• hayallerimde ve rüyalarımda 2014 yerel seçimlerinde kazandığım pozisyondur. yalnız seçimi kazanınca diktatöryel haklar elde ediyorum ve öyle oluyor ki istanbul'da benim sözümün üstüne kimse*** söz söyleyemiyor. iki-üç dönem seçimleri kazanıp, şehri megaköy'den megakent'e çevirip gidiyorum.

koşulsuz yapacaklarım
    - kadıköy, ümraniye, üsküdar ve ataşehir merkezlerini en çabuk şekilde metro ağıyla birbirlerine bağlamak;
    - üsküdar meydanı'nın şantiye haline son vermek, mihrimah sultan camii'nin önünden otobüs duraklarını kaldırıp camii'nin önünü açmak, güzelliğini ön plana çıkarmak;
    - metrobüs'ü elektrikle çalışan versiyonuyla değiştirmek;
    - ümraniye merkez'e giriş çıkışları kapatmak, zira araba olmazsa o meşhur, iğrenç trafik de olmaz;
    - yola veya yol kenarına park edip trafiği felç eden sürücüleri caydırmak için araba çizme timleri oluşturmak;
    - bir ara dedikodusu dönen, şurada da görülebilecek yeşil bant'ı oluşturmak;
    - emniyet genel müdürlüğü, büyükşehir belediyesi, kartal, çağlayan ve bakırköy adalet sarayları gibi il sınırları içinde herkesin ihtiyaç duyduğu devlet kurumlarına bağlanacak zengin bir metro ağı yapmak;
    - 2020 yaz olimpiyat oyunları adaylığından çekilmek, zira yunanistan olimpiyata ve adaları silahlandırmaya yaptığı bilinçsiz yatırımlar yüzünden ekonomik krize girdi, ben şehrimi buna alet edemem;
    - üçüncü köprü*'nün iptali ve yük taşıtlarını taşımak için ro-ro sisteminin getirilmesi;
    - kuzey istanbul** mu ne deniyorsa artık, onu iptal etmek;
    - çılgın boğaz*'u iptal etmek;
    - trafik keşmekeşini önlemek için başbakanlık ofisi'nin ve benzeri önemli konuk ağırlama yerlerinin helikopter inişine uygun, sapa bir yere*** taşınması (en azından yöneticiler keyiflerine göre trafiği kapatıp açmamayı sindirene kadar);
    - boğaz'ı geçen, haliç'e giden, adalar'a sefer yapan bütün motorları engelli kullanımına uygun hale getirmek;
    - şehir hatları beşiktaş üsküdar vapurlarını iptal etmek ve o canım yepisyeni vapurları başka boğaz durakları için kullanmak;
    - deniz taşımacılığına önem vermek, şehir hatları vapurlarının koordinasyonunu daha iyi sağlamak (aynı anda aynı durakta bir indiren bir de bindiren motor/vapur olmayacak şekilde);
    - fizibilite çalışmalarından sonra uygun görülürse bütün vapur/motor/deniz otobüsü iskelelerini her istasyon için tek bir terminalde birleştirmek; kısaca iskele dağınıklığını minimuma indirmek;
    - tarihi eserlerin** çevresini açılın adam nefes alsın mantalitesiyle boşaltmak;
    - şehir surlarının ve bozdoğan kemeri'nin* güvenliğini sağlayıp turizme açmak;
    - tarihi eserlerce* tutulan kıyılar hariç bütün kıyıları halka açmak;*
    - köprü trafiğini rahatlatmak amacıyla herhangi bir iskeleye yakın* kurumların karşı kıtada yaşayan mensuplarını köprü geçen servislerle değil, belirli noktalara taşıyan motor/vapurlarla bırakması, servislerin oradan devam etmesi (galatasaray üniversitesi, kabataş erkek lisesi, beşiktaş anadolu lisesi, ziya kalkavan anadolu denizcilik meslek lisesi, korkmaz yiğit lisesi, robert kolej, boğaziçi üniversitesi güney kampüsü ve aklıma gelmeyen nice örnek);
    - bir önceki madde uyarınca fabrika harici kurumların iskele veya deniz yakınına taşınmasını teşvik etmek;
    - sinsi gibi avrasya tüneli'nin inşasının bitmesini bekleyip raylı sistem tüneline çevirme;
    - sürücüler kibarlaşıp akıllanana kadar bütün yaya geçitlerine hız tümseği ya da ışık koymak;
    - şehirdeki bütün kaldırımları ve bütün otobüsleri engelliler için erişilebilir hale getirmek;
    - minibüs sahiplerini özel halk otobüsü ortaklığına ikna ederek durak sistemine bağlamak suretiyle minibüs kaosunu tarihten silmek (bkz: #35931699);
    - otobüsleştirilmiş minibüslerin yetmemesi durumunda "minibüs cadde"lerine maliyete göre havaray veya metro yapmak;
    - metrodaki her engelli asansörüne sadece engelli ve yaşlı akbili ile kullanılabilecek asansör sistemi koymak;
    - t4 topkapı-habibler tramvay hattı'ndaki cumhuriyet mahallesi durağını engelli ulaşımına uygun yapıp bütün metro ve tramvay istasyonlarını erişilebilir yapmak;
    - metrobüs'ün bütün duraklarının merdivenlerini önce rahatça bavul, bebek arabası vs. taşınabilecek hale getirmek, sonra engelli asansörleri koymak ve iki önceki maddedeki gibi sadece engelli ve yaşlı akbili ile kullanılabilecek asansör sistemi koymak;
    - öncelik çeyrek asırı devirmiş, *25000 üstünde mevcudu olan, nispeten merkezi yerleşkelere sahip üniversitelere verilmek suretiyle kampüslere metro getirmek;
    - haliç tersanelerini açık hava müzesine çevirmek;
    - içinde kaplumbağaların şüphe çekmeden pizza ısmarlayıp yiyebileceği*, kendi çapında "aşağıda timsah yaşıyormuş" efsanelerinin dolaşabileceği bir kanalizasyon/altyapı sistemi oluşturmak. üsküdar belediyesi ve daha başka belediyelerin de yaptığı gibi bütün elektrik telleri falan hep yer altına alınacak;
    - bisikletlilere "sahilyolu'nda bisiklet yolu var, oraya gidin!" saçmalığının daha fazla tekrarlamaması için bisiklet yolları yapmak;
    - japonya'da uygulanan yeraltı bisiklet parkları'nı getirmek;
    - gökdelenlerden uzak durmak; ama illa yapılacaksa da şehir dışına doğru itelenmeleri ve tarihi eserlerin önüne geçilmesi;
    - yerleşim alanlarının şehir dışına itelenmesi;
    - onaltıdokuz istanbul ve süzer plaza*'yı en azından ibret olsun diye yıkmak;
    - her ilçe merkezine o ilçenin ve ilin adının nereden geldiğini yazan tabletler koymak;
    - evlerin hepsi *yıkılıp yeniden yapılacak, kimse evinden kovulmayacak, hepsi depreme dayanıklı hale getirilecek;
    - müsait çatılarda bahçe yapılacak, uzaydan veya uçaktan istanbul daha bir keyifle izlenecek, daha bir güzel gözükecek ve daha az karbon ayak izi bırakacak;
    - deprem toplanma alanları adam edilip çoğaltılacak; ama az önce bahsettiğim önlemler dolayısıyla kısmetse gerek de kalmayacak;

