şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sokakta köpeklerin erişebilecekleri herhangi bir yerde (içine girmeleri dahi gerekmez, burunlarını soksalar yeter) koyduğunuz bir kedi evini kediler kullanmaya yanaşmayacaklardır.

  ben bir hayvansever'im yıllarca kedi, köpek, kuş vs. besledim yanlış anlamayın. yapmayın, yapılmasın demiyorum. ama gerçekçi olmak lazım.

  işe yürüyerek gidip geliyorum, çalıştığım yerin bekçi köpeği de beni eve kadar götürür neredeyse yıllardır. ve hem o, hem de gördüğüm diğer sahipsiz köpeklerin dolaşırken dikkatlerini ilk çeken, ilk koşup kokladıkları ve havladıkları şey kedi evleri oluyor.

  hatta abartmıyorum bir tanesinin boş kartondan kedi evini parçaladığını dahi gördüm. yani, kartondan kedi evi yapıp cafe'nizin önüne, köpeklerin kolayca erişebileceği bir yere bunu koymanın kediye hiçbir faydası olmayacaktır.

  kendilerini güvende hissetmedikleri yerde kalmazlar, yatmazlar. ''ortlaıkta köpek yokken kullanır / köpek nasılsa unutur'' demeyin. belediyenin koyduğu ahşap bir kedi evi var yine yol üstünde. benim köpek abartısız her sabah ilk iş önünde geçerken oraya koşar mesela.

  peki ne yapmalı? basit. köpeklerin yaklaşamayacakları bir yere (diyelim ki cafe ise, içerilere) veya mümkün değilse erişemeyecekleri yüksekliğe konulmalı bu kedi evleri (atıyorum teras, çatı katındaki alan, parmaklıkla çevrili kedinin girip köpeğin giremeyeceği yerler) zira apartmanın önüne koyduklarınızın etkisi ne yazık ki aşırı sınırlı olacaktır...

  edit: bi iki gün önce ortalık ağaç çimen şu bu dolu olduğu halde gitti karton kedi kutusunun üstüne işedi köpek. deli hayvan.
 • herkesin kendi imkanına göre yapabileceği, belki de bir kediciğin hayatını kurtaracak güzellik. koli, strafor, su geçirmez bant ile hem ucuza hem kolaya yapılabilir. malzemeler de kolaylıkla bulunuyor.
  soğuktan donan kedi'yi gördükten sonra her köşeye yapıp koymak istiyor insan. nasıl yapıldığına dair internette bilgiler, youtube'da videolar var. mesela;

  https://www.youtube.com/watch?v=e8_kava9f-4

  https://www.youtube.com/watch?v=xxopd3npfec
 • su günlerde yapip sokaga koyanlari ya öldürüyorlar ya da dövüyorlar.
  zannediyorum ki çok tehlikeli bir sey.
 • yapıp sokağa koyanlar adamdır. yapılanları kıranlar bozanlar şerefsizin önde gidenidir, alçaktır!
 • karton koli, bant ve streç filmle çok kolay bir şekilde yapılabilir.

  kalın kartonları önce streç filmle kaplıyoruz. zeminine iki üç kat karton koyup çevresini de bir güzel kapattıktan sonra bantla her yerini sağlamlaştırıyoruz. içine de yumuşak bir battaniye veya örtü koyunca hazır.

  bir de tabi "atmayın" diye not yazmak bazı bünyelerde yararlı olabilir.

  şöyle bir şey oldu.
 • kedi için değil, kendi için yapanları çoğalmaktadır.

  üzerine telefon numarasını yazan, reklamını koyan tipler gittikçe artmakta. gerçekten hayvanları düşünerek yapıyorsan bu işi, neden reklam, telefon?

  bu modellerde asıl amaç çakallık olsa da, yine de kedilerin işine yaramaktadır, başka...
 • yeni bir rezalet başlığı açıp sözlüğü daha da çöplüğe sevirmek istemediğimden buraya yazıyorum. umarım göze görünür, dişe dokunur, sesimiz duyulur.olayı kısaca özetleyerek yazacağım.

  sokakta cemşitadını verdiğimiz ve beslediğimiz bir kedimiz var, evde 2 tane daha kedimiz olduğundan kendisini alamadık. bundan dolayı devamlı olarak dışarıda besleyip, göz kulak oluyoruz. bu kızımız doğum yaptı ve ona güzel bir kedi evi yaparak, evimizin açık otoparkının saçak altına bu yuvayı duvara sabitleyerekyerleştirdik.

  15-20 gün önce bu yuva duvardan sökülerek çalındı, ne yaptık ne ettiysek bir sonuca ulaşamadık, polis ve zabıtaya söylesekte umursayan olmadı. günlerdir kedi evini hangi orospu çocuğu çalar, ne yapar diye düşünüyorum. bu hayvanı neden dışarıda bırakır bir insan bilmiyorum. çemşit ve yavruları gayet sağlıklı, betondan bir ev yaptık, ne kadar iyi olabilecekse artık orada kalıyorlar. çalınacağı aklımızdan dahi geçmediği için elimde bir kaç fotoğraf mevcut sadece, bunları sizlerle paylaşacağım. olurda birileri bu evi bir yerlerde görürse lütfen bana ulaşsın. çalan arkadaşı bulup o yuvanın içine sokacağım. lütfen birileri görmüş olsun.

  ergonomiklik testi

  kapağı kapalı hali

  ugly girl

  daltonlar

  3d çizimi

  ev hakkında bilgi
  -ev 18 mm ham suntadan yapılmıştır,
  -arka kısmı açıp kapanıyor, içi kirlenirse diye böyle bir müdahale kapağı koyduk.
  -vidalar 30 mm yıldız ahşap vidası (galvanizli)
  -vidaların tümü simetrik olarak vidalanmıştır,
  -yanlarında duvara sabitleme için ltabiri köşe bentler vardı,muhtemel bu kısımlar kırık.
  -ölçüler 3d görseltedeki gibi milimetriktir.
  -yer istanbul avrupa yakası.

  son olarak bu evi bir yerlerde gördüğünü düşünen varsa, lütfen bana ulaşsın.
 • bir üstteki başlıktaki ev boyutları ve fonksiyonu düşünüldüğünde sokakta yaşamak zorunda kalan kediler için biçilmiş kaftandır.

  öncelikle tanriparcacigi isimli yazara geçmiş olsun dileklerimi iletirken o kedi evini oradan söken insanlıktan nasipsizlere de çileli bir ömür diliyorum.

  ellerine sağlık arkadaş, bundan bir tane de ben yapacağım.
 • (bkz: cathouse) *
 • koku olayına çözüm bulunmadıkça hep bi eksik kalan proje veya çaba ya da emek. avcılar ambarlı’da bulunan kedi evi için söyleyebilirim ki yanından geçerken burnunuzu kapatmanız gerekiyor. tamam iyi güzel hoş yapalım ama yaptım oldu demekle olmuyor. sen trafiğe kapalı günde binlerce insanın geçtiği caddeye yaparsan ..
  amann ne diyorum ben amk o kadar leş varlıklarız ki bunu sorun edecek vicdanı göremiyorum kendimde .

  (bkz: sorry)