• hocamı da içeren berbat ve hatalı (bkz: bilader) anket başlıklarından bir yenisi. başlık mı daha kötü yoksa hocam'ı içermesi mi daha kötü veya sözlüğün hali mi daha kötü karar verememekle beraber açıklama gereği duydum;

hocam, aydın ve sosyalist öğrencilerin odtü'de üniversitelerdeki sınıf farkını ortadan kaldırmak için ''akademisyene de kantinde çalışana da eşit davranma'' güdüsüyle ortaya çıkarttığı bir hitap şeklidir.

hocam, sınıf farkının olmadığı, kimsenin kimseye üstün olmadığı bir topluma ve herkesin bir başkasından öğrenebileceği bir şey olduna inanç ile ortaya çıkmıştır. biat kültürü ürünü olan kral, padişah, ağa, reis gibi hitablarla kıyaslanamaz. o başka bir ülke hayal eden 70'ler, 80'ler gençliğinin ürünüdür.

bilader de bu sınıfta yer almamalı. öyle bir hitap yok. olması gereken birader'dir. o da eşitlik, kardeşlik vurgusu içeren bir hitapdır.
  • hepsini kullanıyorum. götü yiyen gelsin, ağzıma kürekle vursun birader.

yer: bursa, nilüfer.
  • ya artık bi siktirin gidin. kanka, kanki, bro diye dolaşın hadi.
  • cahil turnusoluymuş . siz çok kültürlü arkadaşlar ne diye hitap ediyorsunuz arkadaşlarınıza ? ha pardon asosyalsiniz evinizden çıkmıyorsunuz ve arkadaşınız yok kusura bakmayın benim hatam .

tanım : samimiyet göstergesi ifadelerdir .

edit : tanım eklendi
  • ne diyelim yarram
  • ülke ülke değil, seven kingdoms. herkes kral, herkes padişah.
  • reis + kaptan + hafız + bro imitasyonlarıdır.
  • hacı iyidir bilader
  • ‘kral’ kadar kekosu henüz icat edilmemistir.
  • (bkz: askerlik)

koğuş 30, bölük 150, tabur 500, alay bi kaç bin kişi. ve neredeyse hepsi adam. hatta diyalog kurabildiklerimin hepsi adam.

ne yapayım? o kadar adamın adını nasıl bileyim? bilsem aklımda tutayım?

biraz sevdiğim ama adın bilmediklerime kral, hatta "ı" ile kıral.

kantinci, revirci gibi azıcık işimin düştüğü biraz önemli kişilere hocam.

çok samimi olduğum ama ara ara isimlerini unuttuklarıma aga.

hiç tanımadıklarıma bilader vb. şekillerde hitap ediyordum tabi ki.
hesabın var mı? giriş yap