• arkadaşlarla rakı balık yapmaya gittiğimiz yerde yan masada adam ailesi ile birlikte iftar saati bekliyordu bir keresinde. yedik içtik, adam "afiyet olsun" dedi bize kalkarken, biz de"sağolun, allah kabul etsin" dedik. bu kadar işte. olması gerektiği gibidir ramazan izmir'de.
  • ramazan'da içimin en rahat etitği şehir izmir'dir.

izmir'e değil ama izmirlere olan gıcığım malum. yine elbette istisnalar hariç olmakla birlikte dini değerlere karşı negatif yaklaşımları, nefretleri, dini pratikleri dinin gereği olarak değil tarikatçılık vesilesi saymaları gibi gerizekalılığın da ötesindeki yorumlarıyla izmirliler kimi zaman beni çileden çıkarmaktalar. son ifademi biraz açayım: misal bizim mahalleye (karşıyaka'da bir mahalle) sakallı gittiğim zaman hemen tarikatçı mısın lan derler. namaz kılıyorsanız cemaatçisiniz. oruç tutuyorsanız tutmayanları dövenlerle aynı saftasınız. yani etrafımdaki bazı izmirliler için bunlar islam'ın emirleri olduğu için değil, siz cahil bir insan olp şeyhlerin sözünden çıkmadığınız için yapılmaktadır. gerizekalılığın da ötesinde demem bunun için. son 15 yılım bu insanlara acımakla geçti.

ama işte ne olursa olsun ramazan ayını bu insanlarla geçirmekten çok mutluyum. ama bu durum maalesef bayramdan önce gittiğim birkaç günü kapsıyor. keşke 30 günüm burada geçse. çünkü ramazan'ı istanbul'da mahalle baskılarına şahit olarak geçirmekten nefret ediyorum. anadolu'nun şahit olduğum başka şehirlerini saymıyorum bile.

izmir'de ramazan'da bütün kafeler, lokantalar açıktır ve kimse kimseye oruç tutmadı veva tuttuğu için yan gözle bakmaz. yanyana iki dükkan düşünün, biri lokanta, biri birahane ve ikisi de iftar saati dolar taşar. içki içenler kendilerini çok rahat hissederler ve tacize uğramazlar. ben bu tabloda hep oruç tutanlar tarafında olduğum için aklım hep tutmayanlarda kalır ama izmir'de bunu düşünmem. aynısını beşiktaş'ta da görmek mümkün. istanbul'un bu yüzden benim için en güzel en muhteşem yeri beşiktaş'tır. balık pazarının çevresinde birahanelerle, lokantalar iftar saati açıktır. buna eyüp'te, sultanbeyli'de, fatih'te şahit olmak mümkün değil. sokakta içki satan yerleri yakarlar, yıkarlar.

islam coğrafi bir alanın tavattun edilmesiyle ilgilenmez. almanya'da bir kasabada yaşayan tek bir müslüman aile nasıl ki almanların ortasında, içki içilen sokaklarda orucunu tutabiliyorsa, orayı yakmıyorsa, herhangi bir türkiye köşesinde de öyle davranmak zorundadır. maalesef bunun örnekleri türkiye'de pek yoktur.

oruç tutan insan, nefsiyle mücadele etmek için tutar ve bunun için gerekli koşulları sağlamak zorunda değildir. yani karşısında yemek yiyenler de olacaktır, su içenler de. havanın 45 derece olmasına müdahale edemiyorsa buna da edemez. aksi faşizmdir.

ve işte tam da bu yüzden izmir'de ramazan ideal olarak yaşanan bir ramazan'dır. kimse oruç tuttuğu için kınanmaz, ayıplanmaz, şiddet görmez. ama anadolu'nun sayısız köşesinde oruç tutmayanlar baskıya maruz kalır, kampüslerde, devlet dairelerinde, işyerlerinde, sokakta. oruçsuz esnaftan alışveriş yapılmaz vs. izmir'de oruç tutanlar fişlenmez ama anadolu'da tutmayanlar fişlenir. izmir'de ramazan'da devlet dairelerinin yemekhaneleri kapanmaz, anadolu'da kapanır.

demem o ki: konya'da oruç tutmayanların dövülmesine şahit olmayı değil izmir'de oruçluyken vapurda yüzüme sigara dumanı gelmesini yüz bin kere tercih ederim.
  • takvimin farklı bir tarafında değildir..
    aynı süreyle oruç tutulur..
    aynı vakitte iftar olur..
    sahura kalkılır..
    pide çıkar..
    güllaç çıkar..
    iş güç gerektiği gibi ayarlanır..
    içen içer..
    oruç tutan tutar..
    tutmayan tutmaz..

anlayacağınız; izmir'de ramazan olması gerektiği gibi geçer..
  • izmirde cafe-barların asla boşalmadığı ,herkesin normal hayatına devam ettiği ,oruç tutanın bunu sadece kendine sakladığı ,insanların tutan ile tutmayanı sorgulamadığı bir ramazan geçer
  • ömrümde gördüğüm en ilginç manzaralardan birine şahit olmuştum 4-5 yıl önce. adamın biri hayır yapmış ramazan münasebetiyle, lokma döktürüyor bornova merkezde, lakin bu işi saat 2 civarında yapıyorlar, önünde bir kuyruk oluşmuş 10-15 kişilik, sırası gelen de lokmasını alıyor ve yiye yiye uzaklaşıyor. ramazan ayında gündüz vakti lokma döktürüp hayır yapana mı gülersin, sıradan çıktığı gibi lokmaları ağzına atan vatandaşa mı bilemedim. düşündüm, ben bu şehri çok seviyorum.
  • izmirde ramazan inananlar için olması gerektiği gibi bir ramazandır. oruc tutana ayrı tutmayana ayrı bakılmaz...
  • isteyenin gönlünce orucunu tuttuğu, isteyenin de tutmadığı, anadolu'nun bazı muhafazakar şehirlerinde olduğu gibi, oruç tutanların tutmayanları linç etmeye kalkmadığı, ya da tam tersi, oruç tutmayanların tutanları ayıplamadığı, gayet güzel ve hoşgörülü geçen ramazandır. bu yüzden sürekli olarak trollerin kafasını kurcalar.
  • pide cıktıı için sevinilen bir bayramdır sadece.
  • türkiye sınırları içinde ramazanı en iyi şekilde geçirebilceğiniz ildir. çünkü bar, kafe kapatılmaz ama oruç tutmayanın tutana saygısı vardır izmirde hoşgörü vardır.
  • diğer aylardan pek farkı yoktur. tıpkı oruç tutanla tutmayanın farkı olmadığı gibi. çünkü tutan reklamını yapmaz, tutmayan da tutana karışmaz.mutlu mesut yasarlar
    (bkz: demokrat izmir)
hesabın var mı? giriş yap