• katarlı müslüman genç kardeşlerimize sağladığımız imkanlardan biridir. gelip tıp okusunlar sonra bizi tedavi etsinler. evet yapsınlar bunu. benim oğlum 1 yıldır yarın gireceği sınava hazırlanırken, onlar gelsin sınavsız doktor olsunlar. 3-5 swap karşılığında ayarlarız bir şeyler.
    iki elimiz iki cihanda yakanızda olacak.

ayrıca protokolde katarlı misafir personel ve yakınları ile katarlı öğrencilerin mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

kaynak

edit:ekleme

edit2: birçok arkadaştan mesaj alıyorum. çocuğumun sınava girmesine inanmayandan tut cahilce muhalefet yaptığımı düşünene kadar. biz zaten çocuğumuz için stres içindeyiz ekmek aslanın midesinde. bu işlemin normal her ülke için uygulandığını söyleyenler var, az empati yapın bu haberi okuyunca ne hissedersiniz. daha önce bu ülkeye yapılan birçok imtiyaza rağmen nasıl olumlu düşünelim.

edit3: diş hekimliği ve eczacılık için de aynı şeylerin olduğunu yazmamı isteyenler var. bu konuda bilgim yok. (sonradan habere eklenmiş)

edit4: msb açıklama yapmış kaynak

editson: sevgili gençler, romalılar, ben sabah bir haber gördüm. aynen başlıkta yazdığı gibi. içinde askeri maskeri filan yazmıyordu. aynen okuduğum gibi anladım. bana okuduğunu anlamamışsın demeyin. ben sabah yazanı net anladım ve anlattığım durumdan dolayı sinirlendim. resmi gazeteyi de vakit bulursam okuyacağım. bana düzelt diyorsunuz, ben neyini düzelteyim. öyle yandaş medyaya böyle muhalif gazete.

*güzel dileklerini yazan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.
  • "tekbiiir, allahu akbar" diyerek okuduğum muhteşem gelişme.
  • ya allaaah bismillaahh diye haykırdığım muhteşem gelişme.
  • akla hayale gelmeyen yöntemler kullanılarak ülkenin maddi manevi , gelmiş geçmiş tüm kazananımlarının yok edildiğini gördüğümüz ama sesimizi çıkaramadığımız berbat bir haberdir.
    edit : dün türkiye’nin en köklü tıp fakültelerinden birinden mezun olup uzmanlığını da bitirmiş birisinin yurt dışında denklik almasını whatsapp grubundan tebrik ettik, öncesinde oturup halimize üzülüp saydırdık , sonuç ne yıllarca burada eğitim almış kişi hiç bir ülkede kabul görmediği için onlarca sınava girip gitti. hiç bir ülkenin artık bizim hiç eğitimimize inanmamasına mı , bizim kendi ülkemize inancımız kalmamasına üzülelim , herşeye üzülüyoruz sadece üzülüyoruz.
  • ahahahahahahahahahhahahahahaha yemin ediyorum hiç şaşırmadım.

not : amk bedevi sevicileri, size hakkımı hiçbir diyarda helal etmiyorum.

edit : nickini paylaşmak istemeyen bir çaylak arkadaş bunu paylaşmamı rica etti, meğer bu olay hiçbir şey değilmiş.

"dokuz eylül üni 18 haziranda bir sınav yaptı yabancı uyruklu öğrencilere. sorular ilkokul seviyesinden halliceydi. iran, suriye ve ırak çoğunluklu katılım oldu. bu öğrenciler aşırı komik fiyatlarla dokuz eylüle yerleştirilecekler. kontenjan ise 3 5 değil. türk öğrenci kontenjanı sayısının aynısı bu yabancı uyruklu öğrencilere verilecek.

buyrun kontenjanlar:
    deyos kontenjanlar

linke tıklamak istemezseniz google a deu deyos yazın çıkacaktır.

türk öğrenciler götlerini yırtıp sınava giriyorlar ve bu kontenjanlara girmek için emek harcıyorlar. aileler tonla para döküyor özel hocalara. yabancı öğrenciler ise komik fiyatlarla komik bir sınavla bu kontenjanlara girecekler. düşünsenize 7300 tl yıllık ücreti mühendisliğin. 54000 tl tıp. bizim öğrencilerimiz enayi mi?

altyapısı kaldırmaz bu okulun bu kadar öğrenciyi. hadi kaldırdı diyelim. o zaman aynı fiyatlara aynı sınava türk öğrenciler de girebilsin? yok olmaz :) deü rektörü kimdir bi onu da araştırın :)
    ben özet geçtim. meseleyi internette araştırın diyeceğim ama kimsenin haber yok. sorunuz olursa cevap atın lütfen."

