şükela:  tümü | bugün
415 entry daha
 • kaldırılmaması gereken hak. devlet, devlet olma yetisini kaybeder. demek bu paraya bile göz dikmiş, aciz görünümü verir. çalışanın güvencesinin elinden alınma durumudur.
 • kıdem tazminatına çökmek için ismini de tes ( tamamlayıcı emeklilik sistemi ) koymuşlar. şimdi gerizekalıya anlatır gibi anlatayım. bu sistemde ki olayı.

  işveren şu an için kıdem tazminatı durumunda brüt maaş üzerinden aylık %8,3 civarı bir ödeme yapıyor. tes denen ucube sistemde ise hükümet işverene diyor ki eskiden 8.3 yapıyordun şimdi 5.3 yapacaksın. bak sana her ay için %3 kar edeceksin bir de diyor istediğin adamı kıdemi var diye kovamamazlık etmeyeceksin. kovacaksan istediğin an kov. tazminat isterse sen değil ben uğraşırım.

  salak işçilere de diyor ki sen zaten her işverenden tazminat alamıyordun bu sistemde kendinde işten ayrılsan tes'te olan parana bir şey olmayacak. yanlız sistemde söylenmeyen şeyleri aşağıda yazayım.

  işçi işten çıkartıldı, sistemde biriken tazminatını 60 yaştan önce çekemiyor. hatta 60 yaştan sonra da nakit olarak çekemiyor. hükümet diyor ki o parayı peşin sana yedirmem. emekli maaşına azar azar ekleyerek sana veririm diyor. işin enteresanı ev alacaksan tes'de biriken paranın sadece %10 civarını kullanabilirsin. hem ev aldın hem de o sene evleniyorsun o zaman da diyor ki tes'de biriken paranın sadece %20'sini kullanabilirsin. kağıt üzerinde evlenerek tes'te ki parayı çekmeye çalışanlar içinde demişler ki sadece tek bir evlilikte o paranın %10'unu alabilirsin. ikinci evlilik bizi bağlamaz demişler.

  bunun dışında tes denen sistemde işçinin maaşından da %3 kesinti yapılacak. yani işveren 30 günün 19'günün parasını ödiyecek işçi ise kalan 11 günün parasını ödeyecek. ancak işçi o parayı istediği an değil hükümet nasıl uygun görürse öyle kullanabilecek. kısaca bu sisteme destek veren çalışan kişi beyin yerine saksı taşıyordur.
 • gitmekte olan.. o değilde hangi sistemde millet kendi kıdem tazminatını kendi ödüyor anlamadım. işsizlik fonu kesintisi diye bir zırva neden var o zaman. onu neden kesiyorsun? ve buna sessiz kalan milyonlar siz başınıza gelen her şeyi ama her şeyi hakediyorsunuz.
 • kıdem tazminatı demek emek demektir ve her çalışanın işten çıkarılması durumunda kendini garantiye alması için bir güvencedir.

  buna da mı gözünüzü diktiniz bre vicdansızlar.
 • kaldırılması için koç grubunun yıllardır uğraştığı sistemdir. vehbi koç yazdığı kitabında kıdem tazminatının kaldırılması ve biriken paranın patronlara kredi olarak verilmesi gerektiğini yazmıştır. sonu kara toprak olmuş ve işçinin kıdem tazminatını yiyemeden ölmüştür. şimdi de torunları yemeye çalışmaktadır.
 • işçi hakkıdır. belki de adam akıllı işçinin kalan son hakkıdır.
  kaldırılması halinde sokakta ne kadar protesto varsa katılacağım. kaldırılması işçinin altına dinamit koymaktır, şerefsizliktir.
 • çeşmeli bir turizmci olarak kaldırılması gerektiğini düşünüyorum, ben suriyeli veya türkmen çalıştırdığım için problem yok ama dışarıdan iş yaptırırken hata yapan işçileri kovduramamak canımı sıkıyor, en yakın arkadaşımdan bile rica etsem "tazminatı var kovamam" diyor, beni kırdığı için üzülüyor.

  edit: neden küfür ediyorsunuz, bir işverenin istediği zaman parasını verdiği çalışanı işten çıkarması normal değil mi? hepiniz mi beyaz yakalı kölesiniz anlamıyorum. yetersizseniz çıkartılırsınız, 3-5 kuruş tazminat bizlere koymaz merak etmeyin.
 • kıdem tazminatına çökmek kendi ayağına sıkmaktır.

  bu uygulamayı atatürk mezarından kalksa uygulasa bir sonraki seçimde seçilemez.
 • cok guvendikleri birsey olmasa hicbir hukumet buna evet demez peki neye guvenebilirler? mozambik hukumeti falan olsa secim sonuclarina saibe karisir diyecegim ama bizde boyle bir sey olmasi tabii ki mumkun degil. bu isi denetleyen o kadar ysk' si var, efendim danistay' i var hadi bunlar cozemedi diyelim, koskoca anayasa mahkemesi var orda.

  ak parti, nefis parti.*
 • ak parti'ye oy veren ve kıdem tazminatına bel bağlamış en az %5 seçmen vardır. sen o hakkı elinden al bakalım. o %5 ailesini de yanına alırsa olur sana %10. zaten kazanamayacaktın seçimi. şimdi götün yiyorsa getir bakalım bu sistemi de gör ebeninkini.
425 entry daha