• bu borç silinmez sadece faiz silinir.silinirse de daha önce yatıranlara asla geri ödeme yapmazlar (vergi ödedikten sonra vergi affı gelince geri yatırıyolar mı?)
  • kabul edilmesi durumunda 3-5 iyi niyetli kişiyi de yoldan çıkaracak teklif. ben borcumu 2 sene erken kapattım burada küfreden yavşaklar daha iyi koşullarda okuyabilsinler diye. diğer yazdığım entrilere bakarsanız nasıl yokluk çektiğimi anlarsınız gerizekalı değilseniz. bana da burs çıkmadı gelirimizin 3-5 katı geliri olanlara çıkmasına rağmen ama hiçbir zaman diğer kişilerin hakkına girmeyi düşünmedim. parasız yatılı, kredi vs derken kendi paramı kazanır oldum ve benim gibi yoksulların ihtiyaçlarını bir nebze daha kolay giderebilmesi için vadesini beklemeden borcumu kapattım. ben istediğim bölümü de okumadım iş bulabilmek ve yoksulluktan kurtulmak için. iş bulabileceğime inandığım istihdam açığı olan bölümü okudum. o yüzden iş bulamayacağını bile bile sikoloji bölümü okuyup da burada "devlet istihdam sağlamadı, işsizim, ödemeyeceğim işte" diyenler, "başkaları devleti dolandırıyor ben kredimi ödemesem de olur" diyenler hepiniz hırsızsınız. sadece örnek gösterdiğiniz büyük hırsızlar kadar değilsiniz. sizleri gördükçe keşke borcumu ödemeseydim de "bana ne ödemem" diyen yavşakların kredi alması zorlaşsaydı diyorum. ödeyememesine rağmen hırsızlık peşinde olmayanların da inşallah en kısa sürede iş bulabilmelerini ve bu yükten kurtulabilmelerini temenni ediyorum.
  • iş bulana kadar borcun başlamaması, işsiz kalınca da borcun dondurulması en kalıcı ve en güzel yöntem bence. çalışan insanın kyk borcu ile bir sorunu yok, asıl problem iş bulamayan veya işsiz kalan insanalar. buna bir çözüm bulamamak çok saçma.
  • faiz silinip makul bir yapılandırma ile pek çok kişinin geri ödeyeceğini düşünüyorum.

bence ülkedeki insanlar mezun olduklarında hiçbir zaman iyi fiyatlara çalışmadı, iyi fiyat değimiz kazancı 7 yıl sonra falan belki gördüler.. bu süreçte yaşanan krizler ve düşen alımgücü ile kazandıkları para kendi zaruri ihtiyaçlarını anca karşıladı ve bu sebepten yakasına yapışmadığı bu borcu hep erteledi. erteledikçe de faizi arttı, artan faiz pek çok kişinin kullandığı ana parayı geçti.
    bence iyimser olunmalı ve faizlere af gelmeli.

ayrıca eğitim zaruri ihtiyaçtır ve haktır, bu konuda herkese eşit davranılmalı. yoksulluk sınırında hayatını kurmaya çalışan kimselere geri ödemeli kredi çıkarken, ailesi hayatta olup para sıkıntısı olmayanlara nasıl burs çıkabiliyor? neye göre seçiyorsunuz? tamam meselenin o kısmına hiç girmeyelim... doğru eğitim verdiğin her bireyin devlete getirisi vardır, devletin gelişimi ve finansı için çalışır. doğru eğitilen her birey ne kadar nitelikli ise devlet o kadar nitelikli ve ne kadar para kazanırsa devlet de o kadar kazanır. kazandığımız gelire yarı yarıya ortak olurken aldığımız eğitimden neden kaçınıyorsunuz?

belki de gerçekten şu an krizin içinde olamamızın en temel sebebi verilen yetersiz eğitim. dünyanın pek çok yerinden videolar izliyorum ve ekonomilerini takip ediyorum, bize en çok benzeyen yönleri ise niteliksiz vatandaşları.