edit 2: bir diğer çaylak arkadaş da bunu göndermiş.
    "üniversite kazandım 2019 yılında ve pandemi başlamadan birlikte kaldığım oda arkadaşım iranlıydı. ilk sene hemşirelik veya fizyoterapi gibi daha düşük bir bölümle başlayıp ikici sınıfta yatay geçişle diş hekimliğine giden benimde yabancı uyruklu tanıdıklarım var ve hiçbiri türkçe dahi bilmiyor.

kendi ülkelerinde aynı sınıfta okudukları ve 2×2 yi dahi bilemeyen bir arkadaşının kayseri erciyes üniversitesinde diş hekimliği okuduğunu ve bunu parayla yaptığını söyledi hatta ben inanmayınca iran kökenli olup devlet üniversitelerinde diş hekimliği ya da tıp okuyan ve bunu dolar kuru üzerinden üniversiteye ödeyen yüzlerce iranlı öğrenci varmış

üstelik bu bahsettiklerim sadece devlet üniversitesinde özellerde dönen yolsuzluğun ucu bucağı yok."

edit 3: bir başka çaylaktan gelen
    "geçen sene istanbul üniversitesi'nin çapa tıp için hazırladığı yös (yabancı öğrenci sınavı) sorularının suriyelilere satılmış olduğunu öğrendik. bu sınav her okul için değişiklik gösteriyor. ve uyruğa göre sınav ücretine tabi oluyoruz. suriyelerin on katı para ödeyerek, yaklaşık 450 lira, girilen bu sınavın çıkışında suriyelere sınavın satılmış olduğunu öğrendik evet. yös'ün denetleyici bir kurumu da yok. kopya muamelesi görmüyorlar. hile muamelesi hak getire. ve tıp kontenjanı inanılmaz kısıtlı. bu ülkede doğup büyümüş bulgar vatandaşı arkadaşım yerine iki türkçe kelimeyi konuşamayanlarla doldurdular o kontenjanı da. 450 lira da suriyeli olmayan tüm arkadaşlardan çarpılmış oldu."

edit4: bir diğer çaylak itirafı.
    "siz daha dokuz eylül'ün 1000 dolara istenilen fakülteye yerleştirdiğini bilmiyorsunuz, ben de daha önce türkiye'ye bir kere gelmiş azeri öğrenci olarak yöse giriyorum. soruların kolay olması da, parayla öğrenci kabul etmeleri de bizim gibi gerçekten çalışan öğrencilere haksizlik."

edit5: bu konuda bir sürü yazı geliyor arkadaşlar, demek ki çok ciddi organize bir adaletsizlik var burada.
    " merhabalar bir itiraf da benden gelsin. trakya üniversitesinde diş hekimliği okuyorum. aynı bu şekilde yabancı bir arkadaş 2 hafta diş hekimliği okuyup daha sonra beğenmediğini söyledi ve ardından tıp fakültesine geçti. bu tarz bir sürü olay oluyor. eczacılık okuyup beğenmeyip diş hekimliğine geçen mi dersiniz, yoksa edebiyat bölümünden eczacılık veya aynı şekilde tıp, diş hekimliğine geçen mi dersiniz. yabancılar için bu o kadar kolay ki. açıkçası bu öğrencilere verilen gereksiz imtiyazlar bende büyük bir nefret uyandırmaya başladı. sonumuz hayrolsun."

edit6:
    "merhaba hocam benim gördüğüm bir uygulamada benden gelsin:)
    sınavını veremeyen suriyeli öğrencilere geçme notunu basıp geçiriyorlar. gerçi türke de yapıyorlar ama en azından telafi sınavı gibi bir sınavla suriyeli öğrencileri oyalamıyorlar. müdür yardımcısı da zaten onlar bu ülkeye alışsın diye okula geliyorlar.öyle çok beklentimiz yok onlara karşı diyor.
    azerbaycanlı bölümde okuyan tanıdık vardı . biz onu üst sınıflardan bir derse giren hoca için uyardık dikkatli ol bırakıyor diye. diğer hoca yanımızda 3 yıldır 1.sınıfta o demişti istanbulda kamu üniversitesi dediğim parayı basıp bölüm bitirme ona yaramamış ."

edit7: yazık bu gençlerimize ya sonra neden herkes kaçıyor. en çok üzüldüğüm yazı da bu oldu arkadaşlar. bu kardeşimizin giden gençliğini kim geri getirecek? adalet olsa eminim kendisi de üzülmezdi ama haklı olarak kendisi dirsek yontarken başkalarının aynı yere sınavsız ya da basit bir sınavla girmesi koyuyor.

