• çocuk açsa ayıptır ama orada bizim gibi ekonomik olarak çok fark olmadığı için bizim ülkedeki gibi travma yaşamazlar. gider o da evinde yer. belki bencilliklerine ek olarak bu da vardır. vicdan azabı çekmez çünkü o çocuğun ailesinin de durumu vardır. isterse yapabilir. bizde ise ekonomik olarak fark olan ülkede bu hareket hiç az değildir. bence durumumuz böyle iken bunu yapmak daha korkunç. durumunun iyi olmama olasılığının yüksek olduğu yerlerde dışarıda çikolata dondurma yalayan mı dersin mangal yapan mı dersin neler neler. onlar da öyle durum yok. herkesin cebinde para var. onlarda canı çeker kadere küfreder diye bir olay bizim kadar yok. belki de biz bundan dolayı yadırgayıp duygulanıyoruz. zaten bir de bizde şöyle bir şey var.

ben de aynısını yaşamışım. misafirliğe gitmişiz , kadın torununa çorba içiriyormuş ve ben de bebekmişim. ağzımı açmışım. hiç ekonomik durumu iyi midir kötü müdür diye düşünmeden hiç vermemiş bana mı ekonomik durumumuz kötüydü ve o orospu bunu biliyordu. o orospu da türk ha. isveçlilerin yaptığı çok da doğru değil ama toplum olarak kendilerine ait bir düzen oluşturmuşlar. ekonomik durumları da iyi . adam misafirliğe giderken parasını koyuyor masaya gidiyor, zoruna da gitmiyor. çünkü parası var veriyor.sistem öyle çünkü. çocuklarda durum ise genellikle ekonomik durum çok iyi. gidip istediği yerde yiyor. bizim zorumuza gitmesini birçoğumuzun paramızın olmaması. böyle olunca böyle hareketler zorumuza gidiyor. o sayılan misafirperver ülkelerin de ekonomik durumu da öyle . ayrıca bizde dedikodu kültürü çok ağır safhada. en ufak hareketten bile manşet çıkarabiliyoruz. bok atmayı seviyoruz. onlar da ise herkes kendi işinde gücünde.

bundan dolayı vicdan yapmıyorlardır. zaten onlar parası yoksa çocuğunu oraya buraya yollamaz misafirliğe de gitmez. ama aç olan yabancı çocuk da o şekilde muamele görmemeli. bir daha sefer yemek saatinde çağırmazsın olur biter. ya da bir şekilde çaktırmadan evine yollarsın ki ben artık küçük çocukların başkalarına evlerine gidip gelmesine karşıyım. özellikle habersiz. çünkü o evde başına bir şey gelebilir. çocuğun yemeğine vs bir şey atıp cinsel tacize uğrayabilir ya da atmasa bile uğrayabilir , ev sahibi iyiyse bile evindeki bir misafiri ya da kısa süreli iş için evde bulunan biri bunu yapabilir ve çocuk bunu söyleyene kadar siktir olup gitmiş olabilirler ya da başkalarının bir şeyine şahit olabilir. bir de özel alan sonuçta ev. çocuk olsa da özel alan. bir de evine hiç tanımadığın bir çocuk geliyorsa o zaman durum daha fena. bazıları evin içine sıçıp gidiyor hırsızlık yapan piçler hiç az değil. bu şekilde düşünülen iskandinav avrupa disiplinini seviyorum. ama size bir şey ikram edilince siz vermiyorsanız bu şerefsizliktir. bazı yabancılar bu hareketine çeki düzen vermeli. ev meselesine gelelim.

