79 entry daha
  • evet arkadaşlar bedelli askerliği bd7 olarak mebs okulunda yaptım. tezkeremi dün aldım ve yeni gidecek arkadaşlara yardımcı olması açısından tecrübelerimi paylaşıyorum. uzun uzun anlatmaktansa herkesin merak ettiği konularla ilgili kısa açıklamalar yapacağım.

1- bedellilerin %90'ı kendi sim kartlarını kullanıyordu. bu konuda girişte ciddi bir arama yok. akıllı telefonla girmek biraz maceraya kaçabilir. tavsiye etmem. zaten şarj sorunu yaşarsınız.

2- beraber gideceğiniz bir arkadaşınız varsa mutlaka hep dip dibe olun. aramadan geçtikten sonra sizi büyük bir salona alacaklar. oradan 80 kişilik (1 takım) gruplar halinde kayıt bölümüne geçeceksiniz. ayrılmayıp aynı 80 kişilik grup içerisinde kalırsanız askerliğinizi birlikte yaparsınız. ben 2 arkadaşımla birlikte yaptım.

3- ilaç konusu önemli arkadaşlar. yanınıza bol bol vitamin, boğaz pastili, soğuk algınlığı ilacı, antibiyotik, boğaz spreyi alın. savaşacağınız en büyük düşman yaşadığınız binadaki mikroplar olacak. diğer yazarların da bahsettiği gibi mebs'teki en büyük problem hijyen sorunu. hasta olmamak neredeyse imkansız. bu nedenle mümkün olduğunca takviye alın. girişte kayıttan sonra ilaçları toplamak için bir tezgah açmışlar. ilacı olan var mı diye sorduklarında sesinizi çıkarmazsanız bir problem olmayacaktır.

4- kıyafet konusunda direkt bir komutanın ağzından çıkan cümleyi söylüyorum. "dışarıdan gözükmediği sürece ne giydiğiniz önemli değil". askeri malzemecilere kesinlikle para vermeyin. iç çamaşırınızı, içliğinizi, çorabınızı evden götürebilirsiniz. illa alacağım diyorsanız, mebs içindeki kantinlerde çok daha ucuz. 80 tl'ye alacağınız termal içlik içeride 50 tl. hava ciddi anlamda soğuk. içlik bile yetmeyebiliyor. bu nedenle içlik+polar tarzı kombinasyonlar deneyebilirsiniz. boyunluk, hayatınızı kurtaran bir şey. mutlaka temin edin. haki yeşili bere ve eldiven zaten zorunlu olacak. içeriden temin edebilirsiniz.

5- kahvaltı dışında yemekler fena değil. en çok özleyeceğiniz şey kahvaltı olacak. sabah 6'da çikolata veya bisküvi sürprizleriyle karşılaşabiliyorsunuz. öğle ve akşam yemeklerindeki sıkıntı porsiyon azlığı ve bazı yemeklerin soğuk olması. özellikle salçalı makarna :) onun dışında hijyen veya lezzet sorunu yok. alternatif olarak, içeride hacı baki adında özel bir işletme var. burada köfte, nugget, tatlı, tost tarzı şeyler yiyebilirsiniz. idare eder.

6- ilk hafta selam verme, yürüme, teker muharebe eğitimleri vs. ile geçiyor. hava soğuk olduğu için, kapalı alanlarda yaptırıyorlar. ikinci hafta ise tamamen atışla ilgili silah eğitimleri var. son hafta ise yemin törenine hazırlıkla geçiyor. yemin törenine katılmak mecburi değil. benim tavsiyem katılmanız yönünde.

7- 80 kişi 1 takımı oluşturuyor ve takım komutanınız uzun dönem askerlik yapan bir asteğmen oluyor. bu 80 kişilik takımı da 4'e bölerek 20'şer kişilik 4 manga haline getiriyorlar. (duruma göre sayılar değişiklik gösterebilir) her manganın ayrı bir komutanı oluyor. (bunlar onbaşı). komutanlar genel olarak iyi arkadaşlar. bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. zaten başka türlü çekilmez.

8- ilk günden itibaren size söyleyecekleri şey askerlik sisteminin ödül veya ceza sistemi ile işlediği. sizin için bu geçerli olmayacak. aranızda zeka yaşı ilkokul seviyesinde olan, şımarık, kural tanımaz, lakayit arkadaşlar olacak ve hiçbiri yaptıklarının karşılığında bir ceza almayacak. karakter olarak düzgünseniz, bu baya canınızı sıkabilir ama 18 gün katlanın. dert etmeyin.

9- komutanlar söylediği, türkiye'nin en rahat yerlerinden birinde askerlik yaptığımızdı. askerlik nerede olursa olsun sıkıntılı ve yıpratıcı bir süreç ama diğer illerde askerlik yapan arkadaşlarımın söylediği şeyler mebs'in rahat olduğu tezini haklı çıkarıyor.

özetle; en önemli konular hijyen ve soğuk. hava soğuk da olsa gün içerisinde kapalı alanlarda bulunmamaya gayret gösterin. soğuk algınlığını ilaçla atlatabilirsiniz fakat kapalı alandaki mikrop sizi hastanelik edebilir.

aklıma geldikçe burayı editlerim. hepinize bol şans.

edit1: dolap kilidi götürmeyin. dolaplar kilitlenmiyor. bazılarının kapağı bile yok. o biraz şansınıza kalmış. valizinizi sivil eşya deposuna bırakmayacaksınız. yanınıza alıp dolapların üstüne koyacaksınız. dolayısıyla istediğiniz zaman erişebileceksiniz.
  • meb sandım geldim askerlik çıktı.
206 entry daha
hesabın var mı? giriş yap