• 2008 yılı, yıllık enflasyon oranı binde 4 olan döviz cinsi.

diyelim ki bu oran hep böyle sonsuza kadar devam etsin, her şey eşit pahalılaşsın ve sorumuzu soralım: bir japon bugün 1 japon yenine aldığı şeyi ne kadar süre sonra 2 japon yenine alabilir?

cevap: ''alamaz ki.'' olmalıdır.

bilimsel hesap makinesi kullanarak ve logaritmayı ağlatarak yaptığım çözüm:

x, günümüzden kendisi kadar sonraki seneyi belirtsin:

1,004^(x-1)=2
    log1,004^(x-1)=log2
    (x-1).log1,004=log2
    x-1=log2/log1,004=173,6331381
    x=174,6331381

sonuca göre japonyalı'yı doğduğu gibi alışveriş yapmaya başlamış saysak bile 174 küsur sene yaşaması an itibariyle biyolojik olarak imkansız olduğu için cevap ''alamaz ki''dir.

aynı işlemleri türk lirası(kullandığım sayı 2009 yılı enflasyon oranı olan yüzde 7,73'tür.) için yaptığımda fiyatların 2 katına çıkması 10-11 seneyi bulmaktadır.

sırf parasının düşük enflasyon oranları yüzünden japonya, tedavülden kaldırmadığı banknotlarıyla bile birçok ülkeye fark atar...

bu entry itüsözlük'te yazdığım bir girimden alıntıdır:

(bkz: http://www.itusozluk.com/goster.php/@3306124)
  • gizli bir kitlenin son dönemde yükselmesinden fena halde etkilendiğini düşünüyorum. oturuduğum şehirde peynir ekmek gibi ev satan bir inşaat firmasına bende fiyat sormaya gitmiştim yazın. dövize endeksli kredi faiz oranları daha düşük olduğu için bana japon yenini tavsiye etmişti ve ytl ye oranla ne kadar az ödeyeceğimi hesaplayarak göstermişti. benim imkanım olmadı ama birsürü kişi bu krediyi kullanarak mortgage ile ev aldı. şu an zor durumda olmalı bu krediyi kullananlar, umarım tekrar eski yerine geriler.
  • an itibariyle

100 japon yeni = 5,66057901 türk lirası

olan para birimi.

bunu daha anlaşılır kılmak açısından şöyle izah edeyim.

az önce part time çalıştığım işyerinin aylık shift programını gönderdiler. haftada 3 gün part time çalışarak "120 000 japon yeni yani 6792 türk lirası mayış alacağım.

bir aylık maaşımla çok rahat bir iphone x alabiliyorum. ya da en basitinden canım bir şey içmek istediğimde iki saatlik ücretimle 70'lik jack daniels alabiliyorum.

bakın bunları kesinlikle hava atmak için değil, türkiye'nin ne hale geldiğini biraz olsun görün diye yazıyorum. lan ben buraya geleli bir sene olmadı. 10 ayda 100 japon yeni 3.30'dan 5.66'yı buldu. böyle ekonomi mi olur.
  • japon yeni yeni yeni yeni güvenli liman olarak algılanmaya başlanmış deniyor.
  • hayatımı siken para birimi. 10 senelik ev kredisi için 760 tl ile başladığım kredi ödemesi bugün itibariyle 2000 tl. hayatımı iflahımı sikti. ailemi dağıttı, günde 13 saat çalışıyorum ne anamı ne babamı görebiliyorum. yine de yetmiyor amına koyayım. az kaldı benzin döküp yakacağım anasını siktimin evini.
  • ayrica 'japon eski' gibi kotu bi espriye kurban gidebilir her an. (bkz: disq) (bkz: igrenc espri)
  • günün birinde sıfır atılması gündeme gelirse adı yeni japon yeni olarak değişecektir.
  • çok değil benim de cep telefonum dahil birçok kişiye
    kredi kullanmaları yönünde teklifte bulunulan para birimi,
    hayatında yen görmemiş insanları bankalara çekmeye çalıştılar düşük faiz oranı gerekçesiyle,
    ne oldu ? çok değil 9 ayda %80-90 oranında kaçtı şemsiye, hadi buyrun bakalım
    budur;
    (bkz: ucmayi bilmeyip ibnelik yapmak)
  • bazı primatlar görüyorum, "japon yeni 13 tl, japonlar aç geziyor" diyerek akılları sıra dolar yükseldiği için hükümeti elestiren insanları eleştiriyorlar/aşağılıyorlar kıt akıllarınca...

bakın malum kişinin oğluna anlatır gibi anlatıyorum;

japonya isimli ülke, bütün ihtiyacini kendi ürettiği için yani eski zamanların türkiyesi gibi "kendi kendine yeten bir ülke" olduğu için kur olayini fazlaca skine takmıyor aslında ve kurdan etkilenmiyor, etkilense de zaten maaşlar yani gelir o kura göre refah seviyesini bir şekilde idame ettirecek şekilde düzenlenmiş durumda, yani bir japon vatandaşının asgari ücreti bu ay 300 dolarken, sonraki ay 280 dolara düşmüyor, ya da en ufak kur farkında elektronik fiyatları 3 - 5 katına çıkmıyor. ha adam canı istese atar bir sıfır, 1.3 tl yapar kurunu, ama gerek duymuyor, "kur yükselmiş bananee amina koiimm" kafasında takılıyor.

yediği ekmeği bile ithal etme seviyesine gelmek üzere olan ülkeleri üzer kur, dünyanın teknoloji/otomotiv merkezi / merkez adayı ülkelerini etkilemez.
  • türk lirasının bodoslama düşüşünden nasibini alarak tarihte türk lirasına karşı en pahalı günlerini yaşamakta olan para birimi. şu andaki durum: 100 yen = 3,51tl

ek bilgi vereyim, japon yeninde en büyük bozuk para 500 yendir. şu andaki kurdan hesaplarsak 17.56 tl yapıyor. tek bir parça bozuk paranın 17.56 tl etmesi... düşününce garip geldi şimdi.

18 nisan 2018 edit: 100yen = 3.82tl

8 ağustos edit: 100 yen = 4.71tl
hesabın var mı? giriş yap