• sebebini açıklıyorum ama tabi çaylak olmamdan kelli bu kutsal bilgiyi okuyamayacaksınız. evet başlıyorum.

beyin sapımızdan çıkan 12 çift sinir vardır. bunlardan en uzun seyir göstereni nervus vagus dediğimiz sinirdir. duyusal ve parasempatik sisteme ait iletileri taşır. bu sinir dış kulak yolundaki küçük bir alanın duyusal inervasyonunu yapar. yani o alana gelen duyusal uyarıları beyne taşır. aynı zamanda toraks yani göğüs kafesinde de seyreder ve öksürüğe neden olan bir uyarı olduğunda beyne "abi ortam tozlu, dumanlı öksürsek mi" diye sorar. dolayısıyla dış kulak yolunda vagusun geçtiği ve duyusal inervasyonunu sağladığı alanı kulak çöpü ile kurcaladığınızda vagus uyarılır ve bu hareketi kaşınma olarak algıladığı gibi aynı zamanda öksürükle ilgili lifleri de uyarıldığı için öksürük refleksini harekete geçirir.
  • bir doktor kadar anatomi bilgim yok ama mantıken kendimce açıklama bulduğum olaydır. kulakla boğaz arasında östaki adı verilen bir kanal vardır. kanımca kulak temizliği sırasında bu kanal * titrşince böyle gıdıklanıyor gibi olunca öksürtüyor.
  • kulak temizleme çubuğunu kulağınıza fazlasıyla sokunca oluşan eylem.

ama bunun ötesinde bugün keşfettiğim farklı bir mevzu var. şöyle ki bir haftadır sol kulağımda çınlama oluyordu. sabah kalktığımda havuzdan çıkınca kulağına su kaçması gibi bir durum vardı. kulağım bildiğin duymuyor. kulaklığı taktım kulağa ve son ses müzik açayım dedim. zor duyuyorum. velhasıl hastaneye biraz da üç buçuk modunda gittim. doktor kulaktan iki tane nohut büyüklüğünde pislik çıkardı. çınlayan kulağımda da iltihap oluşmuş. ve temizleme işleminden sonra resmen yıllardır net duymuyor olduğumu fark ettim. şu an müzik eşliğinde hayatın tadını çıkarıyorum.

konumuza tekrar gelecek olursak. kulak temizleme çubuğunu kulağımıza fazla sokunca aslında kulak içindeki pisliği daha da ileri içtiğimiz anladım. ve bu pislik kulağa giden yolu kapattığından, tahmin ediyorum tabi, basınçtan kaynaklı öksürük oluşuyor.

kulaklarınızı temizletin gençler. çok dua edeceksiniz.
  • ulan ben de diyordum bu bir tek bana mı oluyor diye. solda başlığı görünce tek olmadığımı anladığım olay.

(bkz: bugün de yalnız değiliz çok şükür)
  • yutak, gırtlak, nefes borusu, yemek borusu, kalp, akciğer, mide, karaciğer, bağırsaklar gibi birçok organa sinirsel uyarı taşıyan vagus sinirinin kulakta da küçük bir alanda etkisinin olması ve bu nedenle kulağın sinirsel olarak bu diğer organlara bağlı olmasından kaynaklanmaktadır.
  • (bkz: arnold siniri)
  • yalnızca sol kulağımı karıştırdığımda meydana gelen hadise
    başkalarına da olması beni üzdü seçilmiş kişi olduğuma inanmaya başlamıştım
  • sebebi merak edilen öksürüktür.

sırf bu yüzden o kulak çöplerini kullanmamak için bin dereden su getiriyorum kendi kendime. ha bi de en pis şey yavaş yapayım derken kulak çöpünün laaak diye kulak deliğinden içeri girip içeride bir yere değince oluşan his yok mu... yazarken bile tüylerim tiken tiken oldu lan.
  • herkes sol kulağımda oluyor diye yazmış ama nedense benim sağ kulağımda oluyor. enteresan bir doğa olayı.
  • banyodan sonra ne zaman sol kulağıma kulak çöpünü soksam öksürmeye başlıyorum, acaba bi anomali mi var lan bende diyordum ki sağolsun hocama sorunca öğrendim. (bkz: serseri sinir)
hesabın var mı? giriş yap