şükela:  tümü | bugün
 • son derece doğru bir düşünce yapısıdır ve bu konuda sert yaptırımlar düzenlemek elzemdir. zira bu açık bir şekilde halkın güvenliğine tehdittir ve ailenin inisiyatifine bırakılamaz.
 • birazdan gözü pek türban savunucuları gelecek ve kız çocuklarına reşit olmadan tütü giydirilmesinden falan bahsedecek.
  kız çocuklarını kapatan zihniyet bir yana erkek çocuklarının ailenin dindarlık derecesinden bağımsız olarak sünnet ediliyor olması da daha vahim bir istismardır. geri dönüşü yoktur çünkü!
  ilginçtir ben kızımı sünnet ettiricem (bkz: female genital mutilation) desen hapislerde çürürsün, devlet gelir kız çocuğunu alır elinden...
  okul öncesi eğitimin ağa babalarından bir felsefeci çocukların erken yaşta ailelerinin yanından alınıp uzman eğitimciler tarafından büyütülmesini öngörmüştür. hatırlayamadım hangisi olduğunu ama adama hak veriyorum.
 • tartışmaya açık bi tarafı yoktur; alenen istismardır.
 • doğru önermedir. aklımda kalan bir anımı da burada dile getirmek isterim; 11 ya da 12 yaşlarındayken ailecek tatile gitmiştik. bizimle birlikte aile dostları ve akrabalar da birlikte gelmişti. babamın arkadaşı olan x amcanın kızı da benimle yaşıttı. ben o yaz bikini giyecektim, çok beğenerek seçmiştim. x amcanın kızı da ailesi yüzünden 11 yaşında kapanmış. t-shirtle bile oturamayacak seviyede tutuculardı. ben bikinimi giyip denize koşarken o annesinin yanında başı kapalı şekilde oturmak zorunda kalmıştı. benimle konuşurken bu durumdan bahsedip ağlamıştı. ben de babama söylemiştim. babam, kızın babasıyla konuşup zorla kızı içlikle girmesine izin vermişti. o yaz, ikimiz içinde güzel bir yazdı. keşke babasını daha öncesinden zorlasaydıkta birlikte daha çok vakit geçirseydik.

  edit: imla
 • sadece başını kapatmak mı? dokuz yaşında gelin veya kadın adayı gözüyle bakılmaları ve bunun sünnet olması?
 • çocuk istismarıdır, çocukluğa dahi istismardır. yaşı dini algılayabilecek yaşta olan istiyorsa kapansın ona benim veya bir başkasının karışma gibi bir hakkı tabii ki yok. ama dinin, inançların farkında olmayan bir çocuğu çarşaflara sarmak geriliktir. ezbere bir din yaşatmak din değildir. dininin, cinsiyetinin hatta kendinin dahi farkında olmayan çocukları kapatmayın. bırakın istedikleri gibi giyinsinler, renkli tokalar taksınlar, koşup oynasınlar bir bireyin hayatına, çocukluğuna istismar etmeyin
 • hem suçlu, hem güçlü amk. hem kafir ibne, hem de siz niye müslümansınız diye bize bok atıyor.

  biz öyleyiz olum. bin yıldan beri öyleyiz. siz kimsiniz amk? yunan artığı, ermeni dölü ibneler.