şükela:  tümü | bugün
  • 2 ve 4 tekerde, yani motosiklette ve formula 1 aracında şampiyonluk yaşamış tek kişi olma özelliğini halen korumakta olan emekli pilot. formula 1'deki tek şampiyonluğunu ferrari ile kazanmıştır. kariyerinin sonlarına doğru kendi f1 takımını kursa da takım çok başarılı olamamıştır. ayrıca formula 2'nin brands hatch'te dün yapılan yarışında oğlu henry surtees'i talihsiz bir kaza sonucu kaybetmiştir.
  • son yarışa kadar pilotlar şampiyonasına liderlik etmemişken, son yarışta şampiyonluğunu ilan eden ilk pilottur (2010'da sebastian vettel'in yaptığının aynısı).

    1964 yılının son yarışına rakipleri graham hill 39 puanla lider, jim clark 30 puanla üçüncü giderken; surtees'in 34 puanı vardır. yarışın başlarında mekanik problem yaşayan hill gerilere düşerken, clark ise anlık hesaplamalarda hill ve surtees'ten fazla yarış kazandığı için şampiyon olarak gözükmektedir. ancak hesaplandığı gibi olmayacaktır, yarışın bitimine bir tur kala clark da mekanik problemin kurbanı olur ve böylece surtees 3. sıraya yükselir (bu sefer de hesaplamalarda hill şampiyon olarak gözüküyor). şans eseri hemen takım* arkadaşı lorenzo bandini'nin arkasına düşmüştür, bandini'nin kendisine yavaşlayıp yol vermesiyle; 1 puan fark ile şampiyonluğunu ilan eder.
hesabın var mı? giriş yap