• 1995,1996 ve 1997 donem mezunlarini kapsayan sistemdi. kanimca eger uygulanabilitesi olan bir okul ise muhtesem bir sistemdi bu.

ted ankara koleji 'nde okuyarak ve 96 mezunu olmam sebebiyle kredili sistemde okuyan azınlık arasina girmeyi basardim. bir kac noktaya degineyim;

-universite 'ye hazirliyordu ogrenciyi. yani universitede kredili sistem uygulaniyorsa bir nevi pratik oluyordu.
    -bos dersler sayesinde ogrenci soluklaniyor, ders asma aza indirgeniyordu.
    -bes donemde mezun olarak, su anda populer olan rapor almalar tarihe karismisti.
    -secmeli dersler sayesinde, sınıf dısında arkadas edinme ve sosyallesme kolaylasmıstı.

aklıma gelenler bunlar simdilik.
  • liseyi üniversitevari bir havaya dönüştüren ilginç bir sistemdi. öğrencilerin boş saatleri vardı. oldukça başarılıydı çünkü lise 5 dönemde bitirilip 6. dönem sakin kafayla üniversiteye hazırlanılıyordu. keza 95, 96 ve 97 senelerinde lise 3 okumuş olanlar (daha öncesi ve sonrası kaç yıllarına kadar dayanıyor pek emin değilim) bu durumdan bayağı bir nasiplerini aldılar ki naçizane görüşüme göre kaldırılması çok büyük bir hataydı.
  • ilk mezunlarından olduğumuz, düştüğümüz doğrulduğumuz, liseyi iki buçuk senede bitirmeyi ve bir dönem artmasını sağlayan mantıklı ve güzel bir sistem olmakla beraber varolan yapıya birkaç numara büyük geldi...
  • ben mezun olduktan hemen sonra kabul edilen, ve ogrencilerin bol bol sinirfta kalip bir o kadar da ders kirmalarina olan sagliyan sistem.
  • eski sistemde sosyalcilere zorunlu olan, nefret ettigim osmanli tarihi dersini almadan mezun olmami saglamis sistem.
  • benim liseye başlamam ile başlayan liseyi bitirmemle sona eren, öğrenciye aslında bir çok avantaj sağlayan ancak benim gibiler tarafından bolca istismar edilen sistemdir.ama çok faydasını gördük istediğimiz dersleri aldık, dersler arasındaki 2-3 saat boşluklarda gezdik eğlendik güzel bir sistemdi.
  • beni 2,5 sene 5 dönemde liseden mezun eden sistemdir. tam bir fiyasko idi. öğrenciyi ders çalışmaktan çok serserilik yapmaya ve ders ekmeye özendiriyordu.

bir de benim gibi izmir'in bir ucundan diğer ucuna giden bir anadolu lisesi öğrencisi için, arada ki boş ders saatlerinde okul civarında takılmak söz konusu değildi. sabahtan 2 derse girip kendimi eve atardım.

ha bir de son dönem tam 24 saat beden dersim vardı. spor 1-2-3-4, beden eğitimi 3-4. bir dönem boyunca eşofmanla gittim okula. o kadar da kötü değilmiş be.*
  • ülke genelinde alt yapısı hazır değildi.neticede öğrenciler sağda solda gezindi.
  • lise arkadası kavramının olmamasının nedenidir,
    son sınıflarda herkes bir başka sınıftan ders almaya başlayıp da dersanalere gitmeye başlayınca sınıf denen kavram ortadan kalkmıstı.
  • "gençliğimin katili" dedirten eğitim sistemi (bkz: fatih vatan lisesi)
hesabın var mı? giriş yap