• (bkz: osho) - (bkz: yaratıcılık)

kitabında rehberinin verildiği durum.
  • susturulmaya çalışılmaması gerekir çünkü daha da konuşmak isteyecek. bilmiyorum başkalarında nasıl oluyor ama ben pişmanlıkların beklentilerin arttığı dönemlerde iç sesimle daha çok muhattap oluyorum. susturmanın da bir yararını görmedim. sürekli içimde hortlamaya devam ediyor ama yeni olaylar yaşadıkça, beklentiler gerçekleştikçe ya da gerçekleşmeyip zaman aşımına uğradıkça unutuyorum ve konuşan iç sesin teması da yaşadığım şeye göre değişiyor.

o yüzden önerim; kötü tecrübeyi yaşadıktan sonra üzerine başka büyük iyi bir şey yaşayın en etkili yöntem bu. çivi çiviyi söker derler, ciddi olarak kafanızdan atamadığınız bir düşünce, anı vs. varsa tek çare yerine daha güzel ve etkili bir şey koymak.
  • iç sesinizi susturmaya çalışmak yerine , konuyu değiştirin.
  • saçma gelebilir belki ama üzerine düşünmem gereken şeyler var ama kendimle konuşcak vaktim olmuyor evet saçma dikkatim dağılıyor tam kendimle tartışcam yok olmuyor
  • uyumadan önce asla ama asla başarılamayan eylem ya da eylemsizlik. anca bunu başardığım zaman kaliteli bir uyku neymiş öğreneceğim.
  • böyle birşeyin olması mümkün değil, yıllarca denedim yapacağım her şeyi daha önceden bilen üstüne gitsem tersini yapsam da kendisine hapsolacağım gerçeği asla değişmiyor, yenemiyorum iç sesimi belki de onu bana karşı olmadığına ikna etmem gerekiyor.
  • benimki hiç susmuyor. özellikle de bir şeye kafayı taktıysam, üzgünsem hiç susmaz.
  • susmuyor,sen cok aptalsin.
    gercekten bak..
  • zen budizminde mushin, no mind, empty mind, mind without mind gibi terimlerle ifade ediliyor. meditasyon ve mindfulness gibi binlerce yıllık tekniklerin gizli amacıdır, gizlidir çünkü iç sese direnç göstermek iç sesi susturmaz, tam tersine şiddetini arttırır, o yüzden iç sesi direk susturmak yerine tam da tersine iç sesi benimsemeden özdeşleşmeden dinlemek gerekir. meditasyon ve mindfulness teknikleri yargılamadan, değiştirmeye çalışmadan duyguları ve düşünceleri dinlemek ve gözlemlemektir, böylece duygular ve düşünceler enerjilerini kaybederek gelip geçicektir yerini sessizliğe ve dinginliğe bırakacaktır.

çok basit görünse de meditasyonla nispeten kolay varılan bu zihin yapısını hayatın her anına yaymak ciddi disiplin ve terbiye gerektirir. günümüzde anlamı çarpıtılan "anı yaşamak" işte sürekli bu zihin durumunda olmaktır.

iç huzuru için hayati öneme sahip olduğuna ve çok yakında bu tekniklerin geniş kitlelere ulaşıcağına inanıyorum.
  • benim için geceleri mümkün olmayandır. uyuyamıyorum. gecenin bilmem kaçı olmuş, zihnimde cevabını bilmediğim yığınla sorular varken uyuyamıyorum. aklınızdan çıkmayan birisi varsa iç sesiniz çapraz sorguya çekiyor sizi. "o" olmadan bu sesten kurtulamayacağım. geceleri sevmiyorum. nefes alamıyorum. göğsümde tarifi olmayan bir ağırlık var. bu iç sıkıntısı hastalıktan çok daha beter. bunu hak etmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap