şükela:  tümü | bugün
 • bence ideali 09:00-15:00'tir. günde 6 saat. haftada 5 gün. keşke olsa.
 • bugün yaptığım 62. iş görüşmemden sonra konuşuyorum. son moda şu:

  "yani 08:30-18:30 çalışıyoruz. ama biliyorsunuz bu iş öyle "işim bitti, ben gidiyorum." denilen bir iş değil. dolayısıyla sizden sürekli işinizin başında olmanızı isteyeceğiz. gerektiği durumlarda, ayda 3 hafta kadar, cumartesi günleri de şirkete gelmeniz gerekebilir. bu yüzden şirkete yakın oturan insanları çağırıyoruz görüşmelere."

  "ayda 3 hafta kadar." kısmında ses bir kısılıyor, kem küm, öksürük efektleri giriyor. herkes birbirini düdüklemenin derdinde.
 • 18. yüzyılın sonlarında endüstri devrimi’nin ortaya çıkardığı yeni dünya düzenine yön veren, üretim miktarını artırma yarışı, fabrikaların haftada 7 gün, günde 24 saat yani hiç durmadan çalışmasına neden oldu.

  endüstri devrimi öncesinde tarım alanında çalışan işçilerin birçoğu kente göç ederek fabrikalarda çalışmaya başladı. mesai kavramı da işte o zaman ortaya çıktı. tarımda güneşin gökyüzündeki konumuna göre belirlenen çalışma saatlerinin yerini, sıkı sıkıya uyulan vardiya sistemli mesai saati aldı. üstelik mesai süresi 10 ila 16 saat arasında değişmekteydi.

  ortaya çıkan yeni işçi sınıfının ağır çalışma şartlarının sürdürülebilir olmadığı çok geçmeden anlaşıldı. ütopyacı sosyalist görüşleri ile büyük etki uyandıran robert owen, günde 8 saatten uzun çalışmayı protesto eden bir kampanya başlattı. “sekiz saat çalışma, sekiz saat eğlenme ve 8 saat dinlenme!” sloganı etkili oldu. kısa bir süre sonra ford motor mesai saatlerini değiştirdi, yeni çalışma süresi standardını 8 saat olarak belirledi.

  1914 yılında ford motor tarafından uygulanmaya başlanan 8 saatlik mesai süresi, sanılanın aksine üretim yarışında ford motor’u öne geçirdi. koşulların iyileştirilmesi işçilerin verimliliğini artırmış, daha kısa sürede daha çok iş yapar hale gelmelerini sağlamış, hal böyle olunca şirketin karlılığı da artmıştı. her daim olduğu gibi başarılı sonuçlara sebep olan bu yenilik de kısa sürede birçok takipçi buldu. sekiz saatlik mesai süresi böylece yeni standart olarak belirlendi.

  yani sonuç olarak; mesai saatinin 8 saat olarak belirlenmesinin ardında; fabrikaların verimliliği gözetilerek oluşturulmuş, iki yüzyıllık tarihi olan bir çıkar olgusu vardır.
 • genellikle sabah 8-9 civarı başlayıp, akşam 5-7 civarı biter.
  ancak efektif olarak toplamda maksimum 3 saat çalışılan düzendir.
  gerisi kuru kalabalık, telefon, yemek, sohbet, internet ve de toplantı ile geçer. sahici çalışma saatleri düzenlenip de biraraya getirilebilse muhteşem bir hayat olur. eve gideriz.
 • yoğun kar yağışı ve -20'leri gören hava sıcaklığı nedeniyle 2-3 günlüğüne sabah 09:00 akşam 16:00'ya çekilen mesai saatim göstermiştir ki insani şartlarda çalışmak ve çalışandan tam verim alabilmek için gereken optimum süre budur.
 • tüm dünyada değişmesi gereken saatlerdir. yaz ayları sabah 7 öğle 3 idealdir. kışın ise sabah 10 aksam 7. böyle revize edildiğinde beyaz yakalı mavi yakalı her bireyin performansının artacağına inanıyorum. neden diye sormayın bilmiyorum ama en azından benimki artar. şöyle yüzde 40 olsa yeter zaten .
 • sanıyorum artık 8 saatlik mesai saati yok. en az 10 saat, haftada 6 gün. haftada 60 saat. 45 saat nerde 60 saat nerde. hangi ara uyku, hangi ara aile, hangi ara rahat bir yemek... hayır zaten 2-3 saati atıl zaman, boşuna bekliyoruz. manasız bir türkiye gerçeği. son 3 işimde de aynı sıkıntılar var.. hatta 12 saatliği de gördüm, 1 hafta sonra çıktım. şimdi 10 saate şükrediyorum.

  tez zamanda mantıklı, kurumsal bir iş buluna.
 • işe gitmek için evden çıktığın saat ile iş dönüşü eve girdiğin saat arasındaki zaman dilimi.
 • hani buzdolabindan bi kabak cikarirsiniz, kabagin basiyla sonu sapasaglam dururken ortasi boyle yumusamis kendinden gecmistir; alirsiniz o kabagin basi ile sonunu keser, ortasini atarsiniz, gerisi mis gibi kalir... iste o cope attiginiz curumuz kisimdir mesai saati. onu kesip atabilseniz hayatinizdan, hayatinizin geri kalani mis gibi olacaktir.
 • calisan kesim için gözden çikarilmis saatler.. kamuda çalisanlar için* genelde sabah sekiz buçuk aksam bes gibidir.. özel sektörde dokuz civari mesai baslar alti yedi gibi biter.. ve genelde haftada bi kaç kez mutlaka aksamlari mesaiye kalinir..