"bu entryi okudukça eklediğiniz güncellemeleri gördükçe ağlamamak için kendimi zor tuttum , gözlerim doluyor . çünkü ben geçen yıl 2020 yks de ilk 10 k ya girerek tıp kazanmış 18 yaşında bir türk genciyim. bunun için hayatımın ortasına çok afedersiniz ama bok ettim , şuanda her bir gözüm 2 numara olmak üzere gözlük takıyorum , sadece sınava hazırlandığım senedeki çalışmamdan dolayı kambur durmaya başladım , birçok kilo aldım , şuan bile arada beyaz saçlarım var , yüzümde sivilcelerim var . tam olarak hayatımı mahvettim ve şuan tıp okuyorum , eminim onları da tıp fakültesinde sınıf geçirirler ama ben şuan kendi evimde daha önce hiç tecrübe etmemiş olduğum tıp fakültesi 1. sınıf final sınavına çalışıyorum . sınavında okulumun biz türklere sunduğu muazzam şartlardan da bahsedeyim biraz . her sınavımıza laptoptan kamera , mikrofon ve ekran paylaşımı yapıyoruz + aynı masada omuz hizasında zoom açıp sınav güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz , sorulara geri dönemiyoruz , soru başına süre veriliyor ve şuan bütün yılın konularına bu sıcakta çalışmaya çalışıyoruz . ülkenin dört bir yanında bambaşka adaletsizlikler yapılıyor , bir üniversite hiç kamera bile açmıyorken diğeri bize ne şartlar sunuyor ortada . bu kadar adaletsizliği kimsenin kaldırabileceğini düşünmüyorum. yks 2020 den bahsetmek istiyorum izniniz olursa . geçen yıl biz öğrenciler olarak sınava gireceğimiz zaman önce sınav ertelendi , sonra tekrar öne çekildi , sınavın konuları kaldırıldı üstelik ben çalışmama rağmen ve tyt sınavına süre eklendi . bunların hepsi adaletsizlik doğurdu. sadece arabistan da doğmuş diye yıllardır türkiye de yaşamalarına rağmen insanlar yös sınavına giriyor ve kolayca tıp kazanıyor . bugün okuduğumuz katarlı öğrencilere tıp konusuyla artık işler iyice çığırından çıktı . yapılanları aklım almıyor, oturup düşününce donup kalıyorum . şuan tıp okuyorum , önceleri gerçekten isteyerek girdim evet ama şuan girdiğim için bin defa pişman olmuş durumdayım . bölümü seviyorum orası yanlış anlaşılmasın ama ülkemizde okumak için bu kadar eziyet çekilip mezun olunca bu kadar hor görülen bir meslek grubu daha ben görmedim . hekimlerin günde yüzlerce hasta bakmaları , hastalar tarafından darp edilmeleri , 36 saat nöbet tutmaları , nöbet ertesi izinlerinin olmaması... vb . daha birçok örnek sayılabilir . bu durumlardan benim geçen yıla kadar net olarak haberim yoktu çünkü çok afedersiniz köpekler gibi ders çalışıyordum , hani hayallerimdeki bölümü okuyacaktım ya . bu kadar düşünceyle ben aklımı yerken , her gün çalışmaya çalışırken , her dakika farklı bir gündemle boğuşurken benden iyi bir hekim olmam bekleniyor . artık üzgünüm ama bu ülke için iyi bir hekim olma umudum kalmadı , en kısa sürede burayı terk etmeyi umuyorum . sevdiğim işi huzurla yapabileceğim yerlere gitme hayali kuruyorum . benim gibi gerçekten şehrini ülkesini seven 18 yaşında bir gencin aklına bunları sokanlar da umarım ki cezalarını çekerler ."

edit 8: ne hikayeler var yahu, ayıp cidden.
    "iyi günler katarlı gençlere türkiye'de sınavsız tıp hakkı başlığındaki entrynizi gördüm ben de rahatsızlığımı dile getirmek istedim.

