz üstüne linux çakın. bakın gerçekten bu önemli çünkü bu alet windows 10 ile satılmış olsa bile o işletim sistemini çalıştırmıyor. monitörün ışık vermesini çalışmadan saymıyoruz.

linux konusunda ise tek bir sorununuz var, rtl8723be chipsetli wi-fi kartı. hp hangi akla hizmet bilinmez bu kartın sadece tek bir antenine kabloyu bağlamış. windows üzerindeki driver buna göre konfigüre edildiği için her şeyi insan gibi görüyor ama linux altında rtlwifi diye bir driver'ı kurmanız ve anten seçeneğini 2. antene çekmeniz gerekiyor. onun haricinde fonksiyon tuşlarıdır, çözünürlüktür, her şey dört dörtlük çalışıyor. üzerinde opensuse, manjaro, ubuntu ve türevleri, fedora ve kali koşturdum wifi sıkıntısını atladığınız anda bir sorununuz yok. o da sanırım bir sonraki kernel versiyonunda falan sorun değil, içinde geliyor - manjaro'da sanırım 4.16'ya bump ettiğimde bu driver olayını yapmama gerek kalmadıydı diye hatırlıyorum.

güzel aletler, bu türden tek bir amaca yönelik alınan-tasarlanan aletlerin daha başarılı olduklarını düşünmeden edemiyorum açıkçası.
  • hp'nin stream serisinden 13 inch ekranli, dusuk ozellikli urunu. intel celeron islemcili bu urun 2 gb ram ile birlikte geliyor. windows 8.1 bing yuklu ve 32 gb ssd hard diske sahip. normalde aman aman islem yapmayanlar icin ideal. cok agir degil, macbook air kadar ince ve sarji kullanima gore 6-7 saat arasi gidiyor. chrome uzerinde 4-5 ten fazla tab acildiginda azicik kasiyor ama ms office programlarinda bir sikinti yasatmiyor. fiyat performans acisindan chromebooklara nazaran daha kullanisli. hic degilse windows calistiriyor, ona sukur.
  • 4 gb ramli intel i5 işlemcili samsung netbook'um 4 senede perte çıkınca "yav sanki word excelden başka işime yarıyor, alalım düşük performanslı bir alet işimizi görsün" diyerek aldığım güzel görünümlü notebook. görüntü itibariyle gerçekten güzel, çivit mavisi ve klavyesi de oldukça ergonomik, rahat rahat yazıyorsunuz. klavye tuşlarını bu kadar yayacaklarına numpad sıkıştırabilirlerdi araya, bunu eksi olark yazıyorum. windows 10 yüklü olarak geliyor, bilgisayar çalışmasında bir problem yok, yukarıdaki entry'de de bahsedildiği gibi word excel çalıştırmada bir problemi yok kasmıyor alet fakat chrome'da 4 5 tab yanyana açınca bir aptallaşma söz konusu. zaten 2 tanecik çekirdiğinin tümünü sömürmesin diye opera browser yükledim chrome'u kaldırıp, yanlışım varsa chrome'la aynı çalışma mantığına sahipse bilen biri beni uyarsın :) browser kasma sorunu malesef var.
    dahili hafızası 32 gb, gerçekten çok komik, ama dediğim gibi bilgisayarı word excel gazete okuma niyetiyle alınca 899 tl'lik fiyatıyla gayet uygun geldi, bir de 64 gb hafıza kartı alınca, torrentten film de depolayabileceğimi düşünüyorum.

2 gb ram, 2 çekirdek, intel celeron işlemci, ve yakışıklı bir görüntü ile ben okulda ödev falan yapıcam şirkete uzaktan bağlantı ihtiyacım yok oyun da oynamam günlük işler için işimi görsün derseniz, benim gibi notebook tamir parasına vereceğim paraya yeni bilgisayar alırım diyerek tercih edebilirsiniz bu ürünü.

ps: browser konusunda bilgili suserlardan tavsiye bekliyorum.
  • dünyanın en hassas ekranına sahip olabilir. o kadar özen göstermeme rağmen çok kolay kırılıyor. ekran parasına toplamda makine kadar para vermek üzereyim.
hesabın var mı? giriş yap