şükela:  tümü | bugün
 • hangi akla hizmet yapılan, hangi akla hizmet belediyelerce izin verilen ya da inşa edilen kaldırımlar olduğunu anlamadığım lanet olası kaldırımlardır.

  hiç mi bir mühendislik hesabınız yok? hiç ki aklınız kesmiyor yaparken? kurak ülkelerde filan yaşıyorsunuz da yağışla pek işiniz mi olmuyor?

  sabah maslak'taki bir binanın önünde jilet gibi kaygan bir malzemeyle inşa edilmiş ve karın da âdeta bir buz pateni haline çevirmiş olduğu kaldırımda bir kadın düştü ve muhtemelen kalça kemiği kırıldı ya da zedelendi, kalkamadı yerinden uzun süre. ben de elimi uzatıp kalkmasına yardım ederken kendim de jet gibi kaydım. kadıncağız topallaya topallaya işine gitti.

  illa birilerinin kolu bacağı mı kırılmalı bu boktan kaldırımları yapma fikrinden vazgeçmeniz için? başka türlü bir mühendislik hesabıyla kestiremiyor musunuz önceden? belediyeler neye göre nasıl onay veriyor? estetik mi insan sağlığı mı önemli?

  her 5 yılda bir yeniliyorsunuz, öngörüleriniz sadece 5 yıla yetiyor ama bari insan sağlığını düşünün!

  edit: şuraya hırsla gelip ciddi bir konuya parmak basmışım alay etmişsiniz teessüf ediyorum yani. tamam zemin değil yüzey ama bu entry girmekle yaşadığım olay arasında 5 dk. vardı düşünün yani.

  edit: imdat! tamam ekvator'da da yağış olur. ben şu yağmur su almayan afrika ülkeleri, arabistan gibi kurak iklimlerin yaşandığı yeri kastettim. hani çok yağmaz filan. keserim kendimi gelmeyin üstüme.
 • yüzeydir o, zemin olsa duramazsın. gerçi böyle de durulmuyor ya.
 • parke taşlarıyla yapılmış düzgün kalfırımları barikat yapılır korkusuyla söküp, kalıp betondan yağmurda karda jilet gibi kayan estetik yoksunu kaldırım yapan ak belediyecilik başarısıdır.
 • (bkz: ankara)
 • malzeme mühendisi olarak, seramik karolar üretilirken kullanım alanlarına göre kaymazlık derecesi vardır.

  ancak ülkemizde çoğu şey plansız ve bilimden uzak yapıldığı için bu da böyledir. muhtemelen parlak ve cancanlı görünsün diye yapılmıştır ancak kışın kar yağarsa ne olur diye düşünememiştir müteahhit.

  mimar ve mühendise ne gerek var? ortak proje geliştirecekler de vs vs zihniyeti

  vitra'dan konu hakkında sss

  http://www.vitra.com.tr/…ulan-sorular/karo-urunleri
 • bir sekilde kaydiracaklar bizi
 • ekvator ülkelerinde yaşayanların planlaması halinde yağışla pek içli dışlı olmalarını gerektiren mühendis/müteahhitlerin yaptığı kaldırımlardır. malumunuz;

  (bkz: ekvatoral yağmur ormanları)
 • ankara isimli melih gökçek belediye başkanlığında, 35 yıldır akp tarafından yönetilen şehirde özellikle körler için yapılmış olan sarı zımbırtılar resmen aşırı kaygan maddeden yapılıyor.

  ankara daki bütün kaldırımlardır.
 • yedi sülalesini yediden yetmişe yedi kez bobsleigh ile tur attırılması gereken insan evladıdır.
  (bkz: bobsleigh)