erciyes üniversitesi tıp fakültesinde 3. sınıfı bitirmek üzereyim. 1. sınıfa başladığımda yabancı uyruklu konjentanından okula giren bir arkadaşa tıp fakültesini nasıl kazandıklarını sorduğumda bana türkçe sınavına girdiklerini sonrasında tercih listesinden istedikleri okulu ve bölümü yazdıklarını söyledi. hatta biri bana utanmadan posta koydu. "istersem ankara'yı da yazardım ama arkadaşlarla kayseri'de anlaştık dedi. bu durum tıp kazanmak için iki yıl mezuna kalan arkadaşımın pek hoşuna gitmedi tabiki.
    yaşanmış bir örnek vermek gerekirse bu arkadaşlardan biri biyofizik dersinde dersi bölüp hocaya difüzyon ne ben anlamadım gibi uçuk bir soru da sormuştu ki bu örneklerden fazlaca yaşandı.

yeterli türkçe bildikleri de şüpheli. çoğu öğrenci notlarını arapça alıyor ve kendi aralarında arapça konuşup dışarıyla iletişimlerini de minimumda tutuyorlar."

edit 9: @goygoycu adam nickli yazar bu entryde askeri protokol olayını muazzam şekilde anlatmış, okumanızı tavsiye ederim .
  • aynı ülkenin kendi evlatları da yıllarını bu dandik sistemde heba ediyor. güzelmiş.
  • (bkz: ohannesburg) bile demediğim, klasik dinci gerici kadrolaşma hali.
  • bir sonraki aşamada da katarlılara istedikleri kadar türk insanını köle alma hakkı verelim. o kadar
    şirket,
    altyapı,
    yol,
    hastane,
    banka,
    avm,
    tv kanalı,
    borsada şirket,
    otel,
    fabrika
    ve son olarak eğitimimiz onlara sunulduktan sonra elimizde sunulmadık galiba tek bedenlerimiz kalıyor.
  • yakında katarlılara beğendiği türk vatandaşlarını köle olarak tutabilme hakkı da verileceği için normal olan olaydır.

sen yıllarca çocuğunu tıp kazandıracak diye yemeden içmeden ütopik eğitim faturalarına katlanarak büyüt, islamcı rte katarlılara sınavsız tıp hakkı verip seninkileri katarlı patronların fabrikasında ucuz işçi olarak istihdam etsin :)

türk ulusunu yok etmek, arap kölesi haline getirmek için canla başla uğraşan bu vahabbi artıklarını çıktıkları deliğe geri göndermezsek, iki sene sonra katarlılara sokakta yürürken onlara yol verme, onların kullandığı kaldırımı kullanamama, katarlılar senden bir şey isterken emredersiniz efendim deme ve yere bakma mecburiyeti gibi islamcı diktalarına da maruz kalırız. bu yapılan bu söylediklerim kadar absürt çünkü.

yani sonuçta türk çocukları ilk okuldan beri onlarca sınavdı,
    dershanelere, etüt merkezlerine, özel okullara verilen binlerce liraydı,
    ailelerin çocukların çektiği stresti onlarca şeye maruz kalıp bir şekilde sınava kadar hem bedenini hem psikolojisini getirsin;

iyi bir bölüm kazanayım da bir şekilde issiz kalmayayım diye harap olsun,
    devletten burs alamasın,
    geri ödemeli aldığı bursları faiziyle beraber ödemek zorunda kalsın,
    ödeyemezse annesine babasına haciz gelsin,
    tüm bu badireleri atlatabilmişlerinin her 3 tanesinin 1 i issiz kalsın,
    25-30 yaşındaki gençler ailelerinden para almak mecburiyetinde harap hayatlar yaşasın ama arap gençleri türkiyede hem de ordu evlerini bedavadan kullanarak, üniversitelerde sınavsız istediği bölümde okuyarak ve tüm bunların masraflarını da yine türk gençlerine ödeterek günlerini gün etsinler. türk ulusuna bundan daha ağır düşmanlık yapılamaz.

ama bu devran dönerse, bu arapçı istilası son bulur da bu olayları geri çevirme sansı yakalarsa, türk ulusunun bu vahabbilerle en ağır şekilde hesaplaşması gerekli ki bir daha türk gençleri arap gençlerine köle yapılmasın.

eğer bunlara ses çıkarılmaz ise islamcı erdoğanın sonraki hamlesi katarlılara "prima nocta" tarzı haklar tanımak olur. yukardakileri yapan bunu da yapar ki daha geçen ay turistlerin içi rahat etsin diye türk insanlarını damgalamayı önermiş bir karanlıktan bahsediyoruz.
1038 entry daha
hesabın var mı? giriş yap