kyk kredilerinin devlete külfeti, her şehirde bir üniversite projesinin 1/100 bile olduğunu sanmıyorum.

faizlere af gelmeli.
  • bence devlet bu borcun taksitlerini insanların maaşlarından kesmeli.

maaşın belli bir miktarlık bölümüne istisna kapsamında dokunulmasın. örneğin 3 bin 500 liranın üzerinde maaş alanlardan taksitler zorla tahsil edilsin. insanların asgari ücretle geçindiği bir ortamda kimse kimsenin borç yükünü omuzlamak zorunda değil.

yüzsüzlüğün, arsızlığın lüzumu yok.
  • (bkz: #102659686)
  • kimse lüks içinde yüzerken bu parayı talep etmez. öğrenci kardeşlerimin durumu üniversite okumaya müsaade etmiyorsa zaten devlet baba bunlara yardım eli uzatmak zorunda. en ağır vergiyi veren ülke biziz. devlet her zaman vatandaşın sırtina binecek değil, ara sıra da sırtına alsın. yoksa bu yol yürünmez.
  • silinmemesi gerek diyenleri neden ben yandım sizde yanın diye algılıyorsunuz anlamadım.

şimdi şunu söyliyeyim ben kyk almadım ama kardeşim aldı. yani silinmesi benim işime gelir aslında ama işin bi adaletsizlik kısmı var. bu parayı ödeyen adamların parası ne olacak kimse bunu düşünmüyor. o verilen paralar herhangi birisinin parası değil. size verilen para devletin parası bu parayı hepimiz karşılıyoruz. haliyle devletten alan adam hepimizin cebinden alıyor sonra diyor ki ben geri vermek istemiyorum. yok ya ben eşşek miyim calisim vergi vereyim sonra sen benim vergilerimin içinden kendine kredi çek sonra de ki; '' ben bu parayı vermek istemiyorum siz herkes yansın istiyorsunuz.''

bu borcunu vermek istemeyen her kim ise her türlü adaletsizliği kendine hak görür.

ayrıca hiç boşuna çok ihtiyacı olanlar alıyor şöyle böyle demeyin. çevremde hala alıp air force ayakkabıya verenler mı dersin her gece beşiktaş akaretler de takılanlar mı dersin her türlüsü var. muhakkak çok ihtiyacı olup alanlarda vardır ama ihtiyacı olanlara sorsan bu parayı klüplerde gömenler kadar ağlamazlar. özetle o para sike sike ödenecek hiç boşuna gotunuzu yırtmayın.
  • "biz ödedikçiler" hoşunuza giderse bu senaryoyu siz oynayın, "sike sike ödeyeceksiniz"ciler sanıyorum borç ödemek sizin için sikilmekle eş değer. böyle keyf aldığınızı bilsem sizi boğazınıza kadar borca sokardım.

şimdi koltuğunda rahat oturan işliler, ya rejimi değiştirin, değişmesi için gayret edin ya da biz işsizlere imkan dahilinde destek atın, iş bulun.

öteki türlü aynı tas aynı hamam çalışıp durun, bir şey değişmez. sayımız 2 milyonun üzerinde haberiniz olsun.

zaten her halükarda bu sistem sizin vergilerinizle dönüyor. bizim elimiz para görmeden bizden beş kuruş olsun çıkmaz. o yüzden silinse de silinmese de bu para o kasaya zor girer.

ister silinmesine yardım et, biz de önümüzü görelim, ister karşı çık ve bizim zaten zor olan hayatımızı daha da zorlaştır.

ha ama bir gün işsiz kalırsan da sakın ah vah etme, birileri çıkar biz işsizlik çektik sen de çekeceksin derler, sike sike iş arayacaksın vb. derler, kalbin kırılır.
hesabın var mı? giriş yap