tduirlaan

  • 1855
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

türkiye'deki apartmanların karaktersiz olması

-güzel binaya örnek verilen haydarpaşa garı'nın mimarı yabancıdır, gördüğümüz çoğu güzel binada olduğu gibi.. yani eskiden iyiydik, sonra bozulduk gibi bir durum yok.

-bizim güzel dediğimiz binalar, avrupa'da normal binalardır. mesela istanbul'da parmakla gösterilen, ünlülerin evlerini kapıştığı meşhur doğan apartmanı. italya'da gayet sıradan bir bina sayılır.

-sadece apartmanlar değil, en güzel estetiiğe sahip olması beklenen villalar bile çirkin. milyon liralık evlerin çoğu ilçe sağlık ocağına benziyor.

mesela şu villa 4 milyon tl. 4 milyon..
https://www.sahibinden.com/…l-villa-376053316/detay

daha ucuza amerika'da mesela alacağınız ev ise şu:
http://www.rightmove.co.uk/…/property-60228518.html

-sadece apartmanlar değil bir çok yapıda bu çirkinliği görebilirsiniz.
bulvarlar otobana benziyor, restoranlar yurt kantinine benziyor, büyük kavşaklara meydan deniyor (hayaller, hayatlar)

-bu durumun ana sebebini bilmiyorum, bir mimar ya da tarihçi aydınlatsa ne kadar iyi olur. ama etkisi olduğunu düşündüğüm bir şey var, o da kültürümüzde olan farklılık ve yaratıcılığı köreltme dürtüsü.
örnek: 60'lı yıllarda ankara'ya büyük bir cami yapılması için proje yarışması yapılır. yarışmayı ödüllü bir mimar olan vedat dalokay'ın projesi kazanır. projesi şudur. bu proje bazılarınca geleneklerimize aykırı ve "fazla modern" bulunur ve iptal edilir. yerine daha usturuplu bir proje çalışması yapılır ve gerçekten orijinallik abidesi şu eser ortaya çıkar. bugünkü kocatepe camii'nin hikayesi budur.
vedat dalokay'ın projesi ise pakistanlılarca beğenilir, bazı değişiklikler yapılarak islamabad'a inşa edilir ve bugün modern islam mimarisinin en güzel camilerinden biri kabul edilir. türkiye'nin özeti gibi bir yaşanmış hikayedir.

devamını okuyayım »
10.01.2017 21:26