• gece gece yine aklıma düştün..
    henüz 11 yaşlarındaydım babam sayesinde seni dinlemeye başladığımda.babam dalıp giderdi şarkılarına peki dertsiz tasasız ben o çocuk aklımla neyin hüznünü hissederdim en içimde..en deli aşkımı da senin şarkınla yaşadım en çaresiz ayrılığımı da.dilerim senin tek bir şarkında bile gözleri dolmayan insanlar hayatımdan hep uzak olurlar.
    allah rahmet eylesin
  • hayatın en zor zamanlarında şarkıları ile insana kuvvet veren baba adam.

33 yaşımdayım. çok da uzun olmayan hayatımda çok büyük acılar, sevinçler, tecrübeler yaşadım. her ne zaman yüzüm düştüyse müslüm baba ve sesinden dökülen şarkılarla ayakta kaldım desem yalan olmaz sanırım.

iyi ki varsın be baba. allah mekanını cennet eylesin. ne mutlu bize ki sana yetiştik, dinledik....
  • youtube'da kızımın bulup bana attığı iki video var, adamlara hak vermemek elde değil.

müslüm gürses her şeye yakışır.

rick and morty
    x-men

(vesileyle, allah rahmet eylesin, mekânı cennet olur inşaallah. özledim yav)
  • baba.
    işten çıktım. biliyorum geç saat oldu ne yapıyorum bu saatte ama her işi yapması gereken birileri var değil mi? birileri paralarını bastırıp içkilerini yudumlayıp kafalarındaki güvenlikçi durmuş abilerden uzaklaşırken onların arkalarını toplaması gereken başka birileri var. onlar biz oluyoruz. tahmin ediyorum sayımız hiç de az değil. belki de çoğunlukta biz varız. ama güç son bir kaç yüz yıldır miktara bakmıyor. o yüzden hiç ses etmeden bekledim herkesin kafa dumanı içinde gelen huzurla evlerine geri dönmesini. sen hiç böyle olmadın baba. huzurlu evler derken biliyorum kimsenin öyle bir evi yok ama göstermek istedikleri bu, ben de tekere çomak sokmak istemiyorum o yüzden böyle diyorum. yoksa dertsiz insan olur mu? bilirsin sen derdi bizden ileri.
    tuhaf ışıkların altından koca bulvarı aydınlatan lambaların ışığı altına çıktım. açık hava biraz da olsa ferahlatıyor. eve yürüyeceğim şimdi. çocuklar uyumuştur. bu telefonun kulaklığına da el koyacaklardı da zor kaçırdım. bari eve giderken, ıssız bulvarlardan, karanlık sokaklardan geçerken kulağımızda bir şeyler tıngırdasın, bize teselli olsun. tıngırdasın derken babaya ayıp olmasın. ben bir başıma olduğum zaman babayı dinlerim. çok insan yapar bunu, bilirim. onun nefesi bir başkadır. zaten sadece sokağımıza değil, ruhumuza da karanlık çöktüğünde babadan başka kim vardı ki? zaten başkası ısıtmıyor ruhumuzu. baba bizi affetsin, kulağımızda sesi yürüdük gittik aşağı doğru. zamanın eli değdi yüreğimize.
    çoktan değiştik. her şeyi kabullendik. kabullenmeliydik. başka türlü hayat yoktu bize. yürüdük aşağı gittik. bir kendi kafamdan şüphe etmedim. bu devirde senden bile şüphe etmemi istiyorlar. sevgisizliğe verdiğin bir kalp de yetmiyor baba. şüpheler kalplere büyük geliyor. kaygılar da. içimizdeki başkaları da. ama bir itirazımız da olsun dertlerin cümlesine, yarım kalan sevgiye, şu emanet gülmeye. dedim ya bir kafamdan şüphe etmedim diye. her şeyin varlığı bir şuhu içinde gelirken bütün hepsini eledim kafamın içinde. şüphe etmeyeceğim bir şey kaldı. o da kafamın içindekilerinin hepsinin benim kendimin yediği haltlar olduğu. bazen yanlış yaptık. ama doğru nedir, yanlış nedir? bunun cevabı kafamın içinde yok maalesef. her yere özenle baktım. en karanlık köşelerde üç beş kırıntı buldum. onlar da kırık dökük, kimin onları oraya koyduğu unutulmuş hisler çıktı. o yüzden sen bize teselli oldukça, düştüğümüz yerde kolumuzdan tutup destek çıktıkça, yaramıza merhem oldukça biz ayakta duracağız. kendimizden bir sorumlu kendimiz. şimdi kendimizin bir parçası, canımızdan bir cansın. bize bu sorumluluğun ciddiyetini hatırlatıyorsun biz unutmaya devam ettikçe.
    seninle eve yürüyorum şimdi. keşke gittiğin yere de yürüyerek gelebilsem. aracım yok baba. beklersen ordayım yakında. sensiz olmaz.
  • ilk dinlediğim müslüm baba şarkısı sensiz olmaz ikincisi de affet`. yaşım 35 yolun yarısında kaybım çok büyükmüş... geç kavuşmuş erken ayrılmışız be baba... haksızlık etmişim sana. seni ve dinleyenlerini zamanında çok aşağıladım için affet
  • lisedeyken bir duvarda gordugum; ''ne orhan ne ferdi, hicbiri anlamaz derdimi, sen soyle muslum baba, nereden sevdim o zalimi'' cumlesi ile yad edilen arabesk muzik efsanesi.
  • büyük bir efsaneye verilen addır müslüm gürses.
    babası adını müslüm koyarken acaba tahmin edebilir miydi bu ismin bir devre mal olacağını.
    belki de annesi koymuştur. ya da başka bir büyüğü.
    ne farkeder ki.
    koyulan isim bir efsaneyi niteledi bize.
    allah rahmet eylesin.

okuduğu eserlere yeni bir hayat katmakta üstüne yoktu.
    bir nesil kendisiyle büyüdü.
    baba diyenleri, efsane diyenler oldu kendisine.

ben en önemli özelliğinin müzik ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.

müslüm gürses, elit kesimin varlığına dahi tahammül edemediği, ezilmişlerin, arada kalanların, dışlananların haykırışı oldu.

aşk acısından dertlilerin, parasızlıktan yiyecek ekmek bulamayanların, binbir türlü maddi manevi dertle uğraşanların sığınacak dalı oldu müslüm baba.

gidin konfeksiyon atölyelerine, merdiven altı üç kuruşa çalışanların olduğu yerlere görün orda ki müslüm gürses şarkılarını.

bu yüzden burjuva müziği değildir. olmayacaktır. şarkılarının her notası hüzün ve kederle yoğurulmuştur.

büyük ustaya saygılarımla.
  • hep zirvede olmasına rağmen hep bi mahçuptu. bu dünyada daha fazla yaşayamayacak kadar müthiş ve hayatı boyunca kimseyi incitmemiş bir insandı müslüm babam. sana olan sevgimi ifade edebileceğim bir kelime daha bulunmadı baba. allah taksiratını affetsin.
  • an itibariyle itirazım var adlı şarkısını dinlerken iki ay sonra bana bir sigara yaktırmıştır.

bu başka bir şey bu! ne olacaksa olsun anasını satayım...
  • türkiyede en çok korsan kaseti satılan; sesine , yorumuna, saflığına hayran olduğum insan.
hesabın var mı? giriş yap