• 1916 yılında darülelhan yani melodi evi adıyla kurulan 1924 yılında belediye konservatuarı ve 1986'da istanbul üniversitesi devlet konservatuarı adını alan, türkiye'nin en eski ve köklü eğitim kurumlarından biri.
  • bi suru civirin yasam alani..ankarada da var bi benzeri..
  • tavanları sürekli akan, küçük sınıflara sahip, doğru dürüst bir sahnesi bulunmayan ama yinede içinde okutan ve okuyanlarıyla değer kazanan binalar bütünü.
  • şu sıralar yarı ve tam zamanlı kayıtları için başvuruların başladığı sanat okulu. çoğu bölüme giriş için yaş sınırı 24. (bkz: opera bölümü). sınavına girebilmek için öss'nin alt limitini tutturmanın kağıt üzerinde yeteceği ama asıl önemli olanın kendi bünyelerinde gerçekleştirilen sınav olduğu okul.
  • türkiye'de girilmesi en zor oldugu iddia edilen gercek universite
  • okuyanın evinden çok zaman geçirdiği yer..
  • yarı zamanlı bale bölümü giriş sınavı, çift kademeden oluşan, bir adet kulakölçer, on adet bale öğretmeni ve doktorlardan oluşan bir kadronun önünde elendikten sonra,
    koridorlarında her an bir nara ile irkilenebilecek, tuvaletlerinde keman çalan insan modeli bulunabilecek güzide eğitim yuvası.
  • senfoni orkestrası oldukça iyi olan okul... burada okuyan insanlar gariptir ve çoğu zaman şaşırtırlar sizi... az odası, kötü şartları olan bir okuldan bir salon dolusu izleyiciyi enstrümanlarından çıkardıkları seslerle etkileyebilen öğrenciler çıkması tuhaftır... orkestrada çalanlar ise özel ilişkilerinde anlaşamasalar bile sahne üstünde bütün olmayı becerirler... yöneticileri kötü, eğitimi vasat, ama bazı öğretmenleri dünya standartlarında olan ve herşeye rağmen iyi müzisyen çıkarabilen bir okuldur... aslında okulun marifeti değil öğrencilerin yeteneğidir tüm olan biten...
  • bildim bileli kadıköy’deki ‘hal’den bozma binadan taşınmak isteyen fakat bunun üzerine kaç yaz ve kış geçirdigini bile hatırlayamadığım; çalışmak için tuvalette bile yer bulunamayan, türkiye’nin müzisyen yetiştiren sayılı okullardan biri.
hesabın var mı? giriş yap