şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kraft ve heinz'ın birleşmesi sonrası temmuz 2015'te kurulan şirket ilk mali yılı olan 2016'yı 26.5 milyar dolar ciro ve 3.6 milyar dolar net kar ile kapattı.

  şirketin piyasa değeri şu an 115 milyar dolar'dır. 1.5 yıl önce gerçekleşen birleşme ve kuruluş aşaması, 100 milyar dolar piyasa değeri üzerinden gerçekleşmişti.

  son olarak unilever'i bünyelerine eklemek için 143 milyar dolar teklif ettiler fakat reddedildi.
 • abd merkezli, gıda, dondurulmuş gıda, hazır yemek üreten çok uluslu bir şirkettir. şirketin genel merkezi abd'nin iki eyaletinde- pennsylvania ve ıllinois'te bulunmaktadır. şirket gıda ve içecek üretimi branşında, dünya çapında beşinci en büyük şirkettir.

  kraft heinz company 2015 yılında gıda sektörünün 2 dev şirketi-kraft foods ve heinz şirketlerinin birleştirilmesiyle oluştu. 2011 yılının ağustos ayında kraft foods şirketi yeni bir döneme başlamaya dair olan planlarını duyurdu. şirket, temel gıda ürünleri (makarna, peynir, et, tatlılar, soslar, içecekler) üreten bölmesini kendisinden ayırmak ve tam bir atıştırmalık yiyecekler-(çikolata, kraker, sakız ,bisküvi ,şeker) üremenhedefinde kalmayı amaçladı. .1 ekim 2012 yılında kraft foods ismini değiştirerek mondelez ınternational olarak yoluna devam etti.

  artık bağımsız bir şirket olarak, temel gıda ürünleri üreten kraft foods bölmesi ise başka bir şirket olan heinz şirketi güçlerini birleştirmek isteğinde bulundu ve 2 temmuz 2015 yılında birleşme yaparak yeni bir şirket olan-kraft heinz company şirketini yarattıklarını ilan ettiler.

  kraft yeni şirketin yüzde 49 hissesine sahip olurken, heinz ise yüzde 51'lik hissesini kontrolüne aldı. kraft şirketinin hissedarları yeni şirketten hisse aldılar ve hisse başına 16,50 dolar temettü ödendi.ünlü yatırım fonları 3g capital ve berkshire hathaway adlı şirkete 10 milyar dolar yatırım yaptılar.

  markaları;

  philadelphia
  heinz
  oscar mayer
  orelda
  classico
  kraft cheese
  velveeta
  smart ones
  abc
  caprisun
  watties
  kool-aid
  jell-o
  golden circle
  lunchables
  planters
  pudliszki
  maxwell house
  grey poupon
  complan
  master
  honig
  plasmon
  quero
 • amerikalı gıda devi. warren buffett'ın portföyünde ki coca cola ve bank of america ile birlikte solid rock üç hisseden biri. son dönemde reklam bütçesini arttırmış ve organik gıda sektörüne girmiştir. temettü verimi %4 civarındadır.