referandum/plebisite gidecekler
    - karaköy taraflarındaki genelevleri kaldırıp başka bir yere taşımak, ben de isterdim red light district'e sahip olabilecek anlayışta olalım, ne turistler ne de yerli halk rahatsız olsun (ne de tam tersi çalışanlar halktan rahatsız olsun); ancak -en azından- bu anlayış oluşana kadar başka bir yere taşınmalılar diye düşünüyorum, yine de halka sormak en doğrusu;

- metro/banliyö planlarım başarılı olduktan ve gebze-silivri gibi yerler yakınlaştıktan sonra havaalanlarını şehir dışına çıkarmak ve eski havalimanlarının parka veya koruya/ormana çevirilmesi;

çılgın projelerim
    - eski garlarımızı bakımsızlığa terk etmemek ve nostaljiyi yaşatmak adına haydarpaşa garı'na gelip yeraltına girecek olan, daha sonra da sirkeci garı'ndan çıkacak olan en az bir tren hattı yapmak, tabi haydarpaşa ve sirkeci durakları yer altında olacak, asansör ve merdivenlerle yeryüzüne çıkılacak, tünelin eğimi dolayısıyla;

- sokak aralarına parkı bitirecek bir çözüm, otomatik park sistemi* olabilir veya her ev depreme dayanıklılığını artırmak için yıkılıp yeni baştan yapılacak ve aynı anda yeraltına daire sayısı kadar araba alabilecek otopark yapılması zorunlu hale getirilecek;

- söğütlüçeşme caddesi'nden** altıyol'a, altıyol'dan kadıköy rıhtım'da tıbbiye caddesi/org. şahap gürler caddesi* ve moda istikametinde iski'ye kadar; yine altıyol'dan kuşdili caddesi'nde çetinkaya'nın oraya kadar araç trafiğine kapalı tramvay yolu yapmak. kısaca bahariye'nin de kapalı olmasıyla altıyol'dan altı yöne de araç trafiği olmayacak.

bu projede amacım metrobüs'ten inenleri daha rahatça kadıköy'e ve aynı şekilde kadıköy'dekileri de metrobüs'e rahatça ulaştırabilmek, kadıköy'ün trafiğini ortadan kaldırmak vs.

çeşitli eksik noktaları olsa da, onları da çalışma arkadaşlarımla çözebileceğimize inanıyorum.
    mesela, söğütlüçeşme tarafına gelecek otobüsler için bir peron olacak mı yoksa ring mi yapacaklar;
    peron olacaksa kadıköy belediyesi yıkılıp başka yere mi taşınacak, onun dışında park et devam et sistemi söğütlüçeşme tarafında katlı otopark yapılarak mı halledilmeli;
    moda tarafına hiç mi araba girmeyecek yoksa yoğurtçu çayırı caddesi'ni kullanarak en azından bahariye caddesi'nin sonundaki moda ilköğretim okulu'na kadar arkadan ulaşılabilinecek mi;*

- bütün cadde ve sokakları iki adet ambulans ve/veya itfaiye* yanyana geçebilecek şekilde düzenlemek; (gerçi bu plebisit/referandum'a da gidebilir)

b planı
    - hükümdarlık pozisyonumun bitmesine yakın hiçbirşey beceremediysem ve hala kıtaları değiştirmek zor ise 1926'da tarihe karışan üsküdar ilini diriltmek, şehirde en ifrit olduğum konulardan biri her resmi iş için tuzla'daki adamın bile binbir dert içinde eski istanbul'a gidiyor olması, ben de bir roma imparatorluğu** veya bir moğol imparatorluğu*** gibi şehri böler öyle giderim;

çare kizil sakalli sari**

ütopya'dan sevgiler.
  • atanmış değil seçilmiş olması gereken başkanlık tipi.

seçilmiş olan için;
    (bkz: ekrem imamoğlu)
  • sayın ekrem imamoğlu'dur.

ana sütü gibi helal oylarla kazandığı başkanlığını taçlandıracak mazbatasını 4 gündür alamamaktadır. çünkü kendilerine ak parti diyen akp yetkilileri, sandık kurullarınca "boş olduğu yahut birden fazla partiye basıldığı yahut üzerine yazılar yazıldığı için "geçersiz" sayılan oyların yeniden sayılmasını talep ederek zaman kazanmak yahut elinden zorbaca geri almak istemektedir.

eminiz ki bir önceki ve bir önceki ve bir önceki... dönemde borçlu belediye bütçesinden türgev, tugva, okçuluk vakfı, ensar... gibi ne idüğü belirsiz ama recep tayyip erdoğan'ı oğlu bilal erdoğan ile ilişkisi bariz derneklere ve vakıflara yapılan katrilyonluk bağışları kesecek ve mesela dün markette gördüğüm ve kasiyerden aylık 100 lira olduğunu öğrendiğim kartla alışveriş yapmaya çalışan garibanlara aktaracaktır.

yolu açık olsun.
  • 31 mart 2019 seçimlerinde ekrem imamoğlu seçilmiştir.
  • 31 mart seçimleri sonucu ysk verilerine göre ;
    (bkz: ekrem imamoğlu)
  • şehrinde onlarca proje yapılırken sesi soluğu çıkamayan, kenarda kalmış bir tavır sergilemektedir.

görüşlerini önemseyen, dikkate alan birileri var mı merak ediyorum. kararlar nasıl alınıyor, kime danışılıyor? "tretuvar" dedi resmen yalanladırlar kendisini "hayır efendim rezidans" diye. yönettiğiniz şehrin projelerinden haberiniz mi yok, yoksa başka bir durum mu var? televizyonun karşısına çıktılar bir de üç kişi. bir değil, iki değil, üç.

kendisinin yerinde olsam işgal ettiğim makamda bir saniye daha duramazdım. iyi sabır varmış.
  • kim olacağı gayet bellidir. kulüpler birliğinden istifa eden göksel gümüşdağ
  • sayın ekrem imamoğlu beyefendidir.
    since 01.04.2019.
  • istanbulda ekrem imamoğlu dönemi başlayacaktır.
  • dikkatimi çekti bu seçim sürecinde twitter'da profilinde bu yazı yazan birçok hesap gördüm. hepsi de aktroll. veya akp'ye göre pelikancı bilemiyorum. fakat tek bildiğim şey şu; birbirlerini tanıyorlar veya tanımıyorlar bilemem fakat bir örgüt oldukları kesin.

https://twitter.com/…ehir belediye başkanı&src=typd
hesabın var mı? giriş yap