• isviçre'de genelleyenler bol mudur bilmem ama türkiye'de boldur. türkiye'de kaza, ördeğe tecavüz eden bir kişi olsa tüm ülkece hayvan tecavüzcüsü oluruz. isviçre'de bir kişi güvercin'in etrafından dolaşmayıp üstünden atlasa, yerinden kaldırsa bu sayılmaz. çünkü tüm türkler kötüdür, tüm isveçliler ise iyi...
  • isviçrede güvercinler kaldırıma yumurtlar, insanlar üstünden bile atlamaz, çevresinden dolaşır, yerinden kaldırmaz, güvercinin kararına saygı duyar. türkiye ise ördeklerin, kuğuların, tavukların her an tecavüze uğrama riski olduğu bir ülke. sikmiyorlarsa da kolay yakalamak için alkollü, ilaçlı ekmek yedirip kesiyor, sonra yiyorlar. önce sikip sonra yiyen var mıdır bilmiyorum. lezzetli çipetpet amca gibi kuş sevenleri ayrı tutmak lazım tabi.
  • isviçreli bilmem kaç açılı diş fırçası yapar biz dişimizi fırçalarız.
  • isviçre'de ötanazi daha doğrusu assisted suicide hakkı var türkiye'de süründürme ve "öllöh'ön vördöğö cönö öllöh ölör" sistemi hakim.
  • türkiye'de yüzyılın 1200 ayı ''aldığım para bu yüzyılı kurtaracak mı?'' diye gezinirsin.
    isviçre'de yılın 12 ayı ''aldığım maaştan kalacak parayı ne yapsam'' diye düşünürsün.
  • biz türkiye'de selam sabah yapmayı sevsek de isviçre insanı bizden daha selamcıdır. şehir olmayan nispeten küçük nüfuslu yerlerde sokakta karşılaşan çoğu insan birbirine selam çakar. insanlar açısından en ilginç farklılıklardan biridir bu.

isviçre'de karda kışta ıssız dağ tepesinde bizle (iki erkek) karşılaşan iki kadın gülümseyerek grüezi der, biz de selama selamla karşılık verir geçer gideriz, normaldir. türkiye'de kadınları bırak, ben o koşullarda sakallı 1.90'lık* iki erkek görsem yola doksan derece dik çizer uzaklaşırdım.
  • isviçre'de bir şişe su 5 frank, insana verilen değer paha biçilemez;

türkiye'de bir şişe su 75 kuruş, insana verilen 5 kuruş etmiyor.
  • türkiye yüz ölçümü olarak daha büyüktür.
    bir de türk ordusu daha güçlüdür.

onun dışında kalan herşeyde isviçre üstündür.

bu arada isviçre'de umumi tuvalet sahibiyseniz çalışan bulma sıkıntısı yaşamazsınız.
hesabın var mı? giriş yap