• phuket ve phi phi adalarinin bagli oldugu sehir.
  • bangkok' tan yaklaşık 1.5 saatte ulaşılabilen ve hava alanı ile küçücük merkezine 40 dakikada ulaşılan bir uzakdoğu şehri. yoğun nem kokusuna rağmen çok keyifli bir şehir. koylarındaki muhteşem oteller ile yatağınıza uzandığınızda veya yeni uyandığınızda hayata şükrettirebilir. ne ararsanız mutlaka bulursunuz. her sokakta minicik minicik masaj salonları var ee tabi tayland olunca. deniz mahsulleri, inanılmaz baharatlar ve pirinç ve soya sosu ve ananas ve hindistan cevizi...
  • (bkz: railay beach)
  • içerisinden geçen nehirle özdeşleşen şirin şehir. krabi airport üzerinden 10-15 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilir.

daha iyisi için:
    (bkz: ao nang)
  • henuz populer olmadigi icin mumkun oldugu kadar gormeye calisin. unutmayin ki pattaya`da bir zamanlar sadece balikci kasabasiydi, simdi seks turizminin baskenti.
  • tayland turu için fellik fellik phuket destinasyonlu tur ararken, acenta şirketinin önerisiyle haberdar olduğum bölge. phuketin bağlı olduğu ana kara imiş. bölge içinde müslüman yoğunluğu da bayağı var. eğer phukete gitme gibi bir düşünceniz varsa, tavsiyem burayı da mutlaka görün. phuket'te james bond adası turu ve phi phi (leonardo dicaprio'nun beach filminde geçen maya beach) turuna da katılmış biri olarak, size diyebileceğim, krabi'deki sunset turu ben de diğer turlara nazaran çok daha unutulmaz anılar bıraktı. hele ki turun finalinde zifiri karanlıkta planktonlarla yüzmek inanılmaz bir deneyimdi. karanlıkta suya atlıyorsunuz ve kafayı suya daldırıp bakınca hiçbirşey yok. ancaak, o eliniz, kolunuz hareket ettiğinde etrafınız binlerce ateş böceği ile sarılı gibi oluyor. hareket etmeyince birşey yok, hareket edince ışıl ışıl. ne kadar hareket, o kadar ışık.
    derler ya anlatılmaz, yaşanır. aynen öyle.
  • kesinlikle gidin ve hatta minimum 3 gün ayırın.

otel tercihi olarak sakın sakın sakın alisea beach resort a gitmeyin. yatağımızın altında 100 milyon bin beşyüz tane tahta kurusu yumurtası bulduk. gece yarısı bizi balayı süitine taşıdılar, orada canlı tahta kurularını görmemizle bizi villa resortlarına taşıyarak bir gece uykusuzluğuna mal olmuşlardır. o diğer villalara götürmek için oranın resepsiyonisti geldi tuktukla gece 3'te bizi almaya. yukarıda bahsedildiği gibi krabi de henüz popüler olmadığı için yayla yolu gibi ıssız orman yollarından 10-15 dakikalık bir yolculuğumuz vardı. birden tuktuk durdu. motorla kaza yapmış alkollü iki genç vardı. bizim resepsiyonist ve şofor hemen polisi arayalım ya da kızı otele bırakalım vs diye yardım etmeye çalışırken bizim gençler buna bağrış çağrışlarla engel oldu. kız ben sensiz hiçbir yere gitmem diyerek çocuğa olan güvenini gösterdi. ben sana inanıyorum sen yeniden sürebilirsin diyerek alkollü ve henüz kaza yapmış yara bere içindeki sevgilisini ne kadar sevdiğini kanıtladı. biz bu sırada tabii kendimizi resmen bir gerilim filmi sahnesinde hissederek olayları izliyorduk. günümüzdeki filmler ve yaşanan olaylara bakılınca böyle bir kurgu hiç de ihtimal dışı gelmiyor doğrusu. bu da böyle bir anıydı.

