• eski sevgilimin hastalığı..

sevgili de sayılmaz fuckbuddy di.. işime görmek için çıktığım kızı terkettim gurur yapıp..

"ne yaşanan her şey yalan mıydı?"
  • tam olarak ben olmasamda anımsatıyor ufaktan. şöyle ki ihtiyaç duyduğumda öyle rahatça yalan söyleyebiliyorum ki karşımdaki insan onun yalan olduğuna şüphe bile etmez.
  • böyle birisiyle arkadaşlık ilişkim olmustu tabi yalan söylediğini anlayınca ve bu yalanlar devam edince çok fazla uzatmadan arkadaşlığı da sonlandırdım. hatun kişisinin güya arabası vardı çok lüks bir apartmanda oturuyordu ki fotoğrafını atmıştı iyi bir geliri vardi güya. arkadaş doğdu sehri bile yalan söylemişti. bunları zaman geçince anladık tabi yalan olduğunu. arabası yoktu yurtta kalıyordu doğu bölgesin de doğmuştu ve iş arıyordu. çok tehlikeli insanlar bence uzak durmakta yarar var.
  • ilacı budaklı meşe özütüdür.

kendi yalanına o kadar inanır ki olayı beraber yaşasanız bile sizi yalancı çıkarır.

o değil de başlık altında ülkenin en mitomanisinden bahsetmişler, canım çekti, ben de örnek vereyim;
    (bkz: et fiyatları talep yüzünden artıyor)
  • elinizde 10 sayfa kanıtla da gitseniz inkar eder, başka yalan üretir, bir de inanmadığınız ve ona güvenmediğiniz için sinirlenir, sizi paranoyaklıkla suçlar.
    en iyisi bunlardan uzak durmak, en tehlikeli ruh hastalığı olabilir zira en büyük zararı kendisine değil çevresindekilere verir.
  • bu öyle bir hastalık ki, en yakın arkadaşınız size hiçbir sebep yokken keyfi yalanlar söyler ve siz bunu yakalarsınız. o an bütün güveniniz kaybolur. iyi bir arkadaşı kaybetmiş olursunuz...
  • yalan söyleme hastalığı. bu hastalar bir yerden sonra söyledikleri yalana kendileri de inanmaya başlarlar. mitomanik kişilik yapısına sahip kişiler söyledikleri yalanlardan yola çıkarak kendilerince kurguladıkları bir hayat geliştirirler.
  • (bkz: the informant)
  • kardeşimin sahip olduğunu düşündüğüm hastalık.
    başkaları tarafından aslında öyle bir şey yaşanmadığını öğrendiğim bir kaç yalanını yakaladım. ama öyle güzel yalan söylüyor ki tüm ayrıntılarıyla acaba diğerleri mi yalan söylüyor diye düşünmedim değil.
    sonuç olarak yalanlarına kendisi de inanmış. şu an yüzüne de vuramıyorum yanlış bir hareket yapmamak için. ne yapmam lazım nasıl tedaviye ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. yardıma ihtiyacım var bu konuda.
  • “psikolojide dürtü bozukluğu kategorisine giren mitomani ye sahip kişilikler söyledikleri gerçek olmayan söylemin gerçek olmadığını düşünmezler, ilk önce söyledikleri yalana kendileri inanır ve böylece insanları inandırmaya çalışırlar. bu psikolojik dürtü bozukluğu en çok mitomaniye sahip kişileri yani kendilerini yıpratır. yalanı söyledikten hemen sonra haz duyan kişi çoğu zaman pişmanlık duyar ama kendine ve eş, dost, akraba, çevresine, bir daha yalan söylememe konusunda binlerce kere söz verse de sözünü yerine getiremez. adeta haz ve pişmanlık arasında gelir gider. duygusal ve psikolojik anlamda çok yorulsa da bu hastalıktan ancak tedavi sonucunda kurtulabilir.

mitomani ve normal yalan farkını açıklamak gerekirse; normal yalan; kasıtlı olarak gerçekten alakasız, kendine göre değiştirilerek, gerçekle ilgisi olmayan sözlerle başkasını kasıtlı olarak aldatmaya yalan denir ve günlük hayatta çoğu kişi karşısındakini kıracağını düşünerek, sosyal ilişkilerinde hayır diyemediği için, özür dilemek zor geldiği için, yüzleşmekten kaçındığı için, oluşabilecek olumsuz durumun sonucundan mümkün olduğunca kaçınabilmek için ve ya karşısında ki kişiden korktuğu için yalan söylemeyi tercih ederken, mitomani ise ruhsal bir problem olarak kabul edilir, yalanın alışkanlık haline gelmiş şeklidir, bir senarist gibi değerlendirme ve kurgulama zamanlamasından geçer.”
hesabın var mı? giriş yap