• bende en belirgin iz bırakanı ölen birisinin belediyeden duyurulmasıdır.

abim istanbul'a okumaya gittiğinde ben daha küçüktüm, abim "buranın küçük şehir olduğunun göstergesi hala ölenleri ilan ediyolar" demişti. abime o saflıkla "nasıl yani istanbul'da anonsu olmuyo mu cenazelerin?" diye sormuştum ve "milyonlarca adam var hangi biri olacak kimse birbirini tanımıyo ki olum" dediğinde bayağı bi şaşırmıştım.

misal: x oğlu, y amcası; z,t,m dayısı a kişisi vefat etmiştir. cenazesi bugün öğle namazına müteakiben ... camisinde kaldırılacaktır.

çok ilginç lan.
  • şehrin bir ucunda osursanız öbür ucunda sıçmış diye adınız çıkar.
  • dışarı çıktığınızda en az 3 5 tanıdık mutlaka görürsünüz.
  • aranılan tüketim mallarının istenilen çeşidinin bulunamaması gibi insanı ayar edecek dertlere gark ettirse de büyük şehirlerde 100-200 ya da daha yüksek fiyatlarla satışa çıkan ürünlerin bu tarz yerlerin kuytu köşelerinde kalmış dükkanlarında 10 lira gibi fiyata satılması gibi (büyük şehirlerde malın kıymetini kalitesini bilen adam oluyor haliyle fiyatı yüksek, küçük şehirlerdeyse adam zamanında almış, aldığı fiyatı da hatırlamıyor ee kimse de sormuyor bundan var mı diye, herhalde değersiz diye satıyor ) ilginç özellikleri vardır bunların.
  • pantolon kemerinde cep telefonu kılıfı taşıyan üst orta yaş grubu amca sayısı fazladır.
  • sıkıcıdırlar.
  • samimilerdir.
  • ucu sonu belli olan, kendine has minik ve yalnızca kıyafet satılan, her markanın olmadığı avm'leri olan yada avm olduğunu sanan şey'leri olan şehirlerdir.
  • (bkz: dedikodu)
    (bkz: iftira)
    (bkz: mahalle baskısı)

büyük şehirlerde de olan bu özellikler küçük şehirlerdeki küçük insanları intihara sürükleyebilir. büyük şehirlere göre etkisi 100 kat daha fazla olan özelliklerdir.
hesabın var mı? giriş yap