• gerilim-polisiye alanında tarzını en beğendiğim yazarların başında gelir.

beni en sürükleyen kısmı ölü ruhlar ormanın'da arjantin ormanlarını, siyah kan'da ise güneydoğu asya ülkelerini kendim gezmiş kadar hissettirebilmesidir. en beğendiğim kitabı kızıl nehirler en başarılı bulduğum karakter ise siyah kan kitabındaki jacques reverdi diyebilirim.
  • yazarın siyah kan, şeytan yemini, leyleklerin uçuşu, kızıl nehirler kitaplarını okudum. genelde siyah kan beğenilir ama leyleklerin uçuşu bambaşka bir şey. şu ana kadar okuduğum kitaplar arasında türünün en iyisi bence.

ayrıca tess gerritsen kitapları bu yazarın yanında masal gibi kalıyor. bir iki kitabını okumuştum onun da. kurgu çok basit geldiği için devamını getirmedim.

polisiye-gerilim türünde john verdon 'ın dave gurney serisini de çok beğeniyorum. ama grange ı geçemiyor o da maalesef.
  • üstteki yazara ithafen, eğer bu türde yazarları ve kitaplarını beğeniyorsanız maxime chattam kitaplarını, özellikle kötü ruh , karanlığın soluğu ve kara büyü üçlemesini tavsiye ederim.
  • en belirgin özelliği akıcı dili olan polisiye roman yazarıdır. ayrıca olay kurgusu konusunda da başarılıdır. siyah kan en sevdiğim romanı olsa da diğer romanlarını da polisiye severlere öneririm.
  • lisedeyken o zamana kadar çıkan kitaplarını okuduğum yazar. bana kitap okuma alışkanlığı edindirme konusunda önemli bir yeri vardır. kitaplarını da seve seve okuduğumu hatırlıyorum.
  • son kitabı olan mermer adamı bir çırpıda okudum her sene ağustos ayında bana verdiği doğum günü hediyesi tadında ki kitapları içinde ortalamada kalsa da yinede akıcı bir kurgu olmuş. ancak hala siyah kan ve şeytan yemini zirvede kalışını koruyor grange listemde.
    mermer adam için tek eleştirim biraz fazla uzatmış konuyu daha toparlayarak bağlayabilirmiş okurken merak edip bırakamasamda yinede gereksiz uzatmış dedim bittiğinde. özetle bir grange sever olarak tabi severek okudum.
  • uzun zamandır elime aldığım kitaplarıma odaklanamıyordum. şimdi ise koltuğumda yayılmış ve keyif ile mermer adam'ı okumaktayım. sanırım jean'a hayran olmamın en büyük sebebi, verdiği detaylar… en ufak ayrıntısına kadar anlatıyor ve gözümde her şey yerini alıyor. diğer yandan da işlediği konuya dair yaptığı araştırmaların önünde saygıyla eğiliyorum. (bkz: mermer adam)
  • favori romanım şeytan yemini olan fransız polisiye yazarı.
  • ilk defa grange okuyacaklara şeytan yemini ile başlamalarını öneririm. her ne kadar kitap ilk başta biraz fazla basit yazılmış gibi görünse de, ona ayrı bir çekicilik kattığını düşünüyorum. yazarın yazım tarzına alıştıktan sonra hikayenin içine çekilmeye başlıyorsunuz. şeytan yemini okuduğum grange kitapları arasında sonunu tahmin edemediğim tek kitap oldu aynı zamanda.

insanların strese girdiği davranışlarının ömürlerini uzattığı iddia ediliyor mesela uzun süre aç kalmak, koşmak, korku filmi izlemek ve gerilim-polisiye türünde kitaplar okumak.

bu demek oluyor ki uzun ömür için grange okuyun, okutun :)
  • kitaplarını yazarken yaptığı derin araştırmalara hayran olduğum yazarlardan birisidir. çoğu kitabını hiç sıkılmadan okumuş olmama rağmen, aralarda sıkılıp tamamlayamadıklarım da yok değil. favorim “ siyah kan” olmakla beraber son kitabı “ küllerin günü” nü de merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap