• sakız ve anason içeren distile alkollü içki çeşidi, halk dilinde sakız rakısı. rumca sakız anlamına gelen mastik sözcüğünden gelir. sakız adası'na özgü mis kokulu sakızların kullanıldığı bu ürün, 19. yüzyılın son çeyreğinde piyasada çokça bulunurdu. sakız ihtiva etmeyen günümüz rakısına eşdeğer ürünü mastikalardan ayırmak için duziko tabiri kullanılırdı. ancak tekel dönemindeki iki başarısız deneme sonuç vermeyince piyasadan silinen, bugün herdem izmir sakızlı markasıyla geri dönen mastika, dillerden düşmeyen rumeli türküsüyle kültüre mal olmuştur. ayrıca mastika, argoda sarhoş anlamına gelir.
    ---
    (alıntı: rakı ansiklopedisi)
  • bulgar markası olan mastika peshtera nefis bir aromaya sahip olup rakı severler tarafından denenmelidir. lakin içimi rakıdan çok daha kolay olmasına rağmen adamı fena yamultur.
  • bulgar rakısıdır. içimi iğrenç ve bir uzo değildir.
  • bulgaristandan gelen bir hocamın bize getirdiği şirin mi şirin hediye, tadı da güzeldi içimi filan rahat bir rakı, yine gelse ve mastika getirse canım hocam.
  • çok ama çok fazla tatlı olan sakız likörü. damla sakızını çok severim ancak ne bunu ne de sakız reçelini başka şeylerle seyreltmeden kullanamıyorum. ama çok mutluluk verici bir tadı var, seviyoruz.
  • içerken bir süre sonra bayıyor ama bayma aşamasına gelene kadar çoktan kafanız uzaklara gidiyor.
  • fena değildir. bu pahalılıkta bulgaristan'dan gelecek bir yakınınız varsa isteyiniz.
  • genelde %47 ve üzeri alkol oranına sahip geleneksel bulgar içkisidir. bulgar rakısı denmesi yanlıştır çünkü rakı üzümden imal edilir ama mastika bir sakız likörüdür. çok şekerli bir tadı olduğundan mezeye pek ihtiyaç duymazsınız ama bulgaristan göçmenleri shopska salata ve kurutulmuş bir tür salam ile içmeye bayılır.

edit:imla
  • çözemediğim "la bu ne ola ki?" rakısı.

ben ki alkolik bir adamım, viskisinden tut da en ucuz şarabına içerim ama bu kadar çabuk kafa yapanını görmedim.

%47 ney laayn?
  • dün deneme fırsatı bulduğum %47 alkole sahip içki türü. tadı enfes ancak çok hızlı sarhoş etme potansiyeline sahip. yeni rakının bir tık daha şekerlisi gibi.
hesabın var mı? giriş yap