şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir japon viskisi.
 • japonya'da yerlesik batililarin 1800'lerin sonunda bir dag tatil kasabasi olarak unlendirdigi, japonlarin tatil kenti... nagano vilayetinde asama daginin eteklerinde...

  ilginc bir ozelligi de 1964 tokyo olimpiyatlari'nda binicilik, 1998 nagano kis olimpiyatlari'nda da kis sporlarindan bazilarina ev sahipligi yapmis, dunyada hem yaz hem kis oyunlarina katkida bulunmus tek kent...
 • yilan dolu yollari olmasa muhtesem sayilabilecek dinlenme kenti
 • japonların gayet başarılı viski markası
 • birçok viski tadımcılarının son yıllarda keşfettiği müthiş bir japon viskisi.
 • japonya'daki mikro biracılığın başkentidir aynı zamanda.
 • imparatorluk ailesinin de yazları serin olması nedeni ile zaman zaman vakit geçirdiği bir kent idi. hala giderler mi bilemiyorum. ama, öyle ki, modernleşme ve yazlık kültürü türkiyede nasıl bodrumda filizlenip fidelendi sonra da boku çıktıysa, japonyada da çıkış noktası karuizawa desek yalan olmaz.

  ancak, bizden farkı filizlenmekle kalmıştır. gayrimenkul, arsa arazinin pahalıdır. bunun yanında tatil, izin kavramının türkiyeye göre daha az ve bölük börçük olması, ve belki de en önemlisi ekilip biçilecekcek bir arsaya yılda taş çatlasa iki hafta kalacağınız bir evi dikmek japonlar için hiç ama hiç mantıklı gelmemektedir.

  bu nedenle karuizawa gercek karuizawalılar için sıradan bir şehir iken belli bir yaşı aşkın japonlar için ise zenginlerin tenis oynadığı, kışları kış sporu yapılan yazları serin serin taşak serinletilen pahalı ama ütopik bir cennet olarak geçer.
 • 1955’te japonya’nın miyato kentine kurulan meşhur bir viski damıtımevi, iskoçya’dan getirtilen arpalarla üretilen ve şeri fıçılarında olgunlaştırılan viskiler ürettikten sonra 2001 yılında kapanıyor. damıtımevi kapandığı için her sene çok az miktarda single malt viski şişelenebiliyor. artık bitmek üzere olan şişelerin çoğu koleksiyon parçası sayılıyor ve açık artırmalarda çok yüksek fiyatlarla alıcı buluyor.

  tahmin edilebileceği üzere şişelerin fiyatları binlerce dolar düzeyine kadar çıkıyor ve her sene daha da artıyor. günümüzde içtiğimiz viskilerin çoğu viskinin alt sınırı olan %40 alkol oranıyla şişelenirken (80 proof); karuizawa viskileri yaklaşık %60 seviyesinde alkol oranıyla şişeleniyor.