40 entry daha
  • ulan arkadaş tüm hırsızları yargıladınızda robin hood kaldı
  • hırsız olması gerçeği kahraman olduğunu gerçeğini değiştirmez, insanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır diye bir söz var. niyetler amellerden önce gelir, çünkü niyet olmazsa amel olmaz. bir de hırsızlığa ne olarak baktığınıza bağlı bir durum. kim hırsız? her sabah saat 6'da işe gitmek için kalkıyorum, kapitalizm gözlerimden uykumu çalıyor, bu da yetmiyor annemin babamın da uykularını çalıyor kendilerini bana uydurmak için onlar da kalkmak zorunda kalıyor. internette istediğim siteye erişemiyorum, özgürlüğümden çalıyor parça parça. zengine de ekmek çalmak suç fakire de, zengin neden ekmek çalsın, ekmeğimi çalıyor. okulda sakallarımızı saçlarımızı kesmemizi süveter giymemizi istiyorlardı, tarzımızdan çalıyor. eğer bayan isen mini etek giyemiyorsun, giyersen eğer huzurundan çalıyor. başını örtüyorsan üniversiteye alınmadığın oluyordu, inancından çalıyor. iki kadeh rakı içip şiirler okumaya başlarsan seni dışlıyor, güzelliğinden çalıyor. mesleğini icra ederken emeğine saygısızca ' asgari ' ücret ödüyor. emeğinden çalıyor. kanunların zenginler için olmadığı fikrini beynimize yerleştirerek, fikrimizden çalıyor. hiç anlayamamışımdır insanlar neden her sabah 7'de kalkıp işe gitmek yerine hırsızlık yapmıyorlar? ruhumuzdaki zenginliği alıp maaş günü fakirlik sunuyorlar önümüze. gerçek anlamda, somut olmasa da soyutluğumuzu çalıp bizi dünya güzelliklerinden soyutlarlarken, biz robin hood'un çaldığı ufak maddelere kafayı takmamalıyız, ne zaman bu kadar maddeci olduk. sanırım ahmet altan'ın bir sözüydü; ' özgürlüğü boşverin, para nerde ? ' yani anlayacağınız, kapitalizm öyle güzel ninni söylüyor ki; hepimizi uyutuyor, velhasıl kapitalizm hep çalıyor, hem de farklı notaları duymamamız için hep aynı telden çalıyor.
hesabın var mı? giriş yap