şükela:  tümü | bugün
 • insanoğlunun bir dehşet anına şahit olduğunda, çok mutlu bir haber aldığında ya da anlık büyük bir şaşkınlık yaşadığında iki elle sağ ve sol taraftan kulak üstü hizasından kafaya tutarak verdiği tepki hareketi.

  az önce roma'nın 3. golü sonrası şu videonun 3:11 saniyesinde 2 kişinin (biri cengiz) kafasını tuttuğunu görünce merak ettim;

  bu içgüdüsel hareketin kökeni nedir? insanoğlu neden elleri ile kafasını tutarak bir tepki gösterir? merakımdır..
 • insan akıllı varlıktır ve aklının kafasında olduğu bilinç altına işlenmiştir, aşırı sevinç duyduğu ya da çok tehlikeli bir durumun ortasında kaldığı zamanlarda aklını korumak için başını ellerinin arasına alıasgasfdghdfagsfhdf.

  ne bileyim amk. ama mantıklı bi açıklama gibi geldi yazarken.

  kaynak: oram.
 • son yaklaşımlardan biri, bu davranışın, stresli durumlarda rahatlık ve güven vermek için bebeğin başını tutan annenin bir kopyası ya da bir nevi geri çağırma ritüeli olduğunu söylüyormuş. sadece futbol sahalarında değil; stres altında çalışan bir bürokratın, deri koltuğuna yaslanarak başını iki eli arasına alması da tanıdık bir manzara.

  for english, press symmetry fuckin' super.

  post scriptum: yani koca koca adamlar ve kadınlar, işler içinden çıkılmaz hâle geldiğinde hâlâ onları onlar yapan o kadim mitokondri kraliçesini çağırıyorlar.
 • (bkz: burak yılmaz)