bu bence türkiye 'de son zamanlarda azaldığı iyi olduğu uygulama. çocuklar mümkün mertebe hem zarar görmemeleri için hem de işten vs gelen yetişkinler özel alanlarında nefes alabilsinler diye. yıllar önce türkiye'de birçok çocuk arkadaşlarının evinde tacize uğradı . kimse de uzun süre anlatamadı ve hala anlatamayan bir sürü kişi vardır. gaddar olmamak kaydı ile bence insanlar olabildiğince kendinden uzak dursun, bence bunu yapmalıyız ama zor zamanlarda birleşelim, birbirimize yardım edelim yeter. abartıya gerek yok.
  • 11 yıldır isveçte yaşıyorum böyle saçma bir şey ilk kez duyuyorum.
  • misafirin ne demek olduğundan bir haber insanların yaptığı tuhaf davranıştır
  • bu durumu tek bir şartta olur kabul edebilirim. misafir çocuğun başına yemek sırasında her hangi bir şey gelme ihtimalinden kaynaklı ise fazla evhamlı ama olur bir davranış diyebilirim. yani bilinmeyen besin alerjisi vardır boğazına bir şey kaçar vs.

haaa ancak, bize kadar yaptık misafir çocuğuna bir tabak fazla yemek çıkmaz durumuysa, boğazınızda kalsın isveçliler.
  • isveç yerine isviçre de yazabiliriz. hem de daha absürt olanlarını yaşadım. neredeyse her gün evimize bir sürü çocuk doluşurdu, bizim çocuklar misafirperver, herkese buyrun gelin diye teklif ederlerdi. bol yemek yaptığımız için herkese yeterdi. kimse de yadırgamazdı. ama bizim çocuklar genelde aç dönerdi. paylaşmayı, ikram etmeyi, misafire hizmet etmeyi pek bilmezler. kendi çocuğundan kira ve yemek parası alan, buzdolabını ayıran “aileler” tanıyorum. kim ne aldıysa üstüne postit yapıştırıyor… bi de aşırı açık sözlüler, artık iyi mi kötü mü bilemem. eşimin çocukluk arkadaşını ziyarete gittik, haftalar öncesinden randevu aldık, on yıl falan görüşmemişler, meksika’da yaşamış tekrar geri dönmüş. eh biraz insanlık öğrenmiştir diyordum ki… yemek aşırı lezzetsiz, zorla yiyorum demez mi “iyi ki geldiniz de bunları yiyorsunuz, kaç gündür duruyordu, food waste olacaktı…” artık sadece akdeniz veya latin, asya kültürü olan ailelerle takılıyoruz. kuru misafirlik çekilmiyor.
  • hani sen kendin isveçli birinin evine gidersin, kendini davet ettirirsin, o vakit anlarım herifin bir şey ikram etmemesini de...

hem kendi davet edip hem de bir şey ikram etmiyorsa onda bir bokluk var demektir. vikingli atalarında olmaz öyle şeyler bunların.

samimi olmayın olm bu heriflerle. birileri gitmiş "almanlarda da var bu tarz şeyler" muhabbeti etmiş. batı almanyalıdır olm onlar da. doğu almanyalılar şeker gibi adamlar.
  • bizde de sıkça kullanılan ancak pratiğe dökülemeyen 'yabancıların verdiği şeyi yeme' tembihinin tezahürüdür.
    ikram ettikleri her neyse onlara dokunmazken sizi hastanelik etse al başına belayı.
    hiç kınamayın. türkiye'de çok yaşanan bir hadisedir. kimseye birşey yapmayan sizi hastanelik edebilir. niye böyle bir riski göze alsınlar ki.
  • tanım: misafirin fiktir olup gitmesini isteyen isveçli
  • yetiskinler icin yemek vaktinde gelse kabul etmesin eve sonuna kadar hakli ama cocuga yemek vermemek anormallik hayvanlar bile yeri gelir kendi turunden olmayan yavruyu besler. amk insanliktan nasibini almamis barbarlar
  • aklıma erasmus yıllarında, ortak mutfakta ispanyollara yaptığım her şeyden ikram edip (özellikle bize özgü olanlar sucuklu yumurta vs.) heriflerin bi kere bile gel şundan bi çatal al demeyişlerini getirmiştir. hayır sıcak kanlı falan da insanlar aslında ama ekmeği bana bana yiyosun, bi kere de sen ikram et amk.
hesabın var mı? giriş yap