neyse uzun lafın kısası krabi'de konaklayacak olursanız kesinlikle panan krabi'de kalın. en yeni otel, fiyat/performans çok çok iyi. yeni oda ve mobilyalar, infinity pool, normal havuz, açık büfe ve her gün değişen kahvaltı, happy hour her şey var. bu kadar yazdım bu aktivitelerden faydalandın mı derseniz hayır. krabi'deyken ada ada gezmezseniz yazık olur. otelde sadece kahvaltı yapıyorduk biz. ama yine de imkan olduğunu bilmek güzeldi ve de yeni odalarda kalmak. oda dizaynları da çok iyi bu arada. mimar olsam öyle dekore ederim, o derece.
  • tatil ve uzun dönem yaşamak için tayland'ın en iyi yeri.
  • dört tam gün ayırdığım cennet köşesi. krabi city’de kaldım, maalesef ao nang bölgesinde kalmam gerekiyormuş, krabi city tam bir ölü şehir. iki gün tekne turuna katıldım, ikinci gün sonu araba kiralayıp kalan yerleri gezmeye başlayacağım. antalya yada bodrum’da 5 yıldızlı otelde tatil yapmayın sakın. müslümanların da yoğun olduğu bir bölge. kırtasiyeye girerken bile herkes ayakkabısını çıkarıp giriyor.

dün akşam yemeğinde koca bir porsiyon iri karideslere 3usd verdim, balık da aynı şekilde 3-4usd. mango ve ananas inanılmaz. ucuz bangkok uçak bileti bulunca affetmeyin. bangkok krabi arası 20-30usd tek yada katar’dan direkt uçuş da var.

insanlar inanılmaz saygılı. trafikte 6 saat araba kullandım bir kere bile korna sesi duymadım. hatta ufak bir hatam oldu, arkamdan korna çalan olmadı. yarın yolculuk phuket’e, bakalım orada nasıl olacak trafik. şu ana kadar inanılmaz güzel bir tatil geçirdim. ufak planlama hatası nedeniyle görmek istediğim iki yer eksik kalacak, ama bir dahaki sefere.

phi phi turu sonrası ao nang’ta akşamın keyfini çıkarın. dört ada turu biraz erken bitiyor 15:00 öncesi. hemen ao nang merkezden tekneye atlayıp railay beach’e gidin. son dönüş 18:30’da anca yetişirsiniz. sabah erken emerald pool’a gidin 10:00’da açılıyor, ama ben 9:30’da ordaydım içeri girdim ve sadece 4-5 kişi vardı. 11 gibi çıkarken turlar yeni geliyordu. ordan yürüyüş için tab kak hang’a geçin hemen, ben geç kaldım. tiger cave’in tepesinde buddha heykeli var. 1200 basamak. ben 500 basamak sonra vazgeçtim geri indim, biraz kondisyon şart. araba kiralarsanız ki kesinlikle şart, günü birlik phuket’e gidebilirsiniz.

bazı insanların böyle bir yerde hayatlarını geçirmeleri bir ankaralı olarak beni kıskandırdı. ama iyi ki bizim böyle adalarımız yokmuş, yoksa ya araplara satardık yada otel yapılırdı. plajlar da çekirdek kabuğu ile kaplanırdı. acı ama gerçek.

ekleme: tatil bitti. phuket patong beach çevresi, eğlence merkezi. bekar erkeklerin tercih edeceği bir yer. phuket sonrası krabi’ye dönerken evimi özledim diyerek döndüm. sakin ve güzel bir tatil için krabi.
  • temmuz-ağustos ayları arasında orada olacağım fakat workaway'den yer bulamıyorum.az yer var ve çoğu dolu olduğunu belirtti.taylanda gelip burayı görmemeyi düşünmüyorum,bütçem kısıtlı olduğu için sürekli hostelde kalamam o yüzden tavsiyelerinizi beklerim.
hesabın var mı? giriş yap