• schindler's list filmini izledikten sonra nedense adamın mezarını merak etmiş ve internetten bakmıştım. önce şok oldum, adamın mezarı üzerinde yüzlerce taş vardı. herhalde adamdan nefret eden çok kişi var, adamın mezarını bile taşa tutmuşlar diye düşündüm. bu görüntü genellikle bakımlı ve temiz olan avrupa mezarlıklarına o kadar tersti ki. acaba bu bir gelenek olabilir miydi?

mezara taş bırakmak yahudi geleneğiymiş meğer. ölenin ziyaret edildiğini, onunla aralarında bir bağ bulunduğunu göstermek için konulurmuş.
    http://www.salom.com.tr/…6-mezara_tas_birakmak.html
  • ilk kez marcel proust'un daha sonra da herbert marcuse franz kafka gibi isimlerin mezarında gördüğüm, o zamanlar dikkatimi çekmeyip gece gece aklıma gelmiş ritüel.
    benim gördüklerim şöyle:

görsel
    görsel
    görsel
  • ibrani kültüründe ölenin ziyaret edildiği anlamını taşır.

mümkün olduğu takdirde ölenin yaşadığı yahut beraber zaman geçirilen yerlerden alınarak mezarına bırakılır. taş bırakmak unutulmadığı anlamına gelir.

diğer bir yaklaşım ise ölenin ruhunun mezarın etrafında beyhude gezmemesi ve yerine oturabilmesi içindir.
  • ben ise mezardan taş almıştım. minicik bi taş. 12 yıldır benimle, cüzdanımda. büyükbabam da o mezarın altında.
  • shtisel dizisinde denk geldim bu ritüele. bizim kültürümüzde buna benzer olabilecek nitelikte toprağa sulamak var.
hesabın var mı